Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

Čekání na propuštěné děti: V Izraeli jsou v pohotovosti nemocnice i psychologové

Autor: ČTK - 
24. listopadu 2023
10:31

Desítky dětí, které v Pásmu Gazy již více než šest týdnů zadržuje radikální islamistické hnutí Hamás, čeká obtížný návrat domů, až budou propuštěny na základě dohody o osvobození rukojmích výměnou za palestinské vězně. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na vyjádření izraelských lékařů a psychologů.

Na základě dohody, která počítá se čtyřdenní přestávkou v bojích, má být propuštěno asi 50 rukojmích zadržovaných Hamásem výměnou za přibližně 150 Palestinců vězněných v Izraeli.

Klinická psycholožka Dafna Dollbergová, která působí v Tel Avivu, se domnívá, že izraelské děti budou po propuštění pravděpodobně vykazovat známky posttraumatické stresové poruchy. „Některé z nich budou velmi neklidné, velmi vyděšené a některé budou strašně naštvané,“ uvedla.

Hamás a spřízněné palestinské skupiny během krvavého útoku na jižní Izrael 7. října podle izraelských úřadů zabily 1200 Izraelců a cizinců a přibližně 240 dalších lidí unesly do Pásma Gazy. Až 40 z rukojmích v Pásmu Gazy podle Izraele tvoří děti, a to včetně desetiměsíčního miminka a předškoláků. Některé z těchto dětí před únosem na vlastní oči viděly, jak byli zavražděni jejich blízcí, píše Reuters.

„Nikdy to nebude plné zotavení,“ uvedla Dollbergová a dodala, že děti nikdy nezapomenou na to, čím si prošly.

12:00
2. 1. 2024
!

Válku v Gaze vyvolal překvapivý útok Hamásu na Izrael 7. října, při kterém podle Izraele zahynulo 1 200 lidí.

Palestinské zdravotnické úřady v Gaze ovládané Hamásem dnes uvedly, že si izraelská operace v Pásmu Gazy vyžádala životy 22 185 Palestinců a dalších 57 035 při ní bylo zraněno. Jen za poslední den bylo podle téhož zdroje při izraelských úderech v Pásmu Gazy zabito 207 Palestinců a 338 jich bylo zraněno.

Izrael tvrdí, že válka v Pásmu Gazy, která podle Reuters proměnila velkou část území s 2,3 milionu obyvatel v trosky a způsobila tam humanitární katastrofu, bude trvat ještě řadu měsíců. Tel Aviv však naznačil novou fázi ofenzívy, když v pondělí jeden z izraelských představitelů uvedl, že armáda tento měsíc stáhne své síly uvnitř Gazy a přejde na několikaměsíční fázi lokálnějších „likvidačních“ operací.

Děkujeme Vám za pozornost u našeho kontinuálního onlinu k válce mezi Izraelem a Hamásem. Další dění na Blízkém východě můžete sledovat i v roce 2024 na Blesk.cz prostřednictvím dílčích článků. Přejeme Vám šťastné vykročení do nového, doufejme, že poklidnějšího roku.

10:32
2. 1. 2024

Izraelská armáda oznámila, že v noci na dnešek podnikla vzdušné údery v Sýrii v reakci na útoky na severní Izrael. 

9:30
2. 1. 2024

Nad letištěm v severoiráckém Irbílu, kde působí američtí vojáci a jejich spojenci, byl sestřelen ozbrojený dron, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované bezpečnostní zdroje. Zda si incident vyžádal škody nebo oběti na životech, není v tuto chvíli jasné.

Zobrazit celý online

Dosud byli propuštěni čtyři rukojmí a pátou osvobodila izraelská armáda. Podle jejich výpovědí palestinští ozbrojenci zajatce rozdělili do menších skupin a nějakou dobu je zadržovali v labyrintu podzemních tunelů Hamásu v Gaze.

Izraelské nemocnice a ministerstvo zdravotnictví již oznámily, že se připravují na přijetí rukojmích a že jim nabídnou potřebnou péči.

„Máme schopnosti a znalosti a bude velmi bolestné poslouchat příběhy a setkávat se s dětmi,“ řekla Dollbergová. „Musíme je podpořit. Musíme podpořit jejich zotavení,“ dodala.

Izraelská stanice Channel 12 ve středu informovala, že každému dítěti bude přidělen voják, který ho bude doprovázet a dostane konkrétní příkazy, co mu má říct. Po převozu do izraelských nemocnic budou dětem podle televize přiděleni sociální pracovníci.

„Neměli bychom říkat fajn, teď jsou děti propuštěny, takže je vše v pořádku,“ řekl Hagaj Levine, vedoucí lékařského týmu Fóra rodin rukojmích a pohřešovaných osob. „Ve skutečném životě je to složité – prodělaly trauma,“ řekl. „Opravdu jim musíme být oporou a být dlouhodobě trpěliví,“ dodal.

Video  Izraelci odpálili dům šéfa Hamásu v Gaze: Scházeli se v něm velitelé.  - IDF
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi