Pekelná noc ve Francii: Rabování, požáry a stovky zadržených. Macron svolal krizový štáb
Francie zažila již potřetí za sebou noc plnou chaosu a výtržností v ulicích měst, napsala agentura AFP. Podle jejích zdrojů byla situace v noci na dnešek nejhorší zejména v Paříži a jejím okolí, těžkou noc poznamenanou požáry ale hlásily například i úřady v severofrancouzském Lille. Policie zadržela 667 lidí. Zejména mladí Francouzi vyšli do ulic poté, co policie v úterý při silniční kontrole zastřelila 17letého mladíka. Francouzský prezident Emmanuel Macron svolal krizový štáb a předčasně opustil unijní summit v Bruselu. Druhé největší francouzské město Marseille rozhodlo o zákazu veřejných protestů. Hromadná doprava přestane jezdit dnes po sedmé večer, píše Reuters.
„Naši policisté, četnícia hasiči včera v noci opět statečně čelili nebývalému násilí. V souladu s mými jednoznačnými pokyny provedli 667 zatčení,“ uvedl dnes ráno francouzský ministr vnitra na twitteru. Bezpečnostní složky se nyní podle zprávy citované policejním zdrojem AFP obávají, že se násilí během několika následujících nocí stane „plošným“.
🇫🇷 Total anarchy reigns in France at the moment, the situation is worse than in 2005, chaos broke
— Spriter Team (@SpriterTeam) June 29, 2023
🇫🇷 In Paris, police stations are burning, schools destroyed, looting at every turn, over 70 big fires right now not counting cars, garbage cans and everything else.
🇫🇷 In… pic.twitter.com/fez3GkIcig
V Paříži na ulici Rivoli, která vede k muzeu Louvre, lidé vyrabovali několik obchodů a další zapálili. Požáry, rabování a ohňostroje provázely v noci obyvatele nejen v centru, ale i na většině předměstí, kde zábavní pyrotechnikou stříleli lidé na policisty a zapalovali vše od popelnic přes auta po autobusy.
Nejméně tři města podle AFP zavedla v různých podobách zákaz nočního vycházení po několik následujících dní.
Pernou noc zažili hasiči v Lille, kteří se přesouvali od jednoho požáru k druhému. Plameny zachvátily obchody, domy, kanceláře, radnice či divadlo, ale i několik základních škol, lidé, zejména „velmi mladí“, také ve velkém rabovali obchody a supermarkety, uvedly místní úřady.
„Incidenty jsme zaznamenali po celé Francii, ale situace v regionu Île-de-France a v Paříži byla mimořádně napjatá, policie nebyla schopna vzhledem k velkému počtu případů vše zvládnout,“ řekl AFP vysoce postavený policejní zdroj. Jiný anonymní zdroj z francouzského kabinetu uvedl, že násilností bylo méně, než se očekávalo, s výjimkou Nanterre, odkud mladík zastřelený policií pocházel.
Z Bruselu hned do krizového štábu
Macron dnes kvůli nepokojům předčasně opustil zasedání Evropské rady v Bruselu, aby se doma zapojil do reakce vlády. Kolem 13:00 se v Paříži zúčastnill krizového jednání, informovala agentura AFP.
Macron tak nedokončil s kolegy z členských zemí Evropské unie rozhovory o migrační politice či vztazích s Čínou a nevystoupí v Bruselu na obvyklé tiskové konferenci.
„(V ulicích) čelíme organizovaným a dobře vybaveným skupinám, ale také mnoha mladým lidem. Třetina zatčených jsou mladí nebo dokonce velmi mladí. Je odpovědností rodičů zajistit, aby zůstali doma,“ cituje deník Le Figaro francouzského prezidenta. Macron situaci také označil za „nepřijatelnou“, protestující podle něj zneužívají smrti teenagera, aby páchali násilí.
Krizovému jednání francouzského kabinetu dnes dopoledne předsedala také premiérka Élisabeth Borneová. Pokračující násilí v ulicích vyvolané nedávným zastřelením mladíka policistou při dopravní kontrole označila za „neúnosné a neomluvitelné“. S Macronem prý hodlá šéfka vlády zvážit „všechny možnosti“ odpovědi státu na pokračující protesty, které si podle agentury AFP vyžádaly k dnešnímu dni 875 zatčených.
Kritizovaná smrt mladíka
Sedmnáctiletý Nahel přišel o život v úterý ráno krátce poté, co ho policie zastavila při řízení vozu. Když odmítl uposlechnout její výzvu a znovu se rozjel, jeden z policistů po něm z bezprostřední blízkosti vystřelil. Mladý muž, který má severoafrické kořeny, zranění krátce poté podlehl.
Video střelby se rychle rozšířilo na sociálních sítích a Francouze hluboce šokovalo, napsala agentura AP. Nahelova rodina a její právní zástupci sice přímo neřekli, že incident souvisel s jejich etnickou příslušností, největší dopad ale i přesto měl zejména v přistěhovaleckých čtvrtích. Děti místních obyvatel, které jsou už narozené ve Francii, si stěžují, že jsou vystaveny častějším policejním kontrolám než bílí Francouzi či obyvatelé bohatších oblastí.
Chování policie kritizují i lidskoprávní skupiny a aktivisté bojující proti systematickému rasismu.
Za všechno může ten 17letý "světec" s 15 (!!!) záznamy v kartě řidiče, který pohrdal vším, včetně policie.