Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno, déšť 23°C

Brutální bití a po třech dnech smrt: Šokující video útoku policistů proti černošskému řidiči v Memphisu

Aktualizováno -
28. ledna 2023
08:57
Autor: ČTK - 
28. ledna 2023
06:26

Úřady amerického města Memphis zveřejnily obrazový materiál zachycující brutální zásah policistů ze 7. ledna, v jehož důsledku zemřel černošský řidič Tyre Nichols, teprve 29letý táta od rodiny. Prokuratura tento týden v souvislosti s tímto případem obvinila z vraždy a dalších trestných činů pět policistů, kteří jsou všichni černé pleti.

Na jednom ze zveřejněných videí policisté Nicholse vytahují z automobilu. "Nic jsem neudělal," křičí Nichols. Policisté ho srazí na zem, chrlí výhrůžky, že mu zlámou ruce, pokud nebude v klidu ležet. Pak mu do obličeje nastříkají pepřový sprej a pokouší se ho zastavit taserem.

Nicholsovi se však podaří osvobodit, dává se na útěk a policisté ho pronásledují. "Rozdupeme tě," křičí jeden z policistů, je bílé pleti, není mezi obviněnými. 

Další video ukazuje, jak policisté Nicholse po jeho opětovném chycení bijí, napsala agentura Reuters. Na záběrech je vidět, jak ho jeden z policistů několikrát kopne do hlavy. 

Video, které úřady zvěřejnily, ukazuje brutální zásah z několika různých záběrů kamer jednotlivých policistů. Jedna sekvence zachycuje asi minutový zápas dvou policistů s Nicholsonem, vyhrožují mu pepřovým sprejem. "Mami," zvolá zoufale muž. 

Mlácení, včetně úderů do obličeje, pokračovalo i ve chvíli, kdy už Nichols ležel na zemi a ruce měl spoutané vzadu za zády. Jedno z videí, poté, co byl muž "zpacifikován", zachycuje konverzaci policistů, kteří si přehrávají, co se stalo. "Měl něco v sobě," říkají mezi sebou. Ptají se ho, "co si dal", ale Nichols neodpovídá. Na záběrech je vidět, že není schopen odpovědi, leží a trpí v bolestech. Nikdo, asi z deseti lidí přítomných na místě, se o jeho stav nezajímá, natož aby mu nabídl pomoc či ošetření, píše BBC. 

Nichols zemřel tři dny po zákroku v nemocnici. Americký prezident Joe Biden vyjádřil rozhořčení z "děsivého videozáznamu bití, které vedlo ke smrti Tyrea Nicholse". Dodal, že Nicholsova rodina si zaslouží rychlé, úplné a transparentní vyšetření tohoto případu.

Lidé vyšli do ulic

V reakci na zveřejnění záběrů se v noci na sobotu demonstrovalo v nejméně devíti amerických městech, informuje stanice Sky. V Memphisu se shromáždilo zhruba 200 lidí, kteří zablokovali jeden z mostů do centra města. Při demonstraci v New Yorku zadržela policie tři lidi, dva z nich kvůli útoku na policejní auto a policistu. Protest byl jinak převážně poklidný, informovala stanice CNN.

"Video mě velmi znepokojilo, je zneklidňující. Vždyť zabili člověka, jako jsem já," řekl jeden z demonstrantů stanici Sky. Další účastnice protestů označila záběry za "srdcervoucí". Řada obyvatel Memphisu stanici NBC řekla, že je záběry tolik nepřekvapily, protože ve městě jsou tvrdé zákroky policie proti lidem s černou pletí dost časté. "Někteří z těchto policistů se schovávají za svým odznakem a zapomínají, odkud pochází," komentoval pro stanici NBC skutečnost, že zadržení policisté jsou rovněž černoši, vládní úředník Wiliam Jones.

Biden již dříve vyzval, aby případné protesty proti zákroku měly poklidný průběh. Podle televizních záběrů se v Memphisu v době zveřejnění videí ze zákroku shromáždila velká skupina protestujících, píše Reuters.

Video  Záběry policejní brutality proti černošskému řidiči: Po třech dnech zemřel  - Profimedia.cz
Video se připravuje ...