Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Ficovovu stranu poprvé v průzkumu předehnalo jiné hnutí, v dalším ale Směr-SD zase vedl

Aktualizováno -
26. září 2023
20:15
Autor: ČTK, lig - 
26. září 2023
16:33

Proevropské hnutí Progresivní Slovensko (PS) se podle výsledků volebního modelu, který si objednal list Sme, před sobotními parlamentními volbami poprvé těsně dostalo do čela žebříčku popularity slovenských stran. Do sněmovny by se podle tohoto zdroje dostalo devět stran či koalic, podpora hned několika z nich se ovšem pohybuje blízko volebního prahu. Jiný průzkum od agentury Focus pro nejsledovanější televizi Markíza ale naopak tvrdí, že největší oblibě se nadále těší Směr-sociání demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.

Podpora nyní neparlamentního PS, jeho šéfem je místopředseda Evropského parlamentu Michal Šimečka, v modelu agentury NMS Market Research pro Sme dosáhla 19,7 procenta. Hnutí, které mimo jiné prosazuje zavedení institutu životních partnerství pro všechny páry, podle tohoto průzkumu na druhé místo odsunulo Směr-SD. Popularita Ficovy strany, která na rozdíl od PS odmítá pokračování vojenské pomoci bránící se Ukrajině, dosáhla 19,4 procenta.

Sme napsalo, že pokud by platila dosavadní vyjádření politiků ohledně vyloučení vzájemné spolupráce, pouze PS by na základě zmíněného volebního modelu bylo schopné vytvořit vládní koalici. Ta by musela být složena z pěti stran.

Podle agenury Focus ovšem preference Směru-SD dosáhly 18 procent a PS 16,6 procenta. Na rozdíl od NMS Market Research sondáž agentury Focus uvádí, že do sněmovny by se nedostalo hnutí Jsme rodina předsedy parlamentu Borise Kollára.

Ve volebním modelu NMS Market Research s odstupem na třetím místě s podporou 10,5 procenta skončila strana Hlas-SD bývalého ministerského předsedy Petera Pellegriniho, který v minulosti dlouhá léta působil ve Směru-SD. Téměř dvouciferné preference dosáhla koalice kolem nyní nejsilnějšího parlamentního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti expremiéra Igora Matoviče, který dlouhodobě vystupuje proti Směru-SD a v probíhající kampani také proti liberálním návrhům PS. Popularita této koalice nyní stoupla, a to také podle Focusu.

S podporou 8,5 procenta na pátém místě skončilo v průzkumu NMS Market Research pravicově populistické hnutí Republika, do něhož v minulosti přestoupili představitelé krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko. Republika rovněž odmítá vojenskou pomoc Ukrajině a chtěla by referendum o vystoupení Slovenska z NATO.

Další čtyři strany, a to liberální Svoboda a Solidarita (SaS), neparlamentní nacionalistická Slovenská národní strana (SNS), neparlamentní Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) a hnutí Jsme rodina mají v modelu NMS Market Research podporu od 5,2 do 5,7 procenta. V sondáží Focusu skončily SaS, SNS a KDH se ziskem od 5,8 do 6,5 procenta, Jsme rodina s podporou pouze 4,1 procenta. Samostatně kandidující strany musejí dostat ve volbách alespoň pět procent hlasů, aby získaly křesla ve slovenské sněmovně.

NMS Market Research sbíral data do volebního modelu od 21. do 24. září a průzkumu se zúčastnilo 1411 respondentů. Focus oslovil 1017 lidí od minulého pátku do dneška. Výsledky další sondáže zveřejní veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska ve středu, kdy volební kampaň v zemi skončí.

Video  Zuzana Čaputová a její vzkaz před volbami: Nehledejte dokonalé politiky.  - Instagram - Zuzana Čaputová
Video se připravuje ...

Uživatel_5570231 ( 30. září 2023 06:15 )

Nemajte obavy ,,bratři,,Fico si už na Slovensku ani neškrtne.

nadčasový MP ( 29. září 2023 19:20 )

Co mi to jen připomíná? Že by poslední volby u nás? Průzkum také překlopen na poslední chvíli, před volbami.

DanY67 ( 27. září 2023 04:41 )

Progresivní si nechali zaplatit vládní průzkum na zmatení lidí fuj Fico pořád vede

zapravdu ( 26. září 2023 23:56 )

Slovenské probruselské síly se neštítí ničeho...lžou, manipulují a hrají nefér...

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud