Atentát na Fica rozpoutal vlnu lží na internetu. Jak funguje nový bič na dezinformace?
Celým světem otřásl atentát na slovenského premiéra Roberta Fica. I když tamní ministerstvo vnitra relativně velmi rychle popsalo, co se stalo, stejně se na internetu ihned objevilo velké množství dezinformací. Těch nakonec bylo tolik, že se do záležitosti vložila Evropská komise a varovala velké technologické společnosti, ať si na šíření nesmyslů o atentátu na svých platformách dají pozor. Potírat je totiž musí kvůli novému evropskému zákonu.
Manželka atentátníka byla Ukrajinka, střelec byl asociovaný s šéfem opozice Michalem Šimečkou… lží podobného typu se po střelbě na slovenském internetu objevilo ohromné množství. Za částí přitom stálo Rusko, upozornila anonymní výzkumná skupina Antibot4Navalny, která monitoruje šíření dezinformací z této země na síti X.
Podle skupiny byly příspěvky součástí kampaně, která dostala název Doppelganger. Ta funguje na sociálních sítích minimálně od roku 2022 a spočívá v tom, že účty koordinované z Ruska – podle Antibot4Navalny dokonce na příkaz Kremlu – šíří na internetu vymyšlené zprávy o tom, jak je Ukrajina prohnilý národ, jak ukrajinští uprchlíci zatěžují Evropu apod. Právě proto se Rusové snažili střelce ze Slovenska napojit na Ukrajinu – hlavním cílem těchto dezinformací je poškodit napadenou zemi.
Pro představu, jakou pozornost falešné zprávy dostaly – zveřejnil je například populární ruský telegramový vojenský bloger Michail Zvinčuk, který má 1,2 milionu odběratelů. Jeho příspěvek o tom, že v atentátu existuje „ukrajinská stopa“ (což podle dosavadních informací není pravda), si přečetlo 300 tisíc lidí.
Těchto dezinformací vytvořených Ruskem se posléze chytily účty napojené na krajní pravici a chaos byl na světě. Nesprávné informace sdílel dokonce i maďarský premiér Viktor Orbán.
Dosud neviděná míra nenávisti
Nejde přitom jen o dezinformace. Na slovenském internetu se podle startupu elv.ai bezprostředně po střelbě zvýšila míra online toxicity o 60 procent, čímž jsou myšleny nenávistné a agresivní komentáře pod profily medií a státních institucí na sociálních sítích. Pár hodin po střelbě bylo celých 21 procent komentářů pod příspěvky toxických. V Česku to bylo 13,6 procenta.
„Vypozorovali jsme, že během voleb a sportovních událostí se míra toxicity příspěvků výrazně zvyšuje. Útok na premiéra Fica ale zvýšil míru nenávisti na sociálních sítích na úroveň, kterou jsme dosud neviděli,“ uvedl ředitel startupu Jakub Šuster, podle kterého jsou čísla alarmující.
Evropská komise varuje
Pomoci omezit šíření dezinformací a toxických komentářů na sociálních sítích měl přitom Akt o digitálních službách (DSA), který v Evropě začal platit v únoru letošního roku a jehož hlavním cílem je hlídat firmy, které drží na internetu velkou moc.
Firmy mají v rámci nového zákona mimo jiné povinnost uživatele na internetu více chránit, myšleno je i před dezinformacemi a nenávistnými příspěvky. Tyto dva aspekty byly vyzdvihovány jako jeden z hlavních přínosů celého aktu. Evropské úřady si totiž dlouhodobě stěžovaly, že společnosti jako Meta nebo X proti šíření dezinformací nedělají dost.
Zákon má ale háček v tom, že dezinformace i toxický obsah výslovně nedefinuje. Firmy si tak mohou relativně volně vyložit, jakým příspěvkům se mají věnovat. Musely ale zřídit kontaktní místo, kam uživatelé mohou problematický obsah nahlašovat, a pokud ho nahlásí, pak ho musí prověřit a případně smazat.
Atentát na Fica je první skutečně velká dezinformační kauza od začátku platnosti zákona. Evropská komise se již technologickým firmám připomněla a vzkázala jim, že celou situaci bedlivě sleduje. Pokud firmy budou dělat mrtvého brouka, má v rámci DSA „široké vyšetřovací a kontrolní pravomoci, včetně práva ukládat sankce a nápravná opatření“, upozornila v prohlášení. Pokuty mohou být až do výše 6 procent ročního celosvětového obratu podniku.
Roberto Viola z generálního ředitelství pro komunikační sítě serveru TechCrunch prozradil, že Evropská komise dokonce poslala velkým technologickým firmám dopis, ve kterém je urguje, aby si na šíření dezinformací o atentátu na Fica daly pozor. Například síť X se nachází v komplikované situaci, komise ji už kvůli dřívějšímu nedostatečnému potírání lží vyšetřuje a majitel firmy Elon Musk k tomu svým chováním jen přispívá – po střelbě na Fica na jeden dezinformační příspěvek reagoval, čímž ho před miliony svých sledujících zviditelnil.
Zatím to tak vypadá, že jak množství dezinformací, tak množství toxicity se po začátku platnosti DSA na evropském internetu nesnížilo. Vše ale mohou změnit pokuty, které je komise odhodlaná rozdávat.
Dezinformace, že u nás důchodcům přidají v průměru 1200Kč nikomu nevadila. Proč by tedy měly vadit ostatní (dez)informace?