Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 21°C

USA kývly na žádost Česka: ČR může nakoupit techniku pro modernizaci vrtulníků a bitevníků

3. května 2023
22:10

Americké ministerstvo zahraničí schválilo, aby firmy z USA Česku případně prodaly techniku pro modernizaci bitevníků AH-1Z a vrtulníků UH-1Y v hodnotě asi 650 milionů dolarů (13,8 miliardy korun). Dnes o tom informovalo americké ministerstvo obrany. Na kontraktu by se podílely hlavně firmy Bell Helicopter, Textron a General Electric.

Pentagon uvedl, že Česko požádalo o možnost nakoupit techniku a služby pro modernizaci šesti bitevních vrtulníků AH-1Z a dvou strojů UH-1Y. Jde například o motory, různá navigační zařízení, vysílačky, kulomety M240 nebo systémy pro elektronickou válku.

Tento obchod by podle USA posílil schopnost Česka vytvořit a udržovat silné obranné kapacity. Zároveň by znamenal podporu pro zahraniční politiku a národní bezpečnost Spojených států, protože posílit bezpečnost partnera z NATO je důležitou součástí pro zajištění míru a stability v Evropě, píše se v oznámení Pentagonu.

krapotkin ( 4. května 2023 09:43 )

Alespoň je jasně vidět, kdo řídí všechny zbytečné války na světě a kdo na nich vydělává.

jiri ( 4. května 2023 06:20 )

http­s://ww­w.ac­24.cz­/zpra­vy-ze-sveta/australie-by-mela-pozadovart-vraceni-penez-za-stihacky-f-35-ne-kupovat-dalsi/

jiri ( 4. května 2023 06:17 )

australie-by-mela-pozadovart-vraceni-penez-za-stihacky-f-35-ne-kupovat-dalsi

viho ( 3. května 2023 23:19 )

Problém s vojenskou technikou z USA je v tom, že její použití je závislé na souhlasu USA, takže jejím nákupem se státy zbavují své suverenity. Například tolik oslavované raketomety Himars nemohou Ukrajinci používat samostatně, ale musí si vždy nechat potvrdit souřadnice cíle od USA. Pro bitevní letadla F-35 si chce dokonce USA vybudovat v Česku vlastní velitelské stanoviště, které bude rozhodovat o jejich nasazení, viz. smlouva o obranné spolupráci s USA.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud