Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Zataženo 17°C

Společný základ pro důchod budou moci využít i registrované páry, prozradil Jurečka

Autor: ČTK, psp - 
27. května 2023
14:09

Stanovení výše důchodu ze společného vyměřovacího základu, s kterým počítá vládní návrh penzijní reformy, se bude vztahovat na manžele i na registrované partnery. V dnešním pořadu České televize Týden v politice to uvedl vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Uvedl, že se uvažuje i o dobrovolném rozšíření tohoto modelu také na páry, které nejsou sezdány nebo registrovány. Jurečka tomu ale není nakloněn. Je zastáncem toho, že institut společného vyměřovacího základu má být určen jen pro ty, kteří žijí v manželství či registrovaném partnerství.

V Česku mohou páry stejného pohlaví uzavřít registrované partnerství, vstoupit do manželství jim zákon neumožňuje. Partneři mohou získat informace o zdravotním stavu svého protějšku, mohou po něm také dědit jako v manželství. Nemají ale společné jmění ani nárok na vdovský či vdovecký důchod. Sirotčí penzi nemusí získat ani jejich potomek. Adopci zákon registrované dvojici zakazuje. Sněmovna zatím na základě dohody koaličních frakcí nezahájila úvodní kolo projednávání novely, která by manželství mezi lidmi stejného pohlaví v Česku umožnila.

Podle vládního návrhu důchodové reformy by penze měla mít tři části - základní, zásluhovou a dobrovolně naspořenou. Povinná doba pojištění pro získání důchodu se má zkrátit z 35 na 25 let. Lidé by měli mít možnost posílat svým rodičům či prarodičům procento svých důchodových odvodů. Manželům by se mohla stanovit výše důchodu ze společného vyměřovacího základu. Umožnit se má dřívější penze pro náročné profese. Podpořit se má práce v důchodovém věku, odpracované roky se mají víc zohlednit.

Video  Jurečka prezentuje důchodovou reformu: Všechny hlavní změny  - ČTK
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 28. května 2023 01:08 )

Až na ten BRICS vám to šlape jak hodinky. Všechny esa v rukávu a nebo taky možná jen černý Petr ❤🧣, soudruzi upocený.
BRICS má pro Řecko připravený rozvojový fond.
Možná by ten BRICS chtělo zkusit taky z eu toho asi si moc 😢 ...

Jirik-ta ( 28. května 2023 00:09 )

Lux byl asi si poslední koho jsem ještě dokázal nenávidět. Nejspíš mi ještě asi si záleželo atd. Tak takto vidím křivou, upocenou, mediální realitu já .

Klidně se lidem dál vysmívejte . Nic se ale nemá přehánět. ❤🧣😢

Jirik-ta ( 27. května 2023 23:42 )

malá česká zbabělost, křivárna, podrazáctví, nenažranost, arogance, to jsou charakteristické rysy. Tak jen klidně pokračujte, nikdo si ničeho nevšimne, nikdo nemá ani tušení co jste - jsme zač. Moc pěkný jistoty na který se člověk může spolehnout. Já když ty selata vidím, tak mi to už dělá snad i radost. Nagano 98 ❤ černý den našeho slavného hokeje 🧣😢😜 Kašpárci

Jirik-ta ( 27. května 2023 17:14 )

je dobře nakrmen

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud