Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 12°C

Exotický ráj, kam chce každý: Co dělá z Malediv tak jedinečnou destinaci?

Autor: DVL - 
27. května 2023
07:50

Maledivy, které tvoří více než 1 000 ostrovů o rozloze 90 000 kilometrů čtverečních, jsou zemí jako žádná jiná. A v posledních letech jsou vysněnou destinací snad každého turisty. Čím jsou tak okouzlující a co všechno na Maledivách můžete zažít? A s jakými problémy se země potýká? O tom napsal zpravodaj CNN.

Většina z více než 160 letovisek v zemi leží na jednotlivých ostrovech, z nichž mnohé jsou přístupné plovákovým letounem z mezinárodního letiště Velana v hlavním městě Malé.

Soukromý ostrovní ráj v zemi s 99% vody, která je známá tím, že má jedny z nejúžasnějších pobřežních scenérií na světě? Většina cestovatelů by se nenechala dvakrát přemlouvat.

Ale jsou tu i stinné stránky. Být na vzdáleném ostrově může omezit možnosti stravování. A příležitostí dozvědět se o fascinující historii Malediv a výzvách, kterým jako nejníže položený národ světa čelí, není dost.

Maledivy trochu jinak

A v tu chvíli přichází na scénu Crossroads Maldives. Jen 15 minut jízdy klimatizovaným motorovým člunem z mezinárodního letiště je navržena tak, aby cílila jak na mezinárodní turisty, tak na místní obyvatele, kteří hledají únik z hlavního města.

Ostrovy jsou nedaleko od sebe a jsou propojeny úzkými mosty. Je možno zamířit do SAii Beach Club, kde je vlastní soukromá pláž.

Crossroads Maldives se také snaží návštěvníky poučit o rozsáhlé historii země, která sahá až do roku 2000 př. n. l., stejně jako o environmentálních výzvách, kterým dnes čelí.

Návštěvníci se zde dozvědí o kultuře, lidech, historii a klimatických bojích země prostřednictvím řady barevných interaktivních displejů. „Je to důležité, protože Maledivy jsou vždy považovány za luxusní destinaci, ale nic víc,“ říká Mohamed Firash, marketingový a komunikační manažer Crossroads Maldives „Je to také země s bohatou historií.“

Maledivská kuchyně

V Crossroads Maldives se rovněž nachází první a jediná kvalitní restaurace v zemi věnovaná maledivské kuchyni zvaná Kalhu Odi. „Pokud jste byli v jiných letoviscích na Maledivách, obvykle podávají trochu maledivské kuchyně nebo pořádají maledivskou noc,“ říká Firash.

„Ale pro turisty není k dispozici žádná luxusní restaurace, kde by mohli ochutnat místní kuchyni. Tato restaurace nabízí různé druhy jídel dostupných po celé zemi. Zážitek je to neuvěřitelný.“

Je zde také centrum vodních sportů pro ty, kteří chtějí vyrazit na prkna a vodní skútry nebo si naplánovat potápění a šnorchlování po okolních útesech.

Sousedí s ním Marine Discovery Centre, které návštěvníky poučuje o důležitosti udržitelných postupů. Školka na množení korálů dává zlomeným kouskům korálů druhou šanci na život. „Sbíráme rozbité kusy z útesů a pak je přinášíme sem,“ vysvětluje výzkumný asistent Ali Shaamy, když předvádí proces.

„Kousky jsou přilepeny k mrtvému ​​kameni. Říkáme tomu metoda uchycení kamene. Po týdnu je přesouváme do resortové laguny. Je to důležité, protože ostrovy, oceán, ryby… celá mořská biodiverzita je spojena s korálovými útesy. Když nemáme korály, nemáme krásu ani ryby, a hosté pak nepřijdou.“

Podle Světové banky tvoří cestovní ruch přímo i nepřímo dvě třetiny HDP země. Nalezení rovnováhy mezi potřebou vítat turisty a zároveň chránit přírodní zdroje země je v této zemi s něco málo přes půl milionu obyvatel všudypřítomným problémem.

V rámci úsilí o naplnění svého vlastního závazku k ochraně životního prostředí se Crossroads nedávno stala nejnovější destinací na Maledivách, která po přísném auditu udržitelnosti získala certifikaci Green Globe (GGC).

Cestovatelé nemusí chodit daleko, aby zjistili, proč je nutné dodržovat přísné udržitelné postupy. Při západu slunce, nedaleko pobřežního bazénu u resortu SAii Lagoon, lze často zahlédnout delfíny, jak na obzoru vyskakují do vzduchu.

Během přesunu motorovým člunem zpět na letiště se vynoří několik delfínů, aby plavali a skákali vedle člunu a jejich šedé ploutve se prořezávají křišťálově modrými vodami nedaleko nákladních lodí kotvících v přístavu v Malé.

Luxusní apartmány a vily

Kromě SAii Lagoon a Hard Rock Hotel se Crossroads připravuje na otevření třetího resortu, SO/Maldives, koncem tohoto roku a otevřeno bude i místním obyvatelům. Bude obsahovat výběr z 80 luxusních vil nad vodou a na pláži. SAii má mezitím 198 apartmánů a vil – jak nad vodou, tak s přístupem na pláž, zatímco Hard Rock Hotel má 178 pokojů včetně rodinných apartmá, plážových vil a vil nad vodou s jednou a dvěma ložnicemi.

„Jde o první projekt, který je otevřený široké veřejnosti i turistům,“ říká Firash. „Vzhledem k tomu, že letoviska na Maledivách jsou soukromá, místní obyvatelé nebo dokonce návštěvníci tam nesmějí, pokud nemají rezervaci pobytu. Takže toto je první zařízení, které je otevřeno pro místní obyvatele a návštěvníky, aby je mohli navštívit na jeden den, nebo možná jen přijít do stravovacích zařízení, která máme.“

Reakce místních obyvatel od prvního otevření v roce 2019 byla působivá, uvedl Firash. „Opravdu oceňují, že mohou o víkendu přijet a zažít něco jiného než město a přivést své rodiny z Malé. Je to tam trochu přeplněné, takže je to pro ně dobrá příležitost, jak být daleko od rušného života.“

Video  Top destinace pro rok 2023. Kam se letos vydat na dovolenou?  - Videohub
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi