Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

Slovenský zemědělec v nesnázích: Labutě mu požírají mák, zdrogované pak nemohou odletět

Autor: Mii - 
27. května 2023
20:01

Velmi nezvyklý problém řeší manželský pár ze slovenské obce Patince v okresu Komárno. Na jeho makovém poli se usídlila skupina labutí, která našla zálibu v požírání celých rostlin. Ty jsou ale toxické, takže se ptáci chovají jako zdrogovaní a nemohou z pole odletět. Pár si s problémem neví rady a ani místní úřad zatím nepomohl, informuje server Nový čas.

Bálint Pém s jeho ženou pěstují mák již mnoho let. S podobou situací se ale ještě nesetkali. V únoru na jejich pole přiletěly labutě, které se od té doby prakticky nehnuly. „Nakladly vajíčka a rozmnožily se, bylo jich 200 a dnes je jich tam okolo 150,“ popisuje zemědělec.

Neví, jak se jich zbavit, jelikož labutě jsou na Slovensku chráněné. Největší problém ale je, že ptáci na poli začali požírat celé rostliny máku, které u nich vyvolávají efekt podobný zdrogování. Labutě se tak jen potácí a nemohou nikam odletět. „Už jsem i volal do České republiky kolegům, ale oni mi nevěřili. S ničím takovým jsme se na Slovensku fakt ještě nesetkali,“ uvedl Pém. 

Přírodovědec Vladimír Topercer pro Nový čas potvrdil, že konzumace celé rostliny máku není dobrý nápad. „Je toxická, obsahuje různé alkaloidy. Mák toxický není,“ vysvětlil. Podle něj u ptáků skutečně rostlina vyvolává „zfetovaný“ stav, ve kterém nemohou létat a jsou navíc snadnou kořistí pro šelmy. „V zásadě je to stejné jako s narkomanem. Když toho sežerou méně, budou omámené. Když budou žrát stále větší a větší množství, zahynou. Předávkují se,“ uvedl odborník.

Pár momentálně tápe, co si počít dál. Oslovený úřad na ochranu přírody jim nepomohl se slovy, že má svázané ruce kvůli ochraně těchto ptáků. Sám Pém s jeho ženou navíc nechtějí labutím nijak ublížit. Doufají tak, že úřady přeci jen řešení najdou. A škody? V jejich úhradu ani nedoufají.

Video  Zápas samců o labutí samičku v Litoměřicích.  - Blesk/Michael Volf
Video se připravuje ...

naidka ( 28. května 2023 08:21 )

Mák zaorat, jinak se odtud labutě nehnou.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud