Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

Smrt Benedikta XVI. (†95): Vatikán otevřel hrobku, kde je papež pohřben. Lidé stáli frontu

Autor: ČTK - 
8. ledna 2023
16:52

Od dnešního rána je pro veřejnost otevřená hrobka ve Svatopetrské bazilice ve Vatikánu, v níž byl tento týden pohřben emeritní papež Benedikt XVI. Informovala o tom agentura ANSA.

Na otevření hrobky papeže Benedikta XVI. čekalo ráno mnoho věřících, někteří přijeli i ze zahraničí. „Byl to jeden z nejvýznamnějších papežů v historii, byl to můj papež,“ řekl s hlasem podlomeným dojetím Bernard, který přijel z Varšavy.

Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, zemřel 31. prosince ve Vatikánu ve věku 95 let. V čele katolické církve stál od roku 2005 do roku 2013, kdy odstoupil ze zdravotních důvodů. Stal se prvním papežem po zhruba 600 letech, který tak učinil.

Ačkoliv Benedikt nezemřel za pontifikátu, jeho pohřeb 5. ledna byl v mnohém podobný pohřbům hlav katolické církve. Smuteční obřad pod širým nebem vedl papež František, který hovořil mimo jiné o Benediktově „moudrosti, láskyplnosti a oddanosti“.

Před pohřbem bylo Benediktovo tělo vystaveno ve Svatopetrské bazilice, kam se s tímto papežem za tři dny přišlo rozloučit na 200 000 lidí.

Video  Pohřeb Benedikta XVI.: S emeritním papežem se loučilo sto tisíc věřících  - reuters
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi