Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení -1°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Z Pásma Gazy evakuovali 28 předčasně narozených dětí do Egypta. Čtyři miminka zemřela

Autor: ČTK, lig - 
20. listopadu 2023
14:42

Do Egypta bylo dnes z nemocnice v Pásmu Gazy evakuováno 28 předčasně narozených dětí, uvedl Palestinský červený půlměsíc. Podle egyptských státních médií jich bylo evakuováno 29. V Egyptě budou děti v péči lékařů. Novorozenci byli dříve v nemocnici v Šífa v Gaze, kde už několik miminek přišlo o život kvůli kolapsu zdravotního systému, který částečně způsobily výpadky elektřiny v důsledku vyčerpání paliva, píše agentura Reuters.

V neděli Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že z nemocnice Šífa bylo evakuováno 31 předčasně narozených miminek ve velmi vážném stavu a že budou převezena do Egypta, kde dostanou potřebnou péči.

Podle ředitele nemocnice během dvou dní před evakuací v Šífě zemřela čtyři miminka. List Haarec píše, že evakuovaní novorozenci byli nejprve převezeni do nemocnice v Rafáhu na jihu Pásma Gazy. Tři z nich v této nemocnici podle listu zůstávají vzhledem ke svému zdravotnímu stavu.

Na záběrech egyptské televize bylo dnes vidět, jak zdravotníci při evakuaci opatrně miminka zvedají v sanitce a umisťují je do přenosných inkubátorů, ve kterých byla následně převezena přes parkoviště do jiných sanitek.

Šífu, největší nemocnici v Pásmu Gazy, v posledních dnech opustilo na základě nařízení Izraele několik tisíc pacientů i lidí, kteří se tam skrývali.

Do nemocnice vstoupila izraelská armáda, aby tam provedla razii, protože pod zdravotnickým zařízením se podle ní nachází infrastruktura využívaná bojovníky Hamásu. V neděli izraelská armáda oznámila, že pod nemocnicí nalezla tunel dlouhý 55 metrů, o němž se domnívá, že sloužil Hamásu.

V nemocnici Šífa ve složitých podmínkách stále zůstává asi 250 pacientů v těžkém stavu, které nebylo možné přesunout jinam, píše agentura AP. Podle ní jde mimo jiné o pacienty se zanícenými ranami. V nemocnici není voda, elektřina, palivo ani jídlo a chybějí léky.

23:33
30. 11. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

23:08
30. 11. 2023

Izrael před zahájením vojenské operace v jižní části Pásma Gazy musí podniknout kroky k ochraně civilistů. Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že to dnes řekl izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, a doplnil, že izraelská vláda s tím souhlasí. Informuje o tom agentura Reuters.

„Izrael má... jednu z nejvyspělejších armád na světě. Je schopna zneškodnit hrozbu, kterou představuje Hamás, a zároveň minimalizovat škody na nevinných mužích, ženách a dětech. A má povinnost tak učinit,“ řekl Blinken novinářům v Tel Avivu.

22:47
30. 11. 2023

Podle Kataru jsou ve skupině dnešních osmi propuštěných rukojmích lidé, kteří mají občanství Mexika, Uruguaye a Ruska. Propuštění jedné osoby s mexickým občanstvím potvrdila i mexická diplomacie.

Zobrazit celý online

Video  Lékařka bez hranic: Situace v Gaze je kritická, kolegové jsou vyčerpaní, bojí se o svůj život  - Bára Holá, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

ivana kollerova ( 20. listopadu 2023 21:12 )

tohle divadylko mi pripomina jak Biden ve volbach dostal v nekterych oblastech vice hlasu, nez bylo volicu.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud