Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Francie po vraždě učitele účtuje s radikály. Macron chce problémové přistěhovalce deportovat

Autor: ČTK - 
16. října 2023
11:32

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v reakci na páteční vraždu učitele mladým radikalizovaným přistěhovalcem nařídil příslušným úřadům podrobně prověřit všechny případy lidí podezřelých z radikalizace, kteří by mohli být vyhoštěni z Francie. Ministry požádal, aby byli nelítostní vůči všem nositelům nenávisti a dohlédli na to, aby hustým sítem nikdo nebezpečný pro stát neprošel. Informuje o tom agentura AFP. Po kritice ze strany pravice a krajní pravice se vláda rozhodla ukázat tvrdý přístup, píše Le Monde.

Po pátečním incidentu ve škole v Arrasu, při němž mladík nožem zabil učitele Dominiquea Bernarda a další lidi zranil, vyhlásila francouzská vláda nejvyšší stupeň varování před terorismem. Ve školách se bude od 14:00 držet minuta ticha. Ve škole, kde byl přesně před třemi lety zavražděn islamistou učitel Samuel Paty, se k pietě připojí premiérka Élisabeth Borneová a ministr školství Gabriel Attal.

Ministerstvo vnitra nařídilo prefekturám, aby do 48 hodin svolaly v každém departementu poradní skupiny pro vyhodnocování radikalizace, které byly zřízeny v roce 2014. Skupiny a prefektury mají do detailu znovu prostudovat všechny individuální případy, zejména případy cizinců bez legálního pobytu v zemi. „Je potřeba se ujistit, že všechny radikalizované osoby, které mohou být vyhoštěny, už vyhoštěny byly. Nebo příslušné procesy urychlit,“ uvedlo ministerstvo vnitra v oběžníku pro prefektury.

Od loňského února je kvůli válce na Ukrajině velmi problematické nebo prakticky nemožné vyhošťování lidí do Ruska. Úřady ve Francii by se tak nově měly zaměřit na získání příslušných diplomatických propustek, které by vyhoštění do Ruska umožnily. Na Rusko se francouzské úřady zaměřují proto, že v souvislosti s páteční vraždou byl zadržen dvacetiletý Mochammed Mogučkov, který podle francouzských médií pochází z většinově muslimské ruské autonomní republiky Ingušsko. Policie Mogučkova vedla jako radikalizovaného, který ale nemohl být vyhoštěn, protože do země přišel jako dítě.

Ministerstvo vnitra podle AFP dostalo za úkol zaměřit se na „mladé muže ve věku 16 až 25 let s původem na Kavkaze“. Z Kavkazu pocházel jak vrah učitele Patyho, tak muž podezřelý z páteční vraždy.

Borneová přiznala, že útok radikálního palestinského hnutí Hamás na Izrael mohl být spouštěčem tragédie v Arrasu. V sobotu se Francie zabývala také třemi oznámeními o bombě, kvůli nimž postupně vyklízela muzeum Louvre, zámek ve Versailles a pařížské nádraží Gare de Lyon, připomíná Le Monde.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

kamil capka ( 16. října 2023 21:36 )

Proč by je stěhovali. Vždiť vždicky všichni tvrdili že SPD lže že migrace není problém. Všechny odpůrce migrace všichni za šíření dezinformaci všude blokování. Jen ad si jich užijí a to do syta.

vinnetouvi ( 16. října 2023 13:16 )

Ta naše ukravynská vlastizrádná fyjalová vláda je schopna ty vyhozené klidně sem přitáhnout, jen aby se zalíbila tomu óbrzločinci, který chce destabilizovat a zlikvidovat naši dříve krásnou Evropu!!

krapotkin ( 16. října 2023 13:05 )

Napřed si tam tu sebranku natahají, mají ještě tu drzost, že kritizují země , které je nechtějí ( stejně jim je vnucují) a pak se diví, že si ilegálové přizpůsobují Evropu k obrazu svému. Díky vlastizrádci ropušákovi to tu budeme mít taky.

jaramila ( 16. října 2023 12:37 )

Měl je vyházet už dávno, a všechny státy by je měly deportovat zpátky, odkud přišli, když si neváží vlídného přijetí !

freunde ( 16. října 2023 12:20 )

Tak to se motýl Emanuel brzo probudil, ale jelokoz se volby blízí ,tak slíbí i nemozné

Zobrazit celou diskusi