Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení -1°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Křetínský koupil dům od ruského oligarchy. Hned vedle Elysejského paláce

Autor: ČTK, inf - 
13. ledna 2023
17:49

Holdingová společnost Paris Real Estate českého miliardáře Daniela Křetínského koupila před více než dvěma lety od ruského miliardáře Dmitrije Rybolovleva a jeho bývalé manželky dům v Paříži, a to v sousedství Elysejského paláce, který je sídlem francouzského prezidenta. Cena činila 21,5 milionu eur (516,3 milionu Kč). S odvoláním na firemní dokumenty to dnes uvedla agentura Bloomberg. Transakce se uskutečnila v listopadu 2020 a podle Bloombergu o ní dosud nikdo neinformoval.

Křetínský zbohatl díky podnikání v energetice prostřednictvím své firmy EPH. Nyní je na investiční vlně a snaží se diverzifikovat majetek. Vlastní mimo jiné podíly v britské poště Royal Mail, anglickém fotbalovém klubu West Ham United či ve francouzských maloobchodních skupinách Casino Guichard-Perrachon a Fnac Darty.

Rybolovlev a jeho bývalá manželka Jelena koupili nemovitost za 18,2 milionu eur v roce 2008, krátce před oznámením rozvodu. Každý z nich vlastnil polovinu nemovitosti, jak vyplývá z dokumentů holdingu. Rozvod se odehrával v šesti jurisdikcích a rozrostl se v několikaletou soudní bitvu, jejíž součástí byl i dům v Paříži.

Mluvčí Křetínského a Rybolovleva odmítli transakci komentovat. Rybolovlevův právník ale transakci potvrdil.

Dům v Paříži má rozlohu 700 metrů čtverečních. Kdysi patřil císařovně Evženii provdané za Napoleona III., vystřídal však řadu šlechtických majitelů. V 19. století měl tunel, který ho spojoval s Elysejským palácem, uvádí průvodce pařížskými ulicemi, jehož autorem je Félix de Rochegude.

Rybolovlev je podle žebříčku agentury Bloomberg, který se aktualizuje denně, nyní 11. nejbohatším člověkem v Rusku. Nepatří mezi podnikatele, na které Spojené státy, Británie a Evropská unie uvalily sankce kvůli válce na Ukrajině. Svůj majetek vydělal v potaši. V letech 2010 a 2011 prodal dva výrobce hnojiv za více než sedm miliard USD (155,7 miliard Kč). Vlastní většinový podíl ve fotbalovém klubu AS Monaco a posledních deset let žije v Monaku.

Loni koupila investiční společnost podporovaná Křetínským za 43 milionů eur zámek jihozápadně od Paříže. Plánuje z něj vybudovat luxusní hotelový komplex.

V Česku Křetínský spolu s Patrikem Tkáčem kontroluje společnost Czech News Center, a. s. Ta má v portfoliu mimo jiné i deníky Blesk a web Blesk.cz, Sport, Aha! a E15 nebo časopis Reflex.

Články odjinud