Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 7°C

Doufám, že do příštího pondělí budeme mít příměří, prohlásil Biden o Gaze

Aktualizováno -
27. února 2024
10:54
Autor: ČTK - 
27. února 2024
07:06

Americký prezident Joe Biden vyjádřil naději, že do příštího pondělí bude uzavřeno příměří v konfliktu mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás v Pásmu Gazy. Takové příměří by mělo umožnit i propuštění zbývajících rukojmí držených Hamásem, řekl Biden v pondělí v New Yorku. Později prezident televizi NBC řekl, že Izrael by byl ochoten pozastavit boje v době nadcházejícího muslimského postního měsíce ramadánu, pokud bude dosaženo dohody o propuštění některých rukojmích. Ten začíná 10. března. Podle Hamásu jsou však Bidenovy výroky unáhlené.

Na otázku, kdy by dohoda podle něj mohla být dokončena, šéf Bílého domu podle agentury AP odpověděl: „Tedy doufám, že do začátku víkendu. Do konce víkendu. Můj poradce pro národní bezpečnost mi říká, že jsou blízko. Jsou blízko. Ještě nejsou hotoví. Já doufám, že do příštího pondělí budeme mít příměří,“ řekl Biden.

V poslední době se zprostředkovatelské země za pokračujících bojů pokoušely vyjednat dohodu, která by umožnila propuštění rukojmích držených Hamásem. Vyhlídky na zajištění jakéhokoli příměří se však zdály být nejisté, neboť Izrael opakovaně prohlašoval, že naopak plánuje rozšířit své operace s cílem zničit Hamás na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Rozhovory o příměří mezi Hamásem a Izraelem zprostředkovávají Katar, Egypt a Spojené státy.

Později Biden v diskusním pořadu televize NBC upřesnil, že harmonogram příměří by v případě dohody zahrnoval i ramadán. „Ramadán se blíží a Izraelci souhlasí s tím, že se nebudou pouštět do aktivit ani během ramadánu, aby nám dal čas na to dostat všechna rukojmí ven,“ řekl Biden. Podle AP jde o dosud nejpodrobnější vyjádření k možnému zastavení bojů v době ramadánu.

Nejmenovaný představitel Hamásu ale následně uvedl, že Bidenovy výroky jsou unáhlené a neodpovídají situaci na bojišti, napsala agentura Reuters. Podle mínění tohoto zástupce hnutí stále existují "velké rozdíly", které je nutné při jednání překonat.

Ofenzivu Izrael zahájil po útoku Hamásu na jižní Izrael z loňského 7. října, při němž zahynulo na 1200 lidí a na 250 lidí ozbrojenci zavlekli do Pásma Gazy jako rukojmí. Při prvním klidu zbraní v listopadu byla propuštěna přibližně polovina z nich. Nyní Hamás stále zadržuje více než stovku těchto lidí.

Úřady v Gaze kontrolované Hamásem v pondělí oznámily, že od října kvůli izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy zemřelo 29.782 osob.

Video  Síť tunelů, které podle Izraele využívali šéfové Hamásu  - IDF
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 27. února 2024 10:11 )

Uživatel_5766095 ( 27. února 2024 07:30 )

Proč možnost vyhlásit příměří, nikoho nenapadla v roce 1942 u Stalingradu.

Zobrazit celou diskusi