Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Oblačno, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Angelina Jolie po 21 letech končí v OSN: Herečka chce s uprchlíky pracovat jinak

Autor: ČTK - 
16. prosince 2022
18:50

Americká herečka Angelina Jolie opouští svoji pozici zvláštní vyslankyně Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Jolie to oznámila ve společném prohlášení s OSN. Jolie, která se za 21 let ve funkci zúčastnila více než 60 misí v terénu, uvedla, že humanitární aktivistkou zůstane.

„Budu nadále dělat vše, co bude v mých silách, abych pomohla uprchlíkům i dalším vysídleným lidem. Po 20 letech práce ve strukturách OSN mám pocit, že je načase, abych pracovala jinak. Chci pracovat přímo s uprchlíky a místními organizacemi a naslouchat jejich návrhům na řešení,“ oznámila Jolie ve společném prohlášení s OSN. Dodala, že je „vděčná za možnost pracovat s tolika vynikajícími a oddanými pracovníky UNHCR“.

OSN přichází o svoji nejslavnější osobnost v náročné době, píše list The New York Times. Humanitární odnož OSN v srpnu uvedla, že organizace se kvůli válce na Ukrajině, která odvedla pozornost od jiných světových problémů, potýká s rekordním nedostatkem peněz v souvislosti s jinými konflikty na Blízkém východě, v Africe i Asii.

„Kvůli způsobu, jakým OSN vznikla, se nyní přiklání na stranu zájmů nejmocnějších národů a jejich hlasům na úkor těch, kteří konflikty a pronásledováním trpí nejvíce,“ napsala Jolie v eseji pro časopis Time v červnu a pokračovala: „Po desetiletí OSN fungovala prostřednictvím svých mezinárodních organizací. Naopak dost pozornosti a podpory se nedostalo místním skupinám a dobrovolníkům,“ uvedla Jolie.

OSN v červnu odhadla, že vysídlených je ve světě rekordních 100 milionů lidí, z toho polovina dětí, kteří byli nuceni opustit své domovy kvůli válkám, klimatické změně a přírodním katastrofám. Každé šesté dítě žije v oblasti zasažené konfliktem, uvedla ve zprávě OSN.

Video  Angelina Jolie a její dcery na filmovém festivalu v Římě!  - Profimedia
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi