Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Izraelští čtyřnozí hrdinové: Vojenští psi v Gaze loví radikály z Hamásu

Autor: jmr - 
17. listopadu 2023
05:00

Izrael má k dispozici jednu z nejsofistikovanějších armád světa, arzenál moderních zbraní, tisíce obrněných vozidel a statisíce špičkově vycvičených vojáků. Mezi ty nejvýše ceněné jednotky v jejich řadách ovšem patří ta tvořená štěkajícími čtyřnožci. Psi se od začátku války s Hamásem podílejí na eliminaci teroristů a jsou nasazováni i do intenzivní pozemní ofenzivy Izraelských obranných sil v Gaze, uvádí Daily Mail.

Každý pes z jednotky Okec (hebrejsky „šídlo“) má konkrétní roli. Někteří jsou vycvičení k vyčmuchání výbušnin, další k vyhledávání skrytých hrozeb a vstupů do tunelů a jiní zase ke stopování a útoku na teroristy. Izraelská armáda využívá perfektně vycvičené belgické ovčáky již dlouhá léta. Nyní tuto všestrannou a obávanou jednotku nasazuje do ulic Gazy a do podzemních tunelů Hamásu.  

Při invazi teroristů Hamásu do jižního Izraele 7. října zjistili někteří armádní psovodi, že čelí útoku, až když je vzbudily zvuky poplašných sirén. S příchodem zpráv o infiltraci země Hamásem poslala jednotka rychle psy i psovody, kteří byli ještě ve výcviku, na jih, kde kibucy čelily bombardování a pozemním útokům. Ještě toho dne byl jeden ze psů tragicky zabit, když zachránil životy několika členů komanda tím, že je upozornil na úkryt teroristů.

Další ze psů z Okecu, Nero, se přidal k Třináctému námořnímu komandu na jejich lovu extrémistů a byl při jejich stopování zabit. Velitel známý jen jako podplukovník A řekl deníku Jisra’el ha-jom, že „jeden ze psů šel s jedním z našich mužů pročesat dům. Odhalil lokaci dvou teroristů, byl zasažen jejich palbou a zahynul.“ To jeho jednotku upozornilo na přítomnost radikálů v domě a zachránilo jejich životy.

„Naši vojáci zahájili palbu a stroje našich techniků zbortili dům na teroristy ukrývající se v něm,“ dodal velitel A. „Mnoho důstojníků z Třináctého námořního komanda mě kontaktovalo, aby mi řekli, že jim ten pes zachránil život.“ Každý pes v jednotce, který padne ve službě, má stejné právo na vojenský pohřeb jako jeho lidští kolegové.

V dalším případě psího hrdinství se pes z Okecu přidal ke komandu Duvdevanu při prohledávání okolí Beer Ševy. Povedlo se mu jen pár desítek metrů od zbytku jednotky lokalizovat islamistu, který se ji chystal z keřového porostu přepadnout. „Pes teroristu pokousal,“ řekl velitel A, „a umožnil Duvdevanu jej zatknout. Po zatčení se ukázalo, že patří k podzemnímu systému Hamásu a při výslechu nám dal velmi cenné informace pro další průběh bojů.“

12:00
2. 1. 2024
!

Válku v Gaze vyvolal překvapivý útok Hamásu na Izrael 7. října, při kterém podle Izraele zahynulo 1 200 lidí.

Palestinské zdravotnické úřady v Gaze ovládané Hamásem dnes uvedly, že si izraelská operace v Pásmu Gazy vyžádala životy 22 185 Palestinců a dalších 57 035 při ní bylo zraněno. Jen za poslední den bylo podle téhož zdroje při izraelských úderech v Pásmu Gazy zabito 207 Palestinců a 338 jich bylo zraněno.

Izrael tvrdí, že válka v Pásmu Gazy, která podle Reuters proměnila velkou část území s 2,3 milionu obyvatel v trosky a způsobila tam humanitární katastrofu, bude trvat ještě řadu měsíců. Tel Aviv však naznačil novou fázi ofenzívy, když v pondělí jeden z izraelských představitelů uvedl, že armáda tento měsíc stáhne své síly uvnitř Gazy a přejde na několikaměsíční fázi lokálnějších „likvidačních“ operací.

Děkujeme Vám za pozornost u našeho kontinuálního onlinu k válce mezi Izraelem a Hamásem. Další dění na Blízkém východě můžete sledovat i v roce 2024 na Blesk.cz prostřednictvím dílčích článků. Přejeme Vám šťastné vykročení do nového, doufejme, že poklidnějšího roku.

10:32
2. 1. 2024

Izraelská armáda oznámila, že v noci na dnešek podnikla vzdušné údery v Sýrii v reakci na útoky na severní Izrael. 

9:30
2. 1. 2024

Nad letištěm v severoiráckém Irbílu, kde působí američtí vojáci a jejich spojenci, byl sestřelen ozbrojený dron, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované bezpečnostní zdroje. Zda si incident vyžádal škody nebo oběti na životech, není v tuto chvíli jasné.

Zobrazit celý online

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

yarda ( 17. listopadu 2023 17:54 )

Lomikel ( 17. listopadu 2023 06:10 )

roztomilí pejskové. Prostě mazlíčci...

Zobrazit celou diskusi