Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

V zajetí Hamásu zemřel vůbec nejstarší izraelský rukojmí: Arje (†85) po sobě nechal 5 vnoučat

Autor: ČTK - 
1. prosince 2023
17:22

Pětaosmdesátiletý Izraelec Arje Zalmanovič, kterého 7. října zajalo palestinské radikální hnutí Hamás, je po smrti. Informoval o tom dnes list The Times of Israel, podle nějž úmrtí rukojmího potvrdil kibuc Nir Oz, kde muž žil. List Haarec píše, že Zalmanovičovi bylo 86 let a že byl vůbec nejstarším izraelským rukojmím.

Hamás v polovině listopadu zveřejnil video se Zalmanovičem, na němž Izraelec vypadal nemocný. Palestinští radikálové později oznámili, že zemřel na infarkt během izraelského ostřelování oblasti, kde byl zadržován.

Podle listu The Times of Israel patřil Zalmanovič k zakladatelům kibucu Nir Oz v izraelském pohraničí u Pásma Gazy, který se stal terčem útoku Hamásu. „Otec dvou dětí a dědeček pěti vnoučat Arje pracoval celý život v zemědělství. Byl to sečtělý muž s rozsáhlými znalostmi historie a země,“ uvedl kibuc.

Nir Oz utrpěl v den útoku palestinských extremistů těžké ztráty - téměř 40 lidí tam palestinští ozbrojenci zabili a dalších více než 70 jich unesli. Rukojmí byli uneseni v nejméně deseti kibucech, přičemž z Nir Ozu jich bylo nejvíc.

Palestinští ozbrojenci zabili na izraelském území při útoku 7. října na 1 200 lidí, převážně civilistů. Izraelská armáda v reakci zahájila nálety na Pásmo Gazy a následně pozemní operaci, které si vyžádaly na 15 000 mrtvých.

12:00
2. 1. 2024
!

Válku v Gaze vyvolal překvapivý útok Hamásu na Izrael 7. října, při kterém podle Izraele zahynulo 1 200 lidí.

Palestinské zdravotnické úřady v Gaze ovládané Hamásem dnes uvedly, že si izraelská operace v Pásmu Gazy vyžádala životy 22 185 Palestinců a dalších 57 035 při ní bylo zraněno. Jen za poslední den bylo podle téhož zdroje při izraelských úderech v Pásmu Gazy zabito 207 Palestinců a 338 jich bylo zraněno.

Izrael tvrdí, že válka v Pásmu Gazy, která podle Reuters proměnila velkou část území s 2,3 milionu obyvatel v trosky a způsobila tam humanitární katastrofu, bude trvat ještě řadu měsíců. Tel Aviv však naznačil novou fázi ofenzívy, když v pondělí jeden z izraelských představitelů uvedl, že armáda tento měsíc stáhne své síly uvnitř Gazy a přejde na několikaměsíční fázi lokálnějších „likvidačních“ operací.

Děkujeme Vám za pozornost u našeho kontinuálního onlinu k válce mezi Izraelem a Hamásem. Další dění na Blízkém východě můžete sledovat i v roce 2024 na Blesk.cz prostřednictvím dílčích článků. Přejeme Vám šťastné vykročení do nového, doufejme, že poklidnějšího roku.

10:32
2. 1. 2024

Izraelská armáda oznámila, že v noci na dnešek podnikla vzdušné údery v Sýrii v reakci na útoky na severní Izrael. 

9:30
2. 1. 2024

Nad letištěm v severoiráckém Irbílu, kde působí američtí vojáci a jejich spojenci, byl sestřelen ozbrojený dron, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované bezpečnostní zdroje. Zda si incident vyžádal škody nebo oběti na životech, není v tuto chvíli jasné.

Zobrazit celý online

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi