Pátek 24. května 2024
Svátek slaví Jana, zítra Viola
Oblačno, bouřka 20°C

O válce bez Izraele a Hamásu: Summit v Egyptě bez klíčových hráčů nepřinesl žádný závěr

Aktualizováno -
21. října 2023
19:28
Autor: ČTK, lig - 
21. října 2023
11:03

Účastníci dnešní mezinárodní konference o izraelsko-palestinském konfliktu, konané v Egyptě, nevydali žádné prohlášení, které by předkládalo způsoby omezení násilí a vyhlášení příměří mezi znepřátelenými stranami. Uvedly to agentury Reuters a AP. Agentury přitom upozornily, že na schůzce chyběli zástupci stran v konfliktu, Izraele a palestinského hnutí Hamás, i vysocí američtí činitelé.

Představitelé západních a arabských zemí na konferenci společně vyzývali k zajištění plynulých dodávek humanitární pomoci do Pásma Gazy, které čelí odvetnému izraelskému bombardování a blokádě po brutálním útoku palestinského hnutí Hamás na Izrael ze 7. října.

"Nebyli ale na setkání schopni se dohodnout na závěrečném komuniké," řekli arabští diplomaté agentuře AFP.

12:00
2. 1. 2024
!

Válku v Gaze vyvolal překvapivý útok Hamásu na Izrael 7. října, při kterém podle Izraele zahynulo 1 200 lidí.

Palestinské zdravotnické úřady v Gaze ovládané Hamásem dnes uvedly, že si izraelská operace v Pásmu Gazy vyžádala životy 22 185 Palestinců a dalších 57 035 při ní bylo zraněno. Jen za poslední den bylo podle téhož zdroje při izraelských úderech v Pásmu Gazy zabito 207 Palestinců a 338 jich bylo zraněno.

Izrael tvrdí, že válka v Pásmu Gazy, která podle Reuters proměnila velkou část území s 2,3 milionu obyvatel v trosky a způsobila tam humanitární katastrofu, bude trvat ještě řadu měsíců. Tel Aviv však naznačil novou fázi ofenzívy, když v pondělí jeden z izraelských představitelů uvedl, že armáda tento měsíc stáhne své síly uvnitř Gazy a přejde na několikaměsíční fázi lokálnějších „likvidačních“ operací.

Děkujeme Vám za pozornost u našeho kontinuálního onlinu k válce mezi Izraelem a Hamásem. Další dění na Blízkém východě můžete sledovat i v roce 2024 na Blesk.cz prostřednictvím dílčích článků. Přejeme Vám šťastné vykročení do nového, doufejme, že poklidnějšího roku.

10:32
2. 1. 2024

Izraelská armáda oznámila, že v noci na dnešek podnikla vzdušné údery v Sýrii v reakci na útoky na severní Izrael. 

9:30
2. 1. 2024

Nad letištěm v severoiráckém Irbílu, kde působí američtí vojáci a jejich spojenci, byl sestřelen ozbrojený dron, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované bezpečnostní zdroje. Zda si incident vyžádal škody nebo oběti na životech, není v tuto chvíli jasné.

Zobrazit celý online

Světová média předem upozorňovala, že schůzka, která byla podle BBC svolána narychlo a bez připravené agendy, průlom nepřinese. Spojené státy zastupovala na jednání chargé d´affaires v Egyptě Elizabeth Jonesová. Nepřijeli ani německý kancléř Olaf Scholz, britský premiér Rishi Sunak či francouzský prezident Emmanuel Macron, napsala agentura Reuters.

Video  Fiala o Izraeli i migrantech: Riziko teroristického útoku nní v Česku vyšší!  - ČTK/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

sosacek ( 21. října 2023 20:28 )

To tam zrovna mohli poslat Fialu, nebo toho šaška z Min. Zahraničí - vyšlo by to nastejno.

Zobrazit celou diskusi