Na organizované tahy po hospodách si v centru Prahy stěžují místní obyvatelé, protože zahrnují neustálé přesuny opilých a hlučných průvodů po ulicích pod okny bytových domů. „V Praze tyto akce negativně ovlivňují veřejný prostor, ekonomiku a sociální vztahy. Narušují obraz města jako kultivované destinace,“ uvedla starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09).
K zákazu chce radnice Prahy 1 využít takzvaný tržní řád, což je městské nařízení určující místa, kde je možné provozovat obchodní činnost. Schvaluje ho rada hlavního města. Úprava navržená Prahou 1 by zakázala mezi 22:00 a 06:00 takzvané pochůzkové poskytování služeb, kam tahy po hospodách spadají. Ze zákazu by bylo vyňato doprovázení skupin nebo jednotlivců s výkladem, tedy klasické průvodcovské služby.
Další návrh vedení Prahy se týká takzvaných deštníkářů, tedy prodejců s barevnými deštníky, kteří v ulicích i přes zákaz nabízejí lístky na turistické autobusy a odkazují se při tom na zákon o veřejných sbírkách. Prezident Petr Pavel nedávno podepsal novelu zákona, podle které budou moci obce od ledna příštího roku na vybraných místech propagaci sbírek prodejem vstupenek či předmětů zakázat.
Bezdomovecká krize v Praze 1: „Lidí bez střechy nad hlavou přibývá, politiky to nezajímá," říká radní
Praha 1 dlouhodobě řeší problémy spojené s takzvaným alkoturismem, tedy výlety zejména mladších cizinců do české metropole za konzumací alkoholu, a obecně overturismem, tedy zahlcením centra návštěvníky. Loni se podle dat Českého statistického úřadu v Praze v hotelech a penzionech ubytovalo 7,4 milionu turistů, meziročně o čtvrtinu více. Mimo statistiky pak můžou být další hosté, kteří využívají přes platformy typu Airbnb ubytování v bytech, jejichž majitelé je nenahlásí.