Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Polojasno 20°C

Nová žena vedle Kima: Okruh poradců rozšířila neznámá postava. Může jít o další sestru?

Autor: Darina Jíchová - 
17. září 2022
11:04

Po boku severokorejského diktátora Kim Čong-una se objevuje nová žena. Zachytily ji kamery na mnoha jeho vystoupeních. Záhadná postava se pohybuje v kruhu jeho politických poradců, většinou v sukňovém kostýmku, s aktovkou a brýlemi, uvedl deník The Guardian. Otázkou je, kdo je to? A jakou má roli? Dosud vedle Kima vystupovaly tři ženy: Jeho manželka Ri Sol-ču, jeho sestra a možná nástupkyně Kim Jo-čong a vůdcova expřítelkyně Hjon Song-wol, která zastává druhou nejvyšší funkci v Oddělení propagandy a agitace.

Její totožnost nadále zůstává záhadou, avšak minulý týden doprovodila diktátora KLDR na venkovní oslavy k 74. výročí založení KLDR. Kráčela po vůdcově levici, zatímco jeho manželka po jeho pravici. Rovněž byla přítomna během jeho projevu k parlamentu, kdy oznámil, že se Severní Korea nikdy nevzdá jaderných zbraní. I zde ji zachytily kamery, neznámá žena stála v pozadí a držela desky s dokumenty.

Severokorejská státní agentura často zveřejňuje snímky a videa, kde se žena objevuje, zatím ji ale nikdy neidentifikovala. Server NK News, kam přispívají především severokorejští zběhové, si jí poprvé všiml v únoru, od té doby si jí všímá dál. „Obvykle je vidět s aktovkou nebo se složkami, v tašce má asi všechno, co Kim může přes den potřebovat - jeho telefon, cigarety, léky,“ spekulují reportéři NK News.

Je to sestra?

Jde o ženu mezi 30 až 40 lety, mnozí si myslí, že jde o další z příbuzných Kim Čong-una, diktátor by podle dostupných informací měl mít nejméně další dvě nevlastní sestry. Jedna se jmenuje Kim Sol-song, další Kim Čun-song, obě se narodily v 70. letech. Jediná známá informace o Kim Sol-song je, že působila v pozadí strany, podle všeho byla politicky velmi aktivní. O Kim Čun-song se toho moc neví.

Kimova dynastie stojí v čele země od roku 1948, muži z rodiny vždy vládu drželi pevně v rukou, jen málo žen se ale dostalo do popředí. Snad nejvýraznější postavou je Kim Jo-čong, mladší sestra současného vůdce. Už její otec Kim Čong-il ji měl za extrémně ambiciózní, což dokazuje i v dospělosti. Kim Jo-čong reprezentovala KLDR v zahraničí, zasahuje do propagandy i do zahraniční a domácí politiky. Podle expertů stojí za Kimovou image, politologové ji dlouho měli za diktátorovu možnou nástupkyni.

Tento rok rovněž Kim uvedl do úřadu vůbec první ministryni zahraničí, stala se jí Čche Son-hui (57). Další ženou s vysokou funkcí je zmiňovaná expřítelkyně Hjon Song-wol. V neposlední řadě stojí vůdcova manželka Ri Sol-ču, která si v roce 2018 vysloužila titul „ctěná první dáma“, podle expertů na KLDR to byl od Kima záměrný krok, aby světu ukázal ochotu ke změně.

Video  Děti diktátorů: Svět zná pouze její jméno. Kdo je dcera severokorejského diktátora?  - Videohub
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud