Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

Izraelská pozemní operace skončí za měsíc, věří Američané. Hamás dál drží 138 rukojmích

Autor: ČTK, lig - 
6. prosince 2023
15:27

Američtí činitelé se domnívají, že nynější fáze izraelské pozemní operace v Pásmu Gazy, která se zaměřuje také na jih tohoto území, potrvá několik týdnů nebo do ledna, píše zpravodajský web televize CNN. Izrael následně podle těchto zdrojů zvolí taktiku velmi přesných úderů zaměřených na lídry Hamásu a jeho bojovníky. Izraelský vojenský rozhlas mezitím uvádí, že nové okno pro uzavření dalšího příměří by se mohlo otevřít do měsíce.

Vysoce postavený představitel v administrativě amerického prezidenta Joea Bidena CNN řekl, že Bílý dům má velké obavy ohledně toho, jak bude Izrael v nové fázi své operace na jihu Pásma Gazy postupovat.

Američtí činitelé podle zdroje důrazně Izrael varovali, že nesmí zvolit stejně ničivou taktiku, jako tomu bylo na severu Pásma, a musí udělat víc pro ochranu civilistů.

Spojené státy také Izraeli podle zdrojů sdělily, že se mínění světového společenství čím dál více staví proti pozemní operaci, která si vyžádala tisíce obětí na životech, a že Izraeli dochází čas, po který bude schopen ve stejném duchu v pozemní operaci pokračovat s mezinárodní podporou.

Palestinské hnutí Hamás zaútočilo na Izrael 7. října, kdy zabilo na 1 200 lidí a přes 200 dalších osob vzalo do Gazy jako rukojmí. Izrael v odvetě zahájil rozsáhlou ofenzivu v Pásmu Gazy ve snaze Hamás zničit a svrhnout jeho vládu. O život od té doby podle úřadů v Pásmu Gazy přišlo asi 16 200 Palestinců.

Ačkoli představitelé Bidenovy administrativy veřejně vyzvali Izrael, aby minimalizoval počty civilních obětí, snažili se vyhnout přímé kritice jakékoli izraelské taktiky, protože se domnívali, že je účinnější Izraeli v zákulisí tiše radit, než ho hlasitě hanit, píše CNN.

Doufají v cílenější stategii Izraele

Vysoce postavený představitel Bidenovy administrativy ale uvedl, že „vstřícnost“ nevystihuje dosavadní izraelskou reakci na americké vojenské rady, a to navzdory některým veřejným prohlášením Washingtonu.

Izrael veřejně i v zákulisí tvrdí, že jeho cílem je oslabit Hamás natolik, aby skupina už nikdy nemohla útok ze 7. října opakovat. Tento cíl se ale podle amerického zdroje CNN Izraeli pravděpodobně nepodaří splnit do konce letošního roku, nýbrž až v dlouhodobější další fázi operace.

Spojené státy doufají, že Izrael do ledna zvolí cílenější strategii, která se bude podobat tomu, jak USA přešly od intenzivních bojů v Iráku a Afghánistánu k likvidaci teroristických vůdců, řekli CNN vysoce postavení američtí představitelé. Izraelští představitelé podle jednoho z těchto zdrojů naznačili, že to je jejich záměr.

138 rukojmích dál v Gaze

Izraelský vojenský rozhlas mezitím s odkazem na bezpečnostní činitele uvádí, že by se do měsíce mohlo otevřít nové okno pro uzavření dalšího příměří. To však podle zdrojů bude možné pouze za předpokladu, že Hamás bude čelit silnému tlaku v podobě pokračující pozemní operace na severu i jihu Pásma Gazy.

Podle listu The Times of Israel se předpokládá, že v Pásmu Gazy je stále zadržováno 138 rukojmích, včetně 20 žen.

12:00
2. 1. 2024
!

Válku v Gaze vyvolal překvapivý útok Hamásu na Izrael 7. října, při kterém podle Izraele zahynulo 1 200 lidí.

Palestinské zdravotnické úřady v Gaze ovládané Hamásem dnes uvedly, že si izraelská operace v Pásmu Gazy vyžádala životy 22 185 Palestinců a dalších 57 035 při ní bylo zraněno. Jen za poslední den bylo podle téhož zdroje při izraelských úderech v Pásmu Gazy zabito 207 Palestinců a 338 jich bylo zraněno.

Izrael tvrdí, že válka v Pásmu Gazy, která podle Reuters proměnila velkou část území s 2,3 milionu obyvatel v trosky a způsobila tam humanitární katastrofu, bude trvat ještě řadu měsíců. Tel Aviv však naznačil novou fázi ofenzívy, když v pondělí jeden z izraelských představitelů uvedl, že armáda tento měsíc stáhne své síly uvnitř Gazy a přejde na několikaměsíční fázi lokálnějších „likvidačních“ operací.

Děkujeme Vám za pozornost u našeho kontinuálního onlinu k válce mezi Izraelem a Hamásem. Další dění na Blízkém východě můžete sledovat i v roce 2024 na Blesk.cz prostřednictvím dílčích článků. Přejeme Vám šťastné vykročení do nového, doufejme, že poklidnějšího roku.

10:32
2. 1. 2024

Izraelská armáda oznámila, že v noci na dnešek podnikla vzdušné údery v Sýrii v reakci na útoky na severní Izrael. 

9:30
2. 1. 2024

Nad letištěm v severoiráckém Irbílu, kde působí američtí vojáci a jejich spojenci, byl sestřelen ozbrojený dron, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované bezpečnostní zdroje. Zda si incident vyžádal škody nebo oběti na životech, není v tuto chvíli jasné.

Zobrazit celý online

Video  Izraelci odpálili dům šéfa Hamásu v Gaze: Scházeli se v něm velitelé.  - IDF
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi