ONLINE: Izraelské útoky v Pásmu Gazy zabily 82 lidí. A Hamás studuje návrh příměří
Izraelské vzdušné údery a střelba v Pásmu Gazy v noci na dnešek zabily 82 Palestinců, z nichž se 38 snažilo získat humanitární pomoc, uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy a tamní nemocnice. Izrael se k úderům bezprostředně nevyjádřil. Informuje o tom agentura AP. Situaci sledujeme ONLINE.
- Američané v noci na neděli 22. června 2025 zaútočili na Írán, jejich útok směřoval na jaderná zařízení – konkrétně na tři zařízení ve Fordo, Natanzu a Isfahánu.
- Nynější konflikt mezi Izraelem a Íránem začal 13. června rozsáhlým izraelským úderem na íránské jaderné provozy, vojenské objekty, jaderné vědce a armádní představitele.
- Izrael tvrdí, že cílem jeho vojenské operace je zabránit Íránu získat jadernou zbraň. Teherán popírá, že by na vývoji jaderných zbraní aktivně pracoval.
- Spojené státy v předchozích týdnech jednaly s Íránem o nové dohodě o jeho jaderném programu ve snaze přimět Teherán vzdát se obohacování uranu v zemi. Izraelské útoky tyto rozhovory přerušily. Izrael a Írán na sebe od prvního dne konfliktu vzájemně útočí vzdušnými údery.
- Úder Izraelců zabil i náčelníka generálního štábu íránské armády Mohammada Bagherího, velitele Íránských revolučních gard Hosejna Salámího či jaderné vědce.
- Íránská armáda v pondělí kolem 19:00 SELČ potvrdila, že provedla raketový úder na základnu Al-Udajd jako odvetu za americké útoky na íránská jaderná zařízení v noci na neděli.
- Írán podle Chameneího nikomu neublížil a nebude tolerovat agresi. Trump označil íránskou odpověď na americké útoky za velmi slabou.

Izraelské údery v Pásmu Gazy v noci na dnešek zabily 15 lidí, včetně tří dětí, uvedla podle agentury AFP místní civilní obrana. Izraelská armáda AFP sdělila, že konkrétní údery nemůže bez přesných souřadnic komentovat a dodala, že v pásmu provádí operace, jejichž cílem je zničit vojenské schopnosti teroristické skupiny Hamás.
Sedm lidí, včetně jednoho dítěte, zahynulo při vzdušném úderu na stany s vysídlenými Palestinci poblíž Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy, uvedl Muhammad Mughajir z palestinské civilní obrany. Dodal, že při dalších dvou náletech, rovněž na stanové tábory na pobřeží poblíž tohoto města, zahynulo osm lidí, včetně dvou dětí.

Izraelská armáda připravuje plán, který má zabránit tomu, aby se Írán opět stal hrozbou pro Izrael, řekl dnes izraelský ministr obrany Jisrael Kac. Informuje o tom agentura Reuters. Kacův komentář přichází na pozadí 12 dní trvající vzdušné války, kterou Izrael zahájil v noci na 13. června útokem na íránské jaderné provozy, vojenské objekty, jaderné vědce a vojenské špičky. Do konfliktu se leteckými údery na tři jaderná zařízení jednorázově zapojily i Spojené státy. V noci na 24. června oznámil americký prezident Donald Trump příměří mezi Izraelem a Íránem, které je dodržováno.
Kac dnes vysoce postaveným izraelským vojenským představitelům řekl, že armáda musí být připravena, jak po zpravodajské, tak po operační stránce, aby měl Izrael vzdušnou převahu a aby Teherán nemohl znovu získat své předchozí schopnosti.

Hamás pořád ještě nerozhodl o návrhu na příměří s Izraelem, uvedlo toto teroristické hnutí v noci na dnešek podle agentury Reuters. Návrh projednává s dalšími palestinskými skupinami. Zda navržené příměří přijme, hnutí sdělí zprostředkovatelům jednání na konci konzultací s palestinskými organizacemi.
Americký prezident Donald Trump dnes brzy ráno středoevropského času novinářům řekl, že Hamás by mohl sdělit svou odpověď na návrh příměří do 24 hodin, uvedla agentura Reuters. Podle jejího zdroje Izrael očekává odpověď Hamásu nejpozději dnes.
Trump tento týden napsal, že Izrael souhlasil s podmínkami nezbytnými k uzavření 60denního příměří. Podle Reuters návrh počítá s předáním deseti živých rukojmích a vrácením 18 těl mrtvých zajatců. Dokument rovněž počítá s tím, že první den příměří se začne izraelská armáda po propuštění osmi rukojmích stahovat z oblastí severní části Pásma Gazy, a to na základě map, které budou teprve dohodnuty. Sedmý den příměří po navrácení pěti těl rukojmích se armáda začne stahovat z jižní části Pásma Gazy, opět na základě map, které budou teprve dohodnuty.

Dobré ráno, vážení čtenáři,
Spojené státy zamýšlí obnovit jaderné rozhovory s Íránem. Zvláštní zmocněnec USA pro Blízký východ Steve Witkoff se kvůli tomu plánuje setkat příští týden v Oslu s íránským ministrem zahraničí Abbásem Arakčím, píše server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje. Witkoff a Arakčí byli podle těchto zdrojů v kontaktu v průběhu izraelsko-íránského 12denního konfliktu, do něhož se jednorázově zapojily i Spojené státy, a v kontaktu zůstávají i od té doby. Rozhovory dnes nevyloučil ani americký prezident Donald Trump.
Americká ani íránská strana schůzku v Oslu nepotvrdila. Írán se zprvu po konfliktu odmítal zapojit do jednání s USA, jeho postoj se nicméně postupně zmírnil. Prostřednickou roli mezi oběma zeměmi sehrává ománská a katarská diplomacie.
Jednání s Íránem nevyloučil v rozhovoru s novináři ani americký prezident Trump. „Írán chce jednat, myslím, že by chtěli mluvit se mnou, a nastal čas, aby tak učinili,“ řekl Trump. Podle agentury Reuters dodal, že by mohl jednat s íránskými představiteli, pokud to bude nutné.

Většina íránských letišť byla znovu otevřena a vzdušný prostor země je pro mezinárodní tranzitní lety volný od 05:00 do 18:00 místního času, píše agentura Reuters s odvoláním na íránskou polooficiální agenturu Tasním. Letiště a vzdušný prostor byly uzavřeny kvůli 12dennímu izraelsko-íránskému konfliktu.
„Vnitrostátní a mezinárodní lety budou obsluhovány na všech letištích v zemi s výjimkou Isfahánu a Tabrízu,“ uvedla dnes agentura Tasním.
Izrael v pátek 13. června rozsáhlým leteckým úderem zaútočil na íránskou jadernou a vojenskou infrastrukturu a další cíle. Deklarovaným cílem bylo zničení íránského jaderného a raketového programu. Útok zahájil izraelsko-íránský konflikt a každodenní vzájemné vzdušné útoky obou zemí. Do konfliktu se leteckými údery na tři jaderná zařízení jednorázově zapojily i Spojené státy. V noci na 24. června pak oznámil americký prezident Donald Trump příměří mezi Izraelem a Íránem, které je dodržováno.

Spojené státy zamýšlí obnovit jaderné rozhovory s Íránem. Zvláštní zmocněnec USA pro Blízký východ Steve Witkoff se kvůli tomu plánuje setkat příští týden v Oslu s íránským ministrem zahraničí Abbásem Arakčím, píše server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje. Witkoff a Arakčí byli podle těchto zdrojů v kontaktu v průběhu izraelsko-íránského 12denního konfliktu, do něhož se jednorázově zapojily i Spojené státy, a v kontaktu zůstávají i od té doby.
Americká ani íránská strana schůzku v Oslu nepotvrdila. Írán se zprvu po konfliktu odmítal zapojit do jednání s USA, jeho postoj se nicméně postupně zmírnil. Prostřednickou roli mezi oběma zeměmi sehrává ománská a katarská diplomacie.

Írán je nadále vázán Smlouvou o nešíření jaderných zbraní (NPT) a z ní vyplývajícím systémem kontrol, napsal dnes na sociální síti X íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Spolupráce s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) bude kvůli bezpečnostním důvodům vedena prostřednictvím íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti, dodal ministr s tím, že tento postup vychází ze zákona, který minulý týden schválil íránský parlament.

Izraelské vzdušné údery a střelba v Pásmu Gazy v noci na dnešek zabily 82 Palestinců, z nichž se 38 snažilo získat humanitární pomoc, uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy a tamní nemocnice. Izrael se k úderům bezprostředně nevyjádřil. Informuje o tom agentura AP.
Pět lidí zemřelo v okolí distribučních center spojených s Humanitární nadací pro Gazu (GHF), dalších 33 zahynulo při čekání na kamiony s humanitární pomocí na různých místech Pásma Gazy, napsala AP s odkazem na místní úřady.

Írán obvinil dva zadržované francouzské občany Cécile Kohlerovou a Jacquese Parise ze špionáže, morální korupce a spiknutí s cílem svrhnout režim. Za každé z těchto obvinění jim hrozí trest smrti, napsala dnes s odvoláním na západní diplomatický zdroj agentura AFP.
Čtyřicetiletá Kohlerová a její 72letý partner Paris jsou v Íránu vězněni od května 2022 na základě obvinění ze špionáže. Teherán ale dosud oficiálně neuvedl, pro kterou zemi měli oba francouzští občané získávat informace. AFP dnes sdělila, že kromě špionáže pro izraelskou rozvědku Mossad oba také čelí obvinění z morální korupce a ze spiknutí s cílem svrhnout tamější režim. Teherán ale nová obvinění prozatím nepotvrdil.

Izraelské vzdušné údery a střelba v Pásmu Gazy v noci na dnešek zabily 82 Palestinců, z nichž se 38 snažilo získat humanitární pomoc, uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy a tamní nemocnice. Izrael se k úderům bezprostředně nevyjádřil. Informuje o tom agentura AP.

Údery proti íránským jaderným zařízením vrátily íránský jaderný program o téměř dva roky zpět, uvedl dnes podle agentury AFP mluvčí Pentagonu Sean Parnell. Hodnocení vychází z analýzy zpravodajských informací pracovníků ministerstva obrany. Izrael zahájil 13. června údery proti jaderným provozům, vojenské infrastruktuře a dalším cílům v Íránu, čímž započal 12denní konflikt, do něhož se jednorázově zapojily i Spojené státy.

Írán vypálil na Izrael v průběhu 12 dní trvajícího konfliktu přibližně 530 balistických raket, z nichž 36 zasáhlo zastavěná území. Izraelské a americké systémy protivzdušné obrany zneškodnily podle výpočtů deníku Haarec 222 íránských raket, a to pomocí 195 střel v odhadované hodnotě pěti miliard šekelů (přibližně 31 miliard korun). Haarec své statistiky zveřejnil v dnešním článku na základě kombinace analýzy dat izraelské armády a informací z otevřených zdrojů.
Rakety zneškodňovaly izraelské systémy Arrow 2 (22 střel protivzdušné obrany) a Arrow 3 (80 střel) a americký systém THAAD (93 střel). Cena jedné střely systému THAAD je podle Haarecu 13 milionů dolarů (asi 270 milionů korun), zatímco cena jedné střely systémů Arrow 2 a 3 je podle deníku dva až tři miliony dolarů. Zbylých 272 raket vyslaných z Íránu dopadlo do otevřeného prostoru.

Dolní sněmovna britského parlamentu schválila návrh zařadit propalestinskou aktivistickou skupinu Palestine Action na seznam teroristických organizací. Uskupení krok úřadů podle agentury Reuters označuje za neoprávněné a obrátilo se na soud. Skupina nedávno poničila dvě letadla na základně britského Královského letectva (RAF). Dlouhodobě směřuje své útoky na britské zbrojní společnosti, které viní z podpory Izraele v současné válce v Pásmu Gazy.

Při izraelském vzdušném úderu na severu Pásma Gazy byl zabit ředitel tamní Indonéské nemocnice Marván Sultán spolu se členy své rodiny. Informovaly o tom dnes tiskové agentury či deník Haarec s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví v Gaze. Izraelská armáda uvedla, že v oblasti cílila na klíčového teroristu Hamásu.
Indonéská nemocnice je podle Světové zdravotnické organizace nejvýznamnějším zdravotnickým zařízením v severní části Pásma Gazy. V květnu však byla nucena kvůli izraelským úderům a obléhání evakuovat prostory a přerušit provoz.

Ceny ropy se dnes na světových trzích zvyšují. Podle analytiků je to reakce na to, že se Írán rozhodl pozastavit spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Překvapivý nárůst zásob ve Spojených státech nicméně působil opačným směrem a zamezil ještě většímu zdražování komodity.
Cena severomořské ropy Brent kolem 17:30 SELČ vykazovala růst o 0,9 procenta nad 67,70 dolaru za barel. Cena barelu americké lehké ropy WTI pak byla ve stejnou dobu vyšší o 0,7 procenta a nacházela se nad 65,90 dolaru za barel.

Hamás v krátkém oficiálním prohlášení uvedl, že nejnovější návrh příměří obdržel od zprostředkovatelů a vede s nimi rozhovory s cílem "překlenout rozdíly", vrátit se k jednacímu stolu a pokusit se dosáhnout dohody o příměří.
Dosud není jasné, zda nejnovější návrh řeší klíčové body, na kterých doposud nepanovala shoda, poznamenal server Axios. Hamás už dříve požadoval, aby USA garantovaly, že 60denní příměří povede k trvalému ukončení války. Dal také najevo, že je ochoten propustit zbývající rukojmí výměnou za konec konfliktu a stažení izraelské armády z pásma. Izrael naopak požadavky Hamásu odmítá s tím, že na konec války přistoupí, pokud se Hamás vzdá, odzbrojí a přesune do exilu, což však odmítá hnutí.

Vojenský soud v Pásmu Gazy, který podléhá islamistickému hnutí Hamás, dnes vyzval vůdce tamních milic Jásira abú Šabába, aby se vzdal úřadům, píší agentury AFP a Reuters. Izraelská armáda totiž podle tisku začala na začátku června dodávat zbraně právě tomuto beduínskému klanu, který je vůči Hamásu v opozici.
„Revoluční soud rozhodl, že obviněný Jásir abú Šabáb má od středy deset dní na to, aby se vydal příslušným úřadům,“ stojí v prohlášení soudu. Obviněn je z vytvoření ozbrojené milice a z kolaborace s nepřítelem, píše AFP.
Izrael v červnu uvedl, že v Pásmu Gazy podporuje jeden z místních klanů, neuvedl však, o který jde. Podle médií jde o klan, které vede Jásir abú Šabáb. Jeho milice jsou známé pod označením Lidové síly.

Mezi obyvateli Pásma Gazy Trumpovo oznámení podle Reuters vzbudilo naději na alespoň dočasné zlepšení jejich situace. „Doufám, že to tentokrát vyjde, i kdyby to mělo být na dva měsíce, zachránilo by to tisíce životů,“ řekl Reuters v telefonickém rozhovoru Kamál, který žije v Gaze.
„Všichni doufají, že tentokrát to vyjde, už není prostor pro další selhání, každý další den nás stojí životy,“ řekl podnikatel Támir Buraj. „Zažíváme nejtěžší dny. Lidé chtějí konec války, konec hladu a konec ponižování,“ dodal.

Íránský prezident Masúd Pezeškján dnes uvedl v platnost zákon o pozastavení spolupráce s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE), informovala íránská státní média.
„Masúd Pezeškján uvedl v platnost zákon o pozastavení spolupráce s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii,“ uvedla podle agentury AFP íránská státní televize.

Izraelský systém protivzdušné obrany zachytil raketu vypálenou z Jemenu povstaleckými Húsíi. V noci na dnešek o tom s odvoláním na armádu informovala agentura DPA. Húsíové na telegramu uvedli, že terčem raketového útoku bylo letiště Ben Guriona u Tel Avivu a že rovněž vyslali drony na tři citlivé cíle v Izraeli.

Izrael souhlasil s podmínkami nezbytnými k uzavření 60denního příměří s palestinským teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy, konečný návrh předloží Katar a Egypt. V noci na dnešek to na své sociální síti Truth Social napsal americký prezident Donald Trump – zároveň vyzval Hamás, aby dohodu přijal, a varoval, že pokud tak neučiní, vše bude jen horší.

Dobré ráno, vážení čtenáři. Online přenos pokračuje, vítejte zpět.
Děkujeme všem čtenářům za pozornost. Online zpravodajství pro dnešek končí, další příspěvky ale můžete čekat již zítra ráno. Dobrou noc.

Nejméně 20 lidí dnes zahynulo při izraelských úderech v Pásmu Gazy, opět včetně těch, kteří čekali u distribučních center humanitární pomoci. S odvoláním na tamní civilní obranu to píše agentura AFP. Izraelská armáda dnes zároveň oznámila, že rozšiřuje své vojenské operace v pásmu. Nad zintenzivněním vojenských akcí v oblasti dnes vyjádřil znepokojení Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK).
Cílem Židů je zabít co nejvíce Palestinců, Nevidím rozdíl.