Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Irští radikálové sílí. „Jsou jako Trump a Orbán,“ varují odpůrci. Jak reálné je sjednocení Irska?

Autor: amb - 
20. listopadu 2022
16:31

Radikální nacionalisté ze strany Sinn Féin jsou v Irsku čím dál tím populárnější. „Mohou Irskou republiku zničit. Hodně toho slibují, můžou přivodit ekonomickou pohromu,“ řekli Blesk Zprávám odpůrci. V programu mají sjednocení Irska a přestože to zní hezky, podle kritiků by to samostatný Jih stálo příliš mnoho peněz. „Už nechci válku,“ bojí se Liam (24).

„Stranu Sinn Féin máme rádi,“ odpověděla Blesk Zprávám skupina Irů v rozmezí třiceti až čtyřiceti let v Galway, které se nachází na západ od hlavního města Dublinu. Všichni z nich se domnívali, že by se měla Irská republika spojit se Severním Irskem, které nyní patří pod Velkou Británii. V regionálním parlamentu tam strana Sinn Féin úspěšně působí také.

Tato levicová radikální strana ale nabývá na síle hlavně „dole“ v samostatné Irské republice. „Podle posledních průzkumů má největší šance vyhrát volby do dolní komory parlamentu Irské republiky a poprvé sestavit vládu,“ informoval v březnu Ústav mezinárodních vztahů. Jedním dechem připomíná, že strana má problematickou minulost a dlouho její místo patřilo na okraj irské politiky.

Nacionalisté ze Sinn Féin sehráli významnou úlohu při vyhlášení irské samostatnosti, pak se rozštěpili a jejich postavení upadlo. Kontroverze dodnes budí jejich dřívější blízký vztah k teroristům z Irské republikánské armády (IRA). Násilí nebylo cizí ani členům Sinn Féin, neměli daleko i k marxismu.

„Ano ano, sjednotit Irsko, Gerry Adams!“ povykovali Irové z Galway. Adams byl synem člena IRA a dlouhou dobu až do roku 2018 vedl Sinn Féin, než ho vystřídala Mary Lou McDonaldová. Ta předchozí inklinaci strany k násilí označila za „ospravedlnitelnou“. Zatímco její příznivci své sympatie nevysvětlili, odpůrci mají jasno, proč stranu nevolí.

Iven z Bantry (34) by vládu strany, která v překladu znamená „My sami“, považoval za katastrofu. „Jsou populární ze stejného důvodu jako Donald Trump v USA nebo Viktor Orbán v Maďarsku. Politiku ale neznají, nevědí, co mají dělat, byla by to ekonomická pohroma,“ vysvětlil Blesk Zprávám. Podobný názor zastává i starší podnikatel taktéž z Galway. Sinn Féin by nevolil.

„Nesdílím jejich názory na politiku. Současná vláda v Irsku už dlouho odvádí skvělou práci. Podporují průmysl, zaměstnanost, všechny. To by Sinn Féin ani nikdo jiný nedělal. Podnikám i v Británii a tam žádnou podporu nedostávám. Oceňuji, co současná vláda dělá. A že je mají lidé rádi? Zeptejte se jich, jestli mají práci,“ sdělil.

V zemi vládne Fianna Fail a Fine Gael spolu se Zelenými v opozici. Bez dohody dvou prvních by ale už v roce 2020 zvítězila Sinn Féin a existuje pravděpodobnost, že se jí to v příštích volbách v roce 2025 povede. I proto, že Fianna Fail a Fine Gael už mohou být dlouhým vládnutím vyčerpané.

Sean: „Sinn Féin může Irskou republiku zničit“

„Mám o budoucnost irské politiky obavy. Jsou tu dvě politické strany, které by Irsko vedly do středu a doprava, Fianna Fail a Fine Gael. Dřív bylo jedno, kdo byl zrovna u moci, považoval jsem to za poměrně bezpečné. Obě strany spolupráci s radikální levicí odmítly, považují ji za toxickou,“ uvedl pro Blesk Zprávy Sean, který pochází z jižního Irska.

„Teď se ale zdá, že nabírají na síle křováci ze Sinn Féin a možná budou v naší příští vládě. Já bych se toho velmi obával, protože toho naslibovali až moc a mohou naši zemi zničit. Prodávají svou duši, aby se dostali dopředu. Docela teď udělali dojem na mladé lidi, upřímně z toho mám opravdu strach,“ doplnil.

Mladí Irové podle Ústavu mezinárodních vztahů oceňují kvůli rostoucím cenám nemovitostí výstavbu dostupných bytů, kterou Sinn Féin slibuje. „Kdo to ale zaplatí?“ komentoval tento bod Iven z Bantry. Slibují i štědrou rodinnou politiku, v rámci té sociální slibují snížení důchodového věku. „Přitom Irsko je velmi sociální stát, samoživitelka například může dostat dům,“ komentoval pro Blesk Zprávy Iven.

Ne všichni mladí ale stojí na straně levicové politiky Sinn Féin. „Jsem hrdý republikán, ale tuhle stranu nevolím. Musí si uvědomit, že už nejsme ve válce a Irsko zůstane rozdělené, i když bych ho rád viděl sjednocené“ vysvětlil Blesku Liam z Corku (24). Odkázal tím na násilí, se kterým je Irsko historicky spojené.

„Severní Irsko se odpojí od Británie, až se to podaří Skotsku. A tomu se to nedaří. Válku už nechceme, navíc v Irsku žije až moc Britů,“ zdůraznil Liam. Sean má podobný názor jako Iven na to, proč tolik Irů tuto kontroverzní stranu volí.

„Asi proto, že lidem slibují všechno, co není možné. Povaha politiky spočívá v tom, že uděláte rozpočet a musíte mít peníze na to, abyste ty věci splnili. Když toho ale slíbíte tolik co oni, není na to kapacita. Sám také podnikám a bojím se, že zrovna podnikatelům naklonění nebudou. Bojím se, co přinese budoucnost,“ řekl Sean.

Nepraktické řešení

Už zmíněný bývalý vůdce Gerry Adams proklamoval, že Sinn Féin zakročí proti velkým byznysům, projevům kapitalismu a imperialismu. „Budou proti podnikání, a když jste proti podnikání, řešíte pracovní místa a nakonec budou trpět všichni. Jsou hodně naklonění lidem, kteří nepracují, kteří se nijak neangažují a nepřispívají do společnosti, dělá mi to starosti,“ pokračoval Sean.

Irsku podle něj dělá vážný problém ubytování. Mezi hlavní důvody patří to, že pronajímatelé platí příliš vysoké daně. Prodávají své nemovitosti a pak nemají co pronajímat, lidé neseženou bydlení. Sinn Féin navrhuje snížit a zmrazit nájmy.

„Prohlašují, že by se díky nim všem dařilo, přitom chtějí uvalit daně na bohatší. Neuvědomují si, že právě podnikatelé mohou nabídnout volná pracovní místa a přispět Irsku. 10 největších společností nyní Irsku platí daně, a když odejdou, co se stane?“ oponoval Sean. „Jsme demokratická země, hodně lidí je zvolí. Možná ale nebudou tak dlouho oblíbení, těžko předvídat.“

A co si Irové myslí o sjednocení Irské republiky se Severním Irském, které je stále pod Korunou? Právě Sinn Féin proklamuje, že zemi sjednotí. Sdílené a sjednocené Irsko slibuje i Fianna Fail, chce pro tuto problematikou připravit referendum.

Podle Fine Gael je však důležitější sjednocení lidí než území. Podle průzkumů se sjednocením souhlasí více než dvě třetiny Irské republiky, naopak většina Severoirů by zůstala součástí Británie.

V Irské republice opravdu většina dotazovaných odpověděla, že jsou pro sjednocení celého ostrova. Podle Seana je to jen romantická představa, byť krásná. „V realitě by to nebylo praktické, Anglie dává do Severního Irska velké množství peněz, to si Irská republika nemůže dovolit. Kdybychom se spojili, připojila by se k nám jedna velmi chudá země, Severní Irsko. Navíc Severní Irsko je teď mimo Evropskou Unii, neumím si představit, jak by se to udělalo,“ zamyslel se.

Souhlasil s ním jeho přítel, který stál vedle. „Nepodporuji to. Kolik stálo Západní Německo sjednocení s Východním? Málem ho to zničilo. Stejně by to probíhalo tady,“ obává se. A opravdu, podle Ústavu mezinárodních vztahů průzkumy ukázaly, že jen přibližně 20 % obyvatel Irské republiky by chtělo za sjednocení se severním územím platit.

Video  Jindřich Forejt pro Blesk: Královně chybí po boku její princ!  - Vera Renovica
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud