Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Írán vyloučili ze skupiny OSN pro rovnost pohlaví a zmocnění žen. Kvůli brutalitě proti demonstrantům

Autor: ČTK - 
14. prosince 2022
21:11

Írán byl dnes vyloučen ze skupiny OSN pro rovnost pohlaví a zmocnění žen (UN Women). Stalo se tak kvůli potlačování práv žen a dívek v zemi, uvedla agentura Reuters. Vyloučení Íránu navrhly Spojené státy v reakci na brutální postup Teheránu proti pokračujícím protestům vyvolaným smrtí mladé ženy ve vazbě.

Hospodářská a sociální rada (ECOSOC) Organizace spojených národů přijala rezoluci navrženou USA, aby „s okamžitou platností odstranila Íránskou islámskou republiku z Komise pro postavení žen pro zbytek funkčního období v letech 2022 až 2026“.

Celkem 29 zemí dnes hlasovalo pro vyloučení, byla mezi nimi i Česká republika. Osm bylo proti a 16 zástupců se zdrželo.

Velvyslankyně USA při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová ještě před hlasováním uvedla, že vyloučení Íránu je správnou věcí. Členství Teheránu ve skupině podporující rovnost žen a mužů a posilující postavení žen označila „za ošklivou skvrnu na důvěryhodnosti komise“.

Podle íránského velvyslance při OSN je krok USA nelegální. Spojené státy označil za tyrana.

Video  Češka o vraždě Mahsy (†22) a životě žen v Íránu: Brutální postup proti dívkám a tvrdé tresty  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Zasedání Komise pro postavení žen se konají jedenkrát ročně v rozsahu dvou týdnů, obvykle koncem února a začátkem března tak, aby doba jednání zahrnula i Mezinárodní den žen. Komise je složena ze 45 členských států OSN. Jejím cílem je podporovat rovnost žen a mužů a posílit postavení žen ve světě.

Írán, 17 dalších zemí a Palestinci v dopise zaslaném v pondělí ECOSOC argumentovali, že hlasování „nepochybně vytvoří nevítaný precedens, který nakonec zabrání ostatním členským státům s odlišnými kulturami, zvyky a tradicemi přispívat k práci podobných komisí“. Pouze pět ze signatářů dopisu jsou v současné době členy ECOSOC, mohli tedy dnes o členství Íránu hlasovat.

Írán v úterý oznámil, že popravil druhého vězně zadrženého při demonstracích proti režimu. Podle íránských médií dotyčný ubodal 17. listopadu ve městě Mašhad dva příslušníky bezpečnostních složek a čtyři další zranil. Popraven byl veřejně oběšením ze stavebního jeřábu jako odstrašující příklad ostatním.

Protesty v Íránu vypukly v polovině září poté, co zemřela 22letá Íránka kurdského původu Mahsá Amíníová. Ta byla zadržena podle médií kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb - šátek, kterým si má muslimská žena zakrývat vlasy a dekolt a který ženy v Íránu musejí od islámské revoluce z roku 1979 nosit na veřejnosti. Podle policie žena utrpěla infarkt, podle její rodiny a dalších zdrojů zemřela na následky policejní brutality.

Video  Írán: Protesty po smrti 22leté Mahsy Amíníové  - Reuters
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud