Požáry v Chorvatsku: České cestovky přesouvají turisty. Zkázu odhalily satelitní snímky
Dvě české cestovní kanceláře (CK) musely kvůli současným požárům v Chorvatsku preventivně přesunout své klienty do hotelů v jiných lokalitách. ČTK to dnes řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. V důsledku velkých veder a sucha požáry v uplynulých dnech vypukly také v dalších zemích na jihu Evropy, kromě Chorvatska například ve Španělsku, Řecku, Severní Makedonii, Albánii či Bulharsku. Všem turistům Papež doporučil registrovat se do cestovatelského systému Drozd, který upozorňuje na možná nebezpečí v destinaci. Rozsah požárů odhalily satelitní snímky.
Zájezdy na jih Evropy dosud žádné CK kvůli požárům rušit nemusely, uvedl Papež. Aktuálně podle něj klientům nebezpečí nehrozí, doplnil však, že situace se může rychle změnit. „Jsme ve spojení s MZV (ministerstvo zahraničních věcí) a máme nastavené krizové informační kanály tak, abychom dokázali velmi rychle reagovat na situace, které nastanou,“ řekl. „Zdá se, že letošní rok bude na požáry velmi bohatý a krizových situací může být více než jindy,“ dodal. Na jih Evropy podle něj v létě vyráží asi 1,5 milionu Čechů.
CK sdružené v Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur nemusely turisty v žádné z jihoevropských destinací evakuovat, a to ani preventivně, řekla ČTK výkonná ředitelka Kateřina Chaloupková. V chorvatských letoviscích Makarska a Podgora se podle ní může vyskytovat kouřová clona a popílek. „Jediné, co řešíme doteď, je nápor telefonů vystrašených lidí, kteří do Chorvatska teprve pojedou,“ uvedl mluvčí CK České kormidlo Aleš Kotek.
Požáry v Chorvatsku vypukly u městečka Tučepi nedaleko letoviska Makarska či v okolí města Šibenik, kde je také Národní park Krka.
Český hydrometeorologický ústav ukázal satelitní snímky, které ukazují rozsah zkázy v dovolenkovém ráji. „Velký požár nově vznikl ve vnitrozemí v okolí Trogiru ve Vrsině (500 ha). Vzhledem k předpovědi počasí (vysoké teploty, vítr) lze očekávat další vznik a šíření nebezpečných požárů v této oblasti,“ doplnili meteorologové.
Ohně hlásil i řecký ostrov Euboia. „V posledních dnech jsme měli deset klientů v hotelu přibližně 30 kilometrů od požáru na ostrově Euboia. Tento požár naštěstí žádného z našich klientů nijak neohrozil ani nenarušil dovolenou a v tuto chvíli by podle našich informací již měl být pod kontrolou,“ řekl ČTK ve středu Jan Bezděk, mluvčí skupiny DER Touristik CZ, do které patří CK Fischer či Exim Tours.
Evakuaci asi 30 000 lidí, z toho několika stovek Čechů, si loni v červenci vyžádaly rozsáhlé požáry na řeckém ostrově Rhodos. Shořela při nich zeleň o rozloze přes 83.000 hektarů území, což je větší plocha, než je rozloha Národního parku Šumava. S likvidací požárů pomáhali i hasiči z Česka.
Z pohledu počtu přenocování byli Češi podle Chorvatského turistického sdružení v minulém roce opět pátou nejčastější turistickou skupinou, která do Chorvatska jela. Celkově tam strávili 5,5 milionu nocí, což bylo o 2,3 procenta více než v roce 2019 před pandemií covidu-19. S CK tam pak dovolenou strávilo 26 procent Čechů.
Ty požáry jsou tam každý rok a také se ví, kdo je viníkem většinou, jen se o tom nemluví nahlas....naštěstí nikdy nehoří níže k moři, ale v horách, co se vypínají nad pobřežím.