Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Polojasno, bouřka 23°C

Putin do zaplavené oblasti nepřijde?! Po protržení hráze na Uralu je více než 6 tisíc lidí bez domova!

Autor: ČTK - 
8. dubna 2024
12:07

V ruské Orenburské oblasti, která se potýká s povodněmi, zůstává k dnešnímu ránu zaplaveno 10 168 obytných domů, evakuováno bylo 6127 lidí, včetně 1478 dětí, napsala dnes agentura Interfax s odvoláním na oblastní úřady. Záplavy mají podle předpovědi hydrometeorologického ústavu kulminovat ve středu. Aktuálně je nejhorší situace v Orsku, druhém největším městě oblasti, ale povodeň má silný dopad i na oblastní metropoli Orenburg.

Řeka Ural, která pramení v pohoří Ural a vlévá se do Kaspického moře, v pátek v důsledku tání vody během několika hodin stoupla o několik metrů a protrhla hráz v Orsku, který leží asi 1800 kilometrů na východ od Moskvy. Orsk se nachází asi 100 kilometrů jihovýchodně od jižního cípu pohoří Ural. Stejnojmenná řeka dělí aglomeraci na Nové město, nacházející se v Evropě, a Staré město, které je už v Asii. Právě asijskou část zaplavila voda. Asi 15 kilometrů jižně od města je hraniční přechod s Kazachstánem.

Na řece Ural se protrhla další hráz, hrozí katastrofa, tisíce domů v Orsku a okolí jsou pod vodou. Na řece Ural se protrhla další hráz, hrozí katastrofa, tisíce domů v Orsku a okolí jsou pod vodou. | Profimedia

Během uplynulých 24 hodin voda ustoupila z 311 zaplavených domů v oblasti, ale očekává se, že povodeň bude kulminovat až ve středu a voda z rozvodněných řek nejspíše zaplaví další čtvrti Orenburgu a další obce a osady. V oblastní metropoli se v záplavové oblasti nachází 1973 domů.

V Novotrojicku západně od Orsku začala evakuace obyvatel jedné ulice poté, co se voda v jezeře Sazaňje, naplňovaném při povodních, přelila přes ochrannou hráz, uvedl podle médií gubernátor Orenburské oblasti Denis Pasler. Úřady podle něj mají situaci pod kontrolou.

„Normalizace situace na řece Ural od Iriklinské vodní nádrže po ves Ilek se očekává nejdříve 25. dubna,“ předpověděl gubernátorův úřad. Hladina řeky Ural ve zmíněné vsi Ilek dosáhla nebezpečné výše 890 centimetrů, dodal Interfax s odvoláním na regionální správu ministerstva pro mimořádné situace. Na místě záchranáři zesilují ochrannou hráz.

V celé Orenburské oblasti platí kvůli záplavám od 4. dubna nouzový stav. V neděli se vládní komise rozhodla dodat nouzovému stavu v oblasti federální úroveň. Způsobená škoda na infrastruktuře se podle listu Kommersant odhaduje na 21 miliard rublů (asi 5,3 miliardy Kč).

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes novinářům podle agentury TASS řekl, že prezident Vladimir Putin je o situaci v Orenburské oblasti informován, vypravit se tam zatím nechystá. O víkendu na místo vyslal ministra pro mimořádné situace.

 

 

Drž hubu ( 9. dubna 2024 16:46 )

= Putin ☝️

kajenka52 ( 9. dubna 2024 13:14 )

nácek

Karel Voříšek ( 9. dubna 2024 12:37 )

S co by tam jako dělal?

Drž hubu ( 9. dubna 2024 09:14 )

Každý mrtvý Rusák se počítá ☝️ Ale zvířátek je mi líto 🥺

Zobrazit celou diskusi