Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Demonstranti zapálili dům slavného ajatolláha Chomejního? Íránci udělili už 5 trestů smrti

Autor: ČTK - 
18. listopadu 2022
13:45

Demonstranti ve čtvrtek večer zapálili dům zesnulého zakladatele íránského islámského státu ajatolláha Rúholláha Chomejního. Informovala o tom dnes agentura AFP s odkazem na záběry zveřejněné na internetu. Íránská agentura Tasním zprávy o požáru popřela. Podle ní se pouze před domem Chomejního shromáždila malá skupinka lidí.

Dům ve městě Chomejn v provincii Markazí na západě Íránu byl ve čtvrtek večer v plamenech a kolem procházely zástupy radujících se demonstrantů, uvedla AFP. Ta tvrdí, že záběry ze sociálních sítí ověřila. O incidentu píše rovněž agentura Reuters.

V domě, který podle médií zachvátily plameny, se Chomejní podle médií v roce 1900 narodil. Později bylo v budově zřízeno muzeum věnované tomuto duchovnímu, jenž stál v roce 1979 v čele islámské revoluce. Jak velké škody dům utrpěl, není zatím zřejmé.

„Tyto zprávy jsou lživé,“ napsala íránská agentura Tasním. „Dveře domu zesnulého vůdce revoluce jsou otevřeny pro veřejnost,“ dodala.

Lidé v Íránu protestují od poloviny září, kdy zemřela 22letá Íránka kurdského původu Mahsá Amíníová. Ta byla zadržena podle médií kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb – šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí a který musejí ženy v Íránu od islámské revoluce povinně nosit na veřejnosti. Podle policie utrpěla mladá žena infarkt, podle její rodiny a dalších zdrojů zemřela na následky policejní brutality.

Nynější protesty v Íránu podle agentury Reuters představují jeden z největších problémů pro íránský režim od islámské revoluce. Teherán z podněcování protestů viní Spojené státy a Izrael.

Při některých protestech z poslední doby Íránci pálili nebo jiným způsobem poškozovali podobizny Chomejního.

Íránské úřady tvrdí, že protesty v zemi podněcují západní země. „Během nepokojů byly zadrženy osoby cizí národnosti, a některé z nich hrály (v demonstracích) významnou roli. Mezi nimi byli i příslušníci francouzské rozvědné služby,“ cituje íránského ministra vnitra Ahmada Vahídího agentura Reuters.

Pět trestů smrti

Íránská justice přitom udělila v souvislosti s protivládními demonstracemi již pět trestů smrti.

Nově tak jde o další tři případy. Jeden z odsouzených podle soudu najel autem do policistů a jednoho zabil, další jednoho policistu zranil a třetí se pokusil zablokovat dopravu. Podle agentury Reuters trest smrti hrozí dalším 19 účastníkům demonstrací. Odsouzení mají právo se odvolat k vyšší instanci.

O prvním demonstrantovi, kterého revoluční soud poslal na smrt, agentury informovaly v neděli. Muž podle něj zapálil vládní budovu. O druhém trestu smrti úřady informovaly ve středu. Muž ohrožoval další lidi nožem a chladnými zbraněmi a podpálil jednu motorku. Íránský revoluční soud založený po islámské revoluci v roce 1979 je známý tím, že ukládá tvrdé tresty odpůrcům íránského náboženského vedení.

Video  Češka o vraždě Mahsy (†22) a životě žen v Íránu: Brutální postup proti dívkám a tvrdé tresty  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud