Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Polojasno 21°C

Do Česka už dorazilo 100 000 uprchlíků z Ukrajiny, prozradil Rakušan. Číslo rychle roste

Aktualizováno -
6. března 2022
18:00
Autor: ČTK - 
6. března 2022
17:42

Počet uprchlíků z Ukrajiny, kteří přijeli do ČR kvůli ruské invazi, se podle odhadů od pátku zdvojnásobil na 100 000. Dnes to uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Mezi uprchlíky, kteří se do Česka dostávají vlakem i automobily, podle ministra převažují ženy, děti a lidé ve vyšším věku.

„Počet není přesný, je to odhad,“ uvedl ministr a předseda Ústředního krizového štábu. Po jeho pátečním jednání Rakušan uváděl, že podle odhadů je v Česku 50.000 uprchlíků z Ukrajiny.

Za deset dní od začátku ruské agrese proti Ukrajině uteklo do sousedních zemí již přes 1,5 milionu lidí, oznámil dnes vysoký komisař OSN pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi. Evropská komise podle její místopředsedkyně Věry Jourové počítá s tím, že by čtyřicetimilionovou zemi mohlo v krajním případě opustit na osm milionů lidí.

Válka Rusko vs. Ukrajina
21:55
4. 6. 2023

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Jeden z praporů 36. samostatné brigády námořní pěchoty admirála Michaila Bilinského trénoval taktickou medicínu, jak ukazují fotky zveřejněné ukrajinským generálním štábem.

21:11
4. 6. 2023

„Vysílání řady krymských kabelových operátorů bylo hacknuto. Signál je odpojován,“ informoval poradce šéfa správy anektovaného poloostrova Oleg Krjučkov na Telegramu. „Pozemní televize - všechny multiplexy - fungují jako obvykle,“ dodal.

Nechal si pro sebe alternativní obsah kabelových kanálů. Hackeři tam totiž dodali čerstvý klip ukrajinského ministerstva obrany „Začátek protiofenzivy se oznamovat nebude“, jak ukazují videa na sociálních sítích.

20:08
4. 6. 2023

Takto dnes vypadala obec Šebekin v Belgorodské oblasti na hranici s Ukrajinou, kde tržiště zachvátil požár způsobený ukrajinským raketovým ostřelováním - tedy jak tvrdí gubernátor Vjačeslav Gladkov. Obec prý evakuovaly víc než čtyři tisíce lidí, nikomu se nic nestalo.

Největší část uprchlíků z válkou zasažené země míří do Polska, Maďarska a Moldavska. Do Polska, kde žije silná ukrajinská komunita, od začátku ruské invaze přišlo za deset dnů 922 400 lidí z Ukrajiny. Jen za sobotu polští pohraničníci odbavili asi 129.000 uprchlíků.

V Česku míří běženci nejčastěji do Prahy a středních Čech. Ve společném pražském centru pro ukrajinské uprchlíky bylo od jeho úterního spuštění odbaveno do dnešního poledne přes 10.000 lidí. Cizinecké policii se podle údajů ministerstva vnitra do soboty přihlásilo přes 42 000 ukrajinských uprchlíků.

Video  S hrůzou sledujeme, čeho je Putin se svými vojáky schopný! Rakušan útoku na jadernou elektrárnu v Záporoží i uprchlících z Ukrajiny  - ČTK / Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa