Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, sněžení 0°C

Na výsledku slovenských voleb tolik nezáleží, tvrdí novinář v prestižním listu. A popsal proč

Autor: ČTK, lig - 
29. září 2023
14:31

Skutečnost, že se Evropa teprve teď, krátce před volbami na Slovensku, probouzí k politickému návratu Roberta Fica, je poměrně dobrým ukazatelem významu Slovenska, píše novinář listu Politico Matthew Karnitschnig. Pokud by pětimilionové Slovensko bylo tak důležité, proč si jej tolik lidí, včetně George Bushe mladšího nebo Silvia Berlusconiho, plete se Slovinskem? pokládá si otázku novinář. Fico podle něj využívá slovenského „syndromu malého muže“ k získání hlasů, ale s ohledem na nejnovější průzkumy veřejného mínění nemá vítězství jisté.

Bývalý trojnásobný premiér Fico, který musel v roce 2018 rezignovat, se nyní vrátil do centra dění. Lídr levicové populistické strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) před sobotními volbami těsně vede v průzkumech veřejného mínění s přibližně 20 procenty, což představuje mírný náskok před liberálním Progresivním Slovenskem (PS).

Fico, kterého autor článku na webu Politico popisuje jako „59letého bývalého komunistu, který si po pádu železné opony vybudoval image sociálního demokrata“, podle listu v posledních měsících vyvolal v západních metropolích šok, když vyjádřil záměr zastavit vojenskou podporu Ukrajině a zablokovat zemi i cestu do NATO. „Dokonce papouškoval tvrzení ruského prezidenta Vladimira Putina, když z ruské války obvinil ‚ukrajinské nacisty a fašisty‘,“ píše autor článku.

Ačkoli Ficova strana patří v Evropském parlamentu do skupiny socialistů a demokratů, expremiérovi spojenci ho opustili v době politické krize, která vypukla v roce 2018 po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Kuciak zkoumal důkazy o korupci lidí kolem Směru-SD a Ficových spolupracovníků.

„Ukáže se jako tvrdý partner hnaný pomstou,“ tvrdí o Ficovi slovenský analytik Milan Nič.

Během svých předchozích funkčních období se Fico podle listu Politico ukázal jako „pragmatický hráč na evropské a transatlantické scéně, přičemž nezpochybňoval závazky své země vůči EU ani NATO“. Jeho konec ve funkci a ruská invaze na Ukrajinu jej ale tento postoj podle listu zřejmě přiměly přehodnotit.

„Ficovo nově objevené rusofilství našlo odezvu v zemi, kde bylo mnoho voličů socializováno v sovětské éře a jejíž kyberprostor je pravidelně bombardován sirnou propagandou Moskvy,“ píše Politico.

Místopředsedkyně Evropské komise (EK) Věra Jourová tento týden uvedla, že velkým testem, který ukáže, zda úsilí internetových společností při odstraňování nezákonného obsahu funguje, budou nadcházející volby na Slovensku. Novinář John Kampfner v listě The Guardian varoval, že „na Slovensku záleží mnohem víc, než si Evropa uvědomuje“.

S tím ale novinář serveru Politico nesouhlasí. „Pokud na Slovensku, zemi s přibližně 5,5 milionu obyvatel, tolik záleží, proč si ji tolik lidí (včetně Silvia Berlusconiho a George W. Bushe) plete se Slovinskem?“ napsal. Evropané se podle něj „k Ficovu politickému návratu, který byl zřejmý už několik měsíců, probouzejí teprve pár dní před volbami“.

„Skutečnost je taková, že Slovensko bylo vždycky tak trochu zaostalé,“ píše novinář, podle něhož se země potýká se „syndromem malého muže“, který „vždy vyvolával nedůvěru k vnějším silám, ať už rakouským, českým, polským, maďarským, nebo americkým“. Fico toho podle listu sice obratně využívá, ale vzhledem k závislosti Slovenska na EU na tom podle novináře nakonec nebude záležet. Navíc je podle novináře „slušná pravděpodobnost“, že Fico volby nevyhraje a Evropané se budou moci vrátit k lhostejnosti vůči slovenské politice.

Video  Zuzana Čaputová a její vzkaz před volbami: Nehledejte dokonalé politiky.  - Instagram - Zuzana Čaputová
Video se připravuje ...

rodrigos ( 1. října 2023 13:52 )

JO? A on nám přibyl další člen koalice proti válčení.Po maďarech polácích a jánošíci na Sloven­sku.Hu­ráá.Ni­komu se nechce válčí za UKáčka.Ať si svoji válku sami vychutnají.Zatím jsou pumpa na peníze EU.Všichni to vědí, skoro nikdo to ale neřekne nahlas.Pan Fico bude jeden z Prvn­ích.Gr­atulu­jeme!

trintin ( 29. září 2023 15:53 )

Na výsledku slovenských voleb tolik nezáleží?? A proč by mělo, u nás vyhrál komunistický lampasák maňásek Pavko a svět je spokojen?

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud