Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Komentář Miloše Zemana pro Blesk: Ostatně soudím, že...Hamás musí být zničen

Autor: red, lig - 
12. října 2023
05:00

Bývalý prezident Miloš Zeman (79) sepsal pro deník Blesk komentář k současné válce v Izraeli. Podle něj by měl být Hamás vykořeněn a neměl by se stavět na úroveň demokratických zemí.

„Byl jsem požádán redakcí Blesku o napsání článku na téma současné události v Izraeli. Po celý svůj aktivní politický život jsem podporoval Izrael a odsuzoval mezinárodní zejména islámský terorismus. Učinil jsem tak například i ve svém posledním projevu na Valném shromáždění OSN.

Jiří Ovčáček mi ukázal fotografie z mé poslední návštěvy v Izraeli v roce 2018, kde jsem v kibucu zasadil strom. A shodou okolností právě tento kibuc byl jedním z cílů teroristů z Hamásu. Co tedy k tomu říci? Nepatřím k těm, kdo považují Palestince za mírumilovné. A nepatřím ani k těm, kdo je pokládají za demokraty. Prezident Palestinské samosprávy již dlouho přesluhuje své volební období a stejně tak se na tomto území nekonaly demokratické volby. V těch posledních zvítězil Hamás.

A jak říkal Kato starší o Kartágu, ostatně soudím, že Hamás musí být zničen. Že odvetná akce Izraele by měla Hamás vykořenit třeba i totální a dlouhodobou izolací Pásma Gazy, aby se zabránilo civilním i vojenským obětem v této oblasti. Jakékoliv mírové vyjednávání by znamenalo postavit jediný demokratický stát na Středním východě na úroveň islámských teroristů. A proto mohu skončit svůj článek slovy, která jsem veřejně vyslovil po útoku jiných islámských teroristů 11. září 2001. S teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje. Tečka!“ uvedl exprezident Zeman pro Blesk.

12:00
2. 1. 2024
!

Válku v Gaze vyvolal překvapivý útok Hamásu na Izrael 7. října, při kterém podle Izraele zahynulo 1 200 lidí.

Palestinské zdravotnické úřady v Gaze ovládané Hamásem dnes uvedly, že si izraelská operace v Pásmu Gazy vyžádala životy 22 185 Palestinců a dalších 57 035 při ní bylo zraněno. Jen za poslední den bylo podle téhož zdroje při izraelských úderech v Pásmu Gazy zabito 207 Palestinců a 338 jich bylo zraněno.

Izrael tvrdí, že válka v Pásmu Gazy, která podle Reuters proměnila velkou část území s 2,3 milionu obyvatel v trosky a způsobila tam humanitární katastrofu, bude trvat ještě řadu měsíců. Tel Aviv však naznačil novou fázi ofenzívy, když v pondělí jeden z izraelských představitelů uvedl, že armáda tento měsíc stáhne své síly uvnitř Gazy a přejde na několikaměsíční fázi lokálnějších „likvidačních“ operací.

Děkujeme Vám za pozornost u našeho kontinuálního onlinu k válce mezi Izraelem a Hamásem. Další dění na Blízkém východě můžete sledovat i v roce 2024 na Blesk.cz prostřednictvím dílčích článků. Přejeme Vám šťastné vykročení do nového, doufejme, že poklidnějšího roku.

10:32
2. 1. 2024

Izraelská armáda oznámila, že v noci na dnešek podnikla vzdušné údery v Sýrii v reakci na útoky na severní Izrael. 

9:30
2. 1. 2024

Nad letištěm v severoiráckém Irbílu, kde působí američtí vojáci a jejich spojenci, byl sestřelen ozbrojený dron, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované bezpečnostní zdroje. Zda si incident vyžádal škody nebo oběti na životech, není v tuto chvíli jasné.

Zobrazit celý online

Lomikel ( 2. listopadu 2023 07:53 )

stojí ještě příliš mnoho domů v pásmu Gazy. Dokud to Israelci nesrovnají do roviny, nelze Gazu zaorat. Teprve potom může být z Gazy něco smysluplného, třeba velké parkoviště...
Varianta Kartago je velmi účinná a trvalá, to už věděl Scipio Africký...

Celebrity-chachacha ( 17. října 2023 08:31 )

Defakto si počkáte až to bude i tady,že ?

Celebrity-chachacha ( 17. října 2023 08:29 )

S teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje. Tečka!“
Ale na to celá EU nemá koule a proto už je spícíma teroristama prošpikovaná .

Petr Kolar ( 13. října 2023 15:28 )

Trefne

Petr Kolar ( 13. října 2023 15:27 )

Placate nesmysly s nulovou znalosti veci. Dejina prokazaly ze prave silove reseni nema zadne vysledky - resp. ty vysledky bylo mozne videt v sobotu. V roce 2014 probehla podobna akce, Palestinci meli 30x obeti a 20x vice zranenych. Evidentne silove reseni k miru nevede.

Zobrazit celou diskusi