Středa 9. října 2024
Svátek slaví Štefan / Sára, zítra Marina
Oblačno 17°C

Dovolenkový ráj Čechů se chystá na léto: Za co hrozí v Chorvatsku tučné pokuty?

Autor: DVL - 
28. května 2024
05:00

Špička turistické sezóny se blíží, a tak je důležité si před cestou zjistit všechny potřebné informace. Výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláří České republiky Michal Veber vysvětlil Blesk Zprávám, jak je to s pokutami za sprchy a plavky v Chorvatsku. Proč byly zavedeny poplatky za sprchy a platí toto pravidlo všude? Kolik se platí za nošení plavek mimo pláže a týká se omezení i dětí?

Po Chorvatsku se mimo pláže nemá chodit v plavkách, připomněl Michal Veber, výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláří České republiky.

A pokuty se za nošení plavek mimo pláže skutečně dávají. „Vím o třech lidech. Jeden zaplatil 25 eur (v přepočtu přibližně 618 Kč), druhý zaplatil 50 eur (v přepočtu přibližně 1.235 Kč) a další zaplatil taky kolem 50 eur. Zase bude záležet na tom, kde se asi člověk bude promenádovat, jak to bude vypadat a podobně. Tohle jsou lidé, kteří se ozvali asociaci a říkali – oni na mě byli zlí, protože mě tam zastavili, já jsem řekl, že si to tričko tedy obléknu, to jsem nemohl vědět, oni řekli, že už to platí dávno. To je věc, která platí už několik let, těm lidem vysvětluji – hele, svlékl by ses do půlky těla na Václaváku, na Staromáku, procházel by ses tam? Je to úplně stejný nesmysl. Za prvé mám úctu k místním lidem a za druhé mám úctu k historii, která tam je, takže rozhodně nepůjdu v plavkách,“ řekl Veber Blesk Zprávám.

„Pak asi záleží na tom, jak bude komunikovat s policií, jestli tam bude určitá forma pokory. Tento člověk říkal – pohádal jsem se s nimi, přece si můžu dělat, co chci, když to platím. Pak se ale nemůže divit, že dostal pokutu 50 eur,“ řekl Veber a dodal, že v Itálii se za nošení plavek mimo pláže výše pokuty vyšplhala až na 100 eur (v přepočtu přibližně 2.471 Kč).

Stejná pravidla platí i pro malé děti. „Samozřejmě to platí i pro malé děti. Dneska žádná země na světě moc nereflektuje to, že je to malé dítě, že se může koupat bez plavek. Na to taky velký pozor, protože jsme už dneska trošku jiná společnost, takže by každý měl zvážit, jestli svoje dítě i dobrovolně vystaví tomu, že neví, kdo je s ním na pláži. Kromě toho, že to vadí a mnohdy je to zakázáno, tak určitě bych měl i respektovat to, že malé dítě se nemůže samo rozhodnout o tom, jestli se chce producírovat někde nahaté,“ uvedl Veber.

Placení za sprchy není všude

Hodně lidí si stěžovalo na to, že na plážích zdražili sprchy, podotkl dále Veber, ale je to kvůli tomu, že návštěvníci nechávali téct pitnou vodu bezúčelně. „Je potřeba to vysvětlit. Na pláži byla sprcha, přišel jsem, otočil jsem sprchou, tekla mi pitná voda, a pak jsem odešel a nechal jsem to puštěné. A když (Chorvaté) zjistili, že spotřeba vody je úplně enormní, zavedl se tam symbolický poplatek,“ vysvětlil.

„Pak někdo začal mluvit o tom, že je limit množství vody a podobně. Ne – všechny ty penziony, hotely, tam všude můžete spotřebovat vody, kolik chcete. Tady to bylo bráno z pozice udržitelnosti cestovního ruchu, aby si člověk uvědomil, že je nějaké životní prostředí a že i vyrobit vodu něco stojí,“ pokračoval ředitel.

Toto pravidlo však neplatí na všech místech. „Není to úplně všude, někde je to tak, že sprchy už byly dopředu udělány s tím, že si člověk zmáčkne tlačítko a nějakou dobu mu teče voda. Ale ty starší sprchy, které jsou třeba v historických městech, kde jsou pláže přímo navázané na historické centrum, to znamená, že je 50 metrů ode mě nějaká krásná historická budova, tak tam je sprcha udělaná ještě v té, řekl bych, skoro původní podobě,“ uvedl Veber s tím, že se poplatky týkají právě takových sprch.

Alkohol povolen, může však situaci zhoršit

Jedno důležité upozornění se týká i dopravy. V Chorvatsku je sice povoleno během řízení určité množství promile v krvi, nicméně i tak je třeba si dávat pozor. „V Chorvatsku je povoleno při řízení vozidla půl promile alkoholu v krvi, ale nespoléhejte na to, protože v okamžiku, kdy dojde k dopravní nehodě, tak přítomnost alkoholu v krvi, byť tedy povolená, je v tomto případě okolností přitěžující,“ upozornil na tiskové konferenci cestovní kanceláře Čedok, Chorvatského turistického sdružení, Ministerstva zahraničních věcí ČR a Asociace cestovních kanceláří ČR k nadcházející turistické sezoně v Chorvatsku Petr Pešek, ředitel konzulárního odboru ministerstva zahraničních věcí.

Video  Na co si dát pozor během dovolené v Chorvatsku.  - Videohub
Video se připravuje ...

fido2 ( 20. června 2024 13:04 )

No v televizi vidí pořád samou nahotu, tak si myslí, že je to ok... 😕 😕 😕

Uživatel_5151615 ( 3. června 2024 07:39 )

Jdu do společnosti,do restau­race,­obcho­du,tak se samozřejmě obléknu a kdo to nerespektuje,tak ať platí....a s vodou by se mělo šetřit všude ne jenom nechat puštěné sprchy....

Jaroslav Pecuch ( 28. května 2024 09:12 )

To je správné za chvíli by turisty chodili po městě nazí. Normální lidi když jdou do restaurace anebo do města jsou oblečení . Ti co to mají v hlavě zpřeházení a myslí si že si mohu dělat co chtějí pokutovat plně souhlasím.

Zobrazit celou diskusi