Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Zataženo, déšť 8°C

Úřad OSN obviněný z terorismu musí fungovat. Jinak dojde v Gaze jídlo, obává se Borrell

Autor: ČTK - 
12. února 2024
10:42

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) musí i nadále pokračovat ve své činnosti, jeho práce v Pásmu Gazy je nenahraditelná. Na úvod dnešního jednání ministrů zemí EU zodpovědných za rozvojovou problematiku to uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. UNRWA čelí obvinění ze strany Izraele, že se jeho zaměstnanci podíleli na říjnových teroristických útocích Hamásu na Izrael. Evropská komise v této souvislosti váhá s poskytnutím další finanční pomoci organizaci.

„Jedna věc je jistá, UNRWA dělá nenahraditelnou práci, musí platit presumpce neviny. Není tajemstvím, že se chce Izrael UNRWA zbavit, už dlouhé roky,“ řekl Borrell. „Je dobře, že zahájili vyšetřování, ale počkejme na jeho výsledky,“ dodal s tím, že v mezičase lidé v Gaze nemohou přijít o lékařskou péči či o potraviny.

Právě šéf UNRWA Philippe Lazzarini by měl později během dne dorazit na jednání unijních ministrů a zástupci členských zemí se od něj chtějí dočkat bližších vysvětlení a objasnění současné situace.

Z 27 členských států EU jich už několik financování agentury OSN pozastavilo. Například Německo, které je druhým největším dárcem po USA, uvedlo, že dokud nebude ukončeno vyšetřování, „neschválí žádné další finance“. Podobný postoj zaujaly i Francie, Itálie či Nizozemsko. Bez dalších financí přitom úřad balancuje na pokraji finančního kolapsu.

Video  Izraelská protiofenziva v Gaze: Mezi vojáky přijel premiér Netanjahu.  - Reuters
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

bullshit ( 12. února 2024 11:16 )

Pod kanceláři UNRWA se našly tunely s klimatizovanými mega servry a diskovými poli, mraky počítačů uchovávající data Hamasu. Vše pořízené z financí Západní podpory a extremních režimů.
Západ si oklikou platí nepřítele co jej chce zahubit. Mají kámoše v arabském světě ale ty o ně moc nestojí. Asi ví proč.
Hranice s Egyptem je přeci na dohled...

Zobrazit celou diskusi