Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 18°C

Turisté v dovolenkovém ráji vyjídají moře. Sicilské delikatese hrozí vyhynutí

Autor: jmr - 
3. prosince 2023
10:17

Jedním z nejpopulárnějších pokrmů sicilské kuchyně jsou spaghetti ai ricci di mare, tedy špagety s ježovkami. Každé léto se tento jednoduchý pokrm připravovaný jen na oleji a česneku konzumuje ve velkém. Především si jej vychutnávají turisté, kterých navštíví ostrov každý rok statisíce. Proto nyní podle deníku The Guardian hrozí ježovkám v sicilských vodách vyhynutí.

Na poplach začali výzkumníci bít před týdnem. Podle nich vyhynutí tohoto druhu žijícího na mořském dně a živícího se mořskými řasami zabrání jen rychlá konzervační opatření. Na základě tohoto varování navrhl jeden z místních politiků dočasný zákaz lovu ježovek v sicilských vodách s trváním tři roky. Tento návrh ovšem bude pravděpodobně čelit silnému odporu rybářů a restauratérů.

„Na jednu stranu chápu, že je potřeba zachovat ježovky jako druh,“ uvedl Gaetano Serio, šéfkuchař palermské restaurace Osteria Lo Bianco, „ale na druhou stranu bude zablokování jejich lovu obrovskou ranou pro ty z nás pracující v pohostinství. Když mám na menu špagety s ježovkami, prodám jich až čtyřicet talířů denně.“

Lov ježovek je přitom už nyní na Sicílii omezen. Výzkumníci University v Palermu, tvrdí, že jen dvanáct místních rybářů má k tomuto účelu licenci. Stovky dalších je ale loví nezákonně. Zároveň jde o velmi snadnou kořist, protože se ježovky pohybují v mělčinách.

Proto zpráva, která byla minulý týden předložena sicilské vládě, tvrdí, že jedinou možnou záchranou tohoto druhu je kompletní zákaz trvající aspoň tři roky. „Bohužel, závěry této studie jsou deprimující,“ řekla Paola Gianguzzová, vědecká koordinátorka studie. „V marinou chráněných oblastech Sicílie jsme nenašli žádné ježovky ani žádné známky zdravé populace.“

V sicilských vodách se konkrétně vyskytuje fialová a kameně vypadající ježovka dlouhoostná. Ta je velmi citlivá na environmentální změny a Organizace pro výživu a zemědělství Spojených národů už v minulosti varovala, že její populaci negativně ovlivnily klimatická krize a znečištění. Na Siciílii je to však podle všeho skutečně jen jejich status delikatesy, který je ohrožuje.

„Na Sicílii jsou ježovky kvůli svým nutričním hodnotám a ekonomické hodnotě terčem rozsáhlého ilegálního rybolovu,“ uvedl Marco Toccaceli z Rady pro zemědělský výzkum a ekonomii (Crea), italské výzkumné organizace zaměřené na potravní řetězec. „Z tohoto důvodu musíme zpřísnit dohled.“  

Člen středo-levicové Demokratické strany Nello Dipasquale se po zveřejnění výsledků studie ujal úkolu sepsat legislativu, která by vyhověla požadavkům výzkumníků a lov ježovek v sicilských vodách dočasně zakázala. „Jako mnoho dalších jsem i já milovníkem lovu ježovek,“ řekl periodiku Giornale di Sicilia, „ale věřím, že se všichni dokážeme jejich lovu a konzumace na tři roky vzdát, pokud to znamená ochránit celý tento druh před vážnou hrozbou vyhynutí. Jejich ztráta by byla vážnou ranou pro celý ekosystém. Musíme zasáhnout co nejdříve.“

Šéfkuchař vinného rezortu v Menfi na jihozápadním pobřeží ostrova, Angelo Pumilia, který patří k nejznámějším šéfkuchařům v celé Itálii, by chtěl celkově zvýšit množství pozornosti věnované ilegálnímu rybolovu. Přiznal také komplicitu mnoha svých šéfkuchařských kolegů, kteří od nelicencovaných rybářů ježovky kupují za výrazně nižší ceny. „Jen si vemte, že 100g ježovek z Norska nebo Japonska může stát až 6 000 korun, ale rybáři bez licence tady restauratérům prodávají stejné množství za 170 korun,“ uvedl.

Existují sice cesty, kterými lze ježovky pořídit legálně, ale pro mnoho restaurací jsou příliš drahé. „My, kteří děláme kvalitní pokrmy a hlídáme původ každé ingredience, kupujeme ježovky v zahraničí, protože tady na Sicílii je jejich regulace příliš pochybná a nekompletní,“ řekl Pumilia. „Je potřeba zvýšit povědomí o problému, jinak skutečně riskujeme vymícení jedné z největších kulinářských delikates našeho regionu.“

Vědci v Kalifornii přitom právě teď řeší zcela opačný problém. Tam se populace ježovek od roku 2014 rozrostla o 10 000% kvůli úbytku vyder mořských a hvězdic, které jsou přirozeným predátorem ježovek. Stovky milionů fialových ježovek tam pokryly pobřeží od Baja po Aljašku a devastují ekosystém oceánu pojídáním chaluhových porostů. Již 95% jich podle odhadů bylo nahrazeno takzvanými ježovkovými pustinami, dlouhými koberci bodákovitých fialových koulí, které pokrývají oceánské dno.

Video  Lev utekl z cirkusu a vyrazil do ulic italského města.  - X
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi