Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Zdražení a cenový šok v supermarketech v Německu. Řetězec experimentem ukazuje „skutečné ceny“

Autor: simao - 
31. července 2023
13:46

Cenový šok zasáhl některé německé supermarkety. Sáhl k němu od pondělí řetězec Penny, který se u devíti produktů rozhodl ukázat jejich „skutečné ceny“. Ceny v regálech jsou tak neočesané od toho, jaké jsou skryté náklady na výrobu produktů. A to především s ohledem na znečištění životního prostředí, upozorňuje Die Welt.

Vídeňské párky zdražené z 3,19 eura (76,2 Kč) na 6,01 eura (142,6 Kč), mozzarela z 0,89 eura (21,3 Kč) na 1,55 eura (37 Kč), ovocný jogurt také zdražil - z 1,19 eura (28,4 Kč) na 1,56 eura (37 Kč). A plátkový sýr namísto 2,49 eura (59,5 Kč) s cenovkou 4,84 eura (115,6 Kč).

Řetězec Penny se u 9 produktů rozhodl v neobvyklém experimentu ukázat, jaké jsou skutečné ceny potravin. A to včetně dopadů na životní prostředí, ale také zdravotní škody způsobené výrobou.

„Je to odvážný krok v době, kdy už mnoho domácností trpí raketově rostoucími cenami potravin,“ píše německý Die Welt a upozorňuje na to, že některé výrobky jsou rázem až o 94 procent dražší.

„Ceny potravin v Německu prudce vzrostly. Ve skutečnosti by byly mnohem vyšší! Ukazuje to experiment, který trvá týden a zahrnuje 9 z více než 3000 produktů řetězce supermarketů. Dodatečný příjem chce Penny věnovat na projekt ochrany klimatu a zachování rodinných farem v Alpách,“ upozorňuje pak německý deník Bild.

„Víme, že mnoho našich zákazníků trpí vysokými cenami potravin. Přesto musíme čelit nepříjemné zprávě, že ceny našich potravin, které vznikají v rámci dodavatelského řetězce, neodrážejí ekologické náklady,“ vzkázal v prohlášení šéf Penny Stefan Görgens. „Skutečné ceny“ přitom řetězec neurčil „od oka“, na jejich výpočtu se podíleli experti z univerzit v Norimberku a Greifswaldu.

Video  Šéf antimonopolního úřadu Petr Mlsna o kontrolách drahých potravin  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

trintin ( 1. srpna 2023 18:05 )

Vídeňské párky zdražené z 3,19 eura (76,2 Kč) na 6,01 eura (142,6 Kč)?? Autorka článku se asi probudila z třicetiletého komatu, u nás kilogram nekvalitních párků stojí daleko více?

Edita Kleyn ( 1. srpna 2023 17:41 )

Článek na Blesk.cz popisuje zajímavý experiment v Německu, kde supermarket ukazuje skutečné ceny produktů, pokud by se započítaly všechny ekologické a sociální náklady. Je to skvělý způsob, jak zvýšit povědomí spotřebitelů o dopadech jejich nákupních rozhodnutí. Nicméně, je také důležité mít na paměti, že nákupní rozhodnutí nejsou založeny pouze na ceně, ale také na dalších faktorech, jako je kvalita a dostupnost. Pro porovnání cen a sledování nabídek doporučuji web http­s://ww­w.Kau­fino­.com/cz , který nabízí srovnání cen z mnoha obchodů. V kombinaci s pochopením skutečných nákladů, které tento článek zdůrazňuje, můžeme jako spotřebitelé dělat informovanější a udržitelnější volby.

ctenar09 ( 31. července 2023 18:55 )

Zavésto u nás, tak půlka nakupijících ( a voličů převážně ANO), dostane infarkt na místě

krapotkin ( 31. července 2023 17:10 )

Ukázka toho, jaké by měli Skopčáci ceny, kdyby neokrádali Čechy.

svetlana62 ( 31. července 2023 15:32 )

...četl jste ten článek?...byl to experiment o "prý" skutečných nákladech, a je to na tyden...rozdíl mezi prodejní cenou a experimentem půjde farmarum...

Zobrazit celou diskusi