Itálie a Španělsko hlásí: Nové případy západonilské horečky! Kvůli komárům
Evropa se čím dál častěji potýká s nemocemi, které přenášejí invazivní druhy komárů, jako je západonilská horečka, horečka dengue, virus chikungunya či virus Zika, píše britský deník The Mirror. Nebezpečnou západonilskou horečkou byly nedávno infikovány osoby v Itálii a Španělsku.
Západonilskou horečkou byly infikovány dvě osoby, jedna ve španělské Seville a druhá v italské Modeně. Tento virus přenáší komáři a u většiny lidí nevykazuje žádné příznaky. Nicméně u přibližně 20 procent infikovaných západonilská horečka propukne a může způsobit bolesti těla, zvracení a kožní vyrážky.
Podle světové zdravotnické organizace (WHO) se může u jednoho ze 150 infikovaných lidí vyvinout závažné neurologické onemocnění, které způsobuje svalovou slabost, záchvaty a paralýzu.
Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zaznamenalo v nedávné době dvě infekce tímto virem. První případ byl nahlášen ze Seville, kdy postižený pociťoval příznaky na začátku března. „Přestože se jedná o ojedinělý případ, ukazuje se, že k přenosu západonilské horečky může dojít na začátku roku, pravděpodobně díky vhodným klimatickým podmínkám,“ uvedlo ECDC.
Druhého nakaženého potvrdila Itálie 27. června. Infikovaný byl nakažen přímo v Itálii a ne v zahraničí.
Hrozí i smrt
Děje se tak poté, co byli ve 26 evropských zemích objeveni komáři přenášející virus Zika. ECDC minulý měsíc varovalo, že Evropa se čím dál častěji potýká s nemocemi přenášenými komáry, jako je kromě západonilské horečky také horečka dengue, virus chikungunya či virus zika.
„Evropa již vidí, jak změna klimatu vytváří příznivější podmínky pro šíření invazivních komárů do dříve nezasažených oblastí a dochází k infikování více lidí nemocemi, jako je horečka dengue,“ řekla ředitelka ECDC Andrea Ammonová.
Podle ECDC bylo loni ve 123 různých regionech devíti zemí EU zjištěno, že infikováno bylo lokálně celkem 713 osob západonilskou horečkou. Ve 22 z těchto regionů se virus objevil v roce 2023 poprvé. Bylo hlášeno také 67 úmrtí. Počet případů v roce 2023 byl však nižší než v předchozím roce, kdy bylo hlášeno 1 133 infekcí.
ECDC poznamenalo, že „počet postižených regionů je nejvyšší od vrcholu v roce 2018, což ukazuje na širokou geografickou cirkulaci viru“. Agentura v únoru zveřejnila údaje, které naznačují, že většina případů v roce 2023 byla lokalizována v dovolenkových rájích v Itálii, následovalo Řecko, Rumunsko, Maďarsko a Španělsko.
Většina lidí, kteří chytí virus, se uzdraví bez léčby, ale ve vzácných případech se u nich může rozvinout závažné onemocnění, nebo dokonce mohou zemřít. U některých se objeví příznaky podobné chřipce, například horečka, bolesti těla a hlavy, také vyrážka a nevolnost. Jiní mohou skončit se svalovou slabostí, zmateností, ztrátou zraku, necitlivostí, ztuhlostí krku, průjmem či záchvaty.
co jsme zaseli to sklízíme a bude hůř 😕