Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 18°C

Omikron na severu Evropy: Dánové zruší takřka všechna opatření, Švédové jsou obezřetnější

Autor: ČTK, for - 
26. ledna 2022
16:37

Dánská vláda chce na doporučení expertní komise příští týden zrušit prakticky všechna opatření proti šíření koronaviru. Podle agentury Reuters to dnes uvedl dánský ministr zdravotnictví Magnus Heunicke. Rozhodnutí vlády musí ještě schválit parlament. Reuters také informovala o tom, že Švédsko naopak opatření bude o dva týdny prodlužovat kvůli rapidnímu šíření varianty omikron. 

V Dánsku se šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, která způsobuje vysoké denní přírůstky nákaz, počty hospitalizací jsou ale nižší, než se předpokládalo.

„Přál bych si, aby označení covidu-19 jako nemoci ohrožující společnost bylo od 1. února 2022 zrušeno,“ napsal Heunicke v dopise poslancům. Tento krok by de facto vedl k odstranění všech aktuálně platných národních omezení.

Znovu otevřeny by tak mohly být noční kluby, restaurace by mohly podávat alkohol i po desáté hodině večerní a hosté by v nich nemuseli předkládat očkovací pasy. Cestující by mohli jezdit veřejnou dopravou bez roušek a obchody by již nemusely omezovat počet zákazníků uvnitř. Jediná opatření, která by tak zůstala v platnosti, jsou ta, jež se týkají nutnosti testu a karantény při vstupu do Dánska ze zahraničí, napsala agentura Reuters. Tato pravidla by měla platit ještě další čtyři týdny.

Minulý týden oznámily svá rozhodnutí zrušit většinu protikoronavirových opatření Británie či Irsko. Dánsko, které má 5,8 milionu obyvatel, za posledních 24 hodin zaregistrovalo 46.590 případů infekce. Rekordní hodnotu 47.831 nových případů za den ohlásily dánské úřady v pátek.

Počet hospitalizací souvisejících s covidem-19 vzrostl na 918, což je nejvíc za uplynulý rok. Zdravotnické úřady ale uvádějí, že odhadem 30 až 40 procent pacientů s pozitivním testem na koronavirus je v nemocnicích z jiného důvodu než kvůli covidu.

Švédsko opatření prodlužuje

Naopak prodlužovat opatření se chystají ve Švédsku, jak informovala Reuters s odkazem na tamní ministerstvo zdravotnictví. „Úroveň šíření je extrémně vysoká,“ řekla na tiskové konferenci ministryně zdravotnictví Lena Hallengrenová. „Restrikce musejí zůstat v platnosti ještě dva týdny. Pokud půjde vše podle plánu a situace to dovolí, opatření budou poté zrušena,“ dodala. Podle současných opatření musejí bary a restaurace zavřít ve 23:00 a účast na akcích ve vnitřních prostorách je omezena na 500 návštěvníků.

Ve Švédsku, které má obdobný počet obyvatel jako Česko, přibývalo v posledních dnech v průměru zhruba 38.500 nově nakažených. Zdravotnické úřady se však obávají, že reálné číslo může kvůli omezenému testování přesahovat půl milionu nových případů týdně.

Podle agentury Reuters přibylo ve Švédsku za poslední den téměř 45.000 nových případů nákazy. Toto číslo může nicméně zahrnovat i data, která byla do národního součtu přidána opožděně z předchozích dnů.

Švédský zdravotnický systém je zatížený, ačkoli ne do takové míry jako v uplynulých vlnách pandemie. Počet pacientů na jednotkách intenzivní péče se v posledních čtyřech týdnech pohyboval mezi 90 a 120.

Švédsko se od začátku pandemie vyznačovalo zdrženlivým přístupem vůči restriktivním opatřením a sázelo na svědomitost obyvatel, kteří mají dodržovat hygienická opatření a bezpečné vzdálenosti. V souvislosti s nákazou virem SARS-CoV-2 ve Švédsku zemřelo více lidí než u jeho sousedů ve Skandinávii, ale méně než v řadě evropských zemí, které uplatňovaly lockdowny.

Video  Konec covidu v Česku: Konvalinkův optimistický scénář o letošním podzimu a účinných lécích  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud