Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Žádná demise ani hlasování o nedůvěře: Premiér Heger o tom, jak bude pokračovat slovenská vláda

Autor: ČTK - 
6. září 2022
13:57

Slovenský premiér Eduard Heger nepodá demisi ani nevyvolá hlasování parlamentu o důvěře své vládě, která po odchodu liberální strany Svoboda a Solidarita (SaS) ze čtyřčlenné koalice přišla o většinu ve sněmovně. Heger to dnes řekl novinářům. K hlasování o důvěře kabinetu vybídla opozice. Podle listu Denník N nabídku na funkci ministra zahraničí po odcházejícím zkušeném diplomatovi Ivanu Korčokovi dostal slovenský velvyslanec v Česku Rastislav Káčer.

„Jít v tomto momentu před parlament a dát si deklarovat důvěru, to rovnou mohou podat demisi. Do nejbližších voleb by Slovensko bylo v agonii a neuměli bychom lidem přinést žádná opatření. Takovému riziku já Slovensko nevystavím. Neopustíme loď, když vidíme, že jdeme do náročné energetické bouře,“ řekl Heger.

Strana Hlas-sociální demokracie expremiéra Petera Pellegriniho po pondělní demisi zbylých tří ministrů za SaS vybídla Hegera, aby požádal parlament o vyslovení důvěry kabinetu. Heger nyní reagoval připomínkou, že to v minulosti neudělala ani Pellegriniho vláda, když tehdejší koalice přišla o většinu ve sněmovně.

Dohromady čtyři ministři za SaS postupně podali demisi poté, co šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) a ministr financí Igor Matovič nevyhověl jejímu ultimátu na odchod z vlády. Matoviče se zastalo jeho hnutí OLaNO i premiér a člen vedení OLaNO Heger.

Zatím není známo, kdo nahradí dosluhujícího ministra hospodářství Richarda Sulíka, šéfa diplomacie Korčoka, ministryni spravedlnosti Márii Kolíkovou a ministra školství Branislava Gröhlinga. Slovenská média uvedla, že novým ministrem hospodářství by se mohl stát energetický analytik Karel Hirman. Podle listu Denník N nabídku stát se ministrem zahraničí dostal dlouholetý diplomat Káčer, který tuto informaci ale nekomentoval. Někdejší soudce Ľudovít Bradáč by se zase mohl stát ministrem spravedlnosti a pedagog Daniel Bútora je podle Denníku N zmiňován jako kandidát na ministra školství.

Heger, podle kterého by na uvolněná místa ve vládě měli nastoupit odborníci, jména nových ministrů stále neoznámil. Zopakoval, že chce o nich nejprve hovořit s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Hlava slovenského státu se z návštěvy Řecka a Severní Makedonie podle programu vrátí do vlasti ve středu večer.

milofr ( 6. září 2022 15:48 )

Nevím proč ale když se podívám na ten obrázek toho Hegera tak vidím toho našeho ministra mafiánů Rakušana. Tyhle kecy Hegera jsou asi hodně mimo když nemá vláda většinu tak by stačilo aby opozice vyhlásila hlasování o nedůvěře a bylo by vymalováno, to u nás je to horší tady mají bohatě většinu, to by se musel někdo z toho pětislepence šprajcnout a hlasovat s opozicí.

e.lesanova ( 6. září 2022 14:07 )

Vláda slovenských zaprodanců USA a Bruselu zpívá labutí píseň, stejně jako ta naše...ještě pár samopochval, natřásání se a konec je neodvratný

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud