Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Oblačno, déšť 11°C

Za dva dny přišel o 1,1 bilionu korun! Nejbohatšího muže Asie připravil o balík útok spekulantů

Autor: ČTK - 
27. ledna 2023
11:59

Nejbohatší člověk v Asii, indický podnikatel Gautam Adani, od úterý odráží útok spekulantů a zvažuje soudní bitvu. Kvůli zprávě analytiků americké společnosti Hindenburg Research hodnota Adaniho impéria za dva dny klesla o více než 50 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč), informovala dnes agentura Bloomberg. Analytici tvrdí, že Adaniho obchodní skupina manipuluje s cenami akcií a dopouští se účetních podvodů.

Adani zprávu označil za zlomyslnou a za selektivní dezinformace. Hindenburg Research na svém webu uvádí, že se snaží odkrývat účetní podvody a další nesrovnalosti ve firmách, Bloomberg i další finanční média ji ale označují anglickým souslovím ‚short seller‘ – tak se říká firmám či spekulantům, kteří profitují z poklesu cen akcií. Zprávy o kontroverzích ve firmách k poklesu cen výrazně přispívají, čímž spekulant dosáhne zamýšleného zisku.

Výprodej akcií firem z Adaniho obchodní skupiny se před víkendem ještě zrychlil. To může být problém pro jeho snahu nabídnout investorům akcie své vlajkové společnosti Adani Enterprises v hodnotě 2,5 miliardy dolarů. Skupina Adani se přitom ve čtvrtek snažila investory ujistit, že zpráva Hindenburgu je nepravdivá, a slíbila, že podrobně vysvětlí to, co Hindenburg označuje za nesrovnalosti či podvody.

„Tyto problémy zasahují do srdce indického podnikového sektoru, kde dominuje řada rodinných konglomerátů,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Global CIO Office v Singapuru Gary Dugan. „Ty jsou ze své podstaty neprůhledné a globální investoři musejí problematiku správy a řízení firem přijímat s důvěrou,“ dodal.

Akcie Adani Enterprises dnes odepsaly dalších více než 19 procent a klesly pod 3276 rupií za kus. Právě za tuto cenu firma hlavním investorům nabídla nové akcie. Cenový propad u akcií dalších firem skupiny, například Adani Green Energy nebo Adani Total Gas, činil maximálních 20 procent. To je limit, pod který už cena za jeden den nemůže na burze více klesnout. Výrazný propad za prudkého nárůstu objemu obchodů akcie zažily i ve středu, ve čtvrtek se na burze v Bombaji neobchodovalo.

Investiční společnost Hindenburg Research vznikla v roce 2017 a založil ji obchodník Nathan Anderson. Podle dostupných informací ji tvoří méně než deset lidí.

Firmy, které spekulují s poklesem ceny akcií konkrétního podniku a pomáhají si při tom zveřejňováním kompromitujících informací, musejí svá tvrzení v případě soudních sporů doložit. Pokud to jejich lidé nedokážou a nevyvrátí podezření, že pokles ceny akcií vyvolali záměrně a za pomoci nepravdivých tvrzení, zpravidla je to pak stojí spousty peněz a riskují i vězení. Hindenburg Research uvedl, že si za svými tvrzeními ohledně Adaniho firem stojí.

Video  Chatrče, špína a pobíhající děti: Příjezdovou cestu na summit v luxusním indickém centru, kam vyrazil i Babiš, lemují slumy.  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

silver ( 27. ledna 2023 17:16 )

Vsadil si já výhru Petra Pavla?&

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa