Jednou ze sedmi českých europoslankyň je Veronika Vrecionová (ODS, ECR). Do svého křesla v Bruselu usedla v roce 2019, a jak se svěřila Blesk Zprávám, 90 % času se nachází právě v tomto belgickém městě. „Jednou za čas máme samozřejmě jednání ve Štrasburku a teď jsem byla i na zajímavé cestě v Polsku na hranici s Ukrajinou, kde jsme řešili jak nahradit vývoz potravin z Ukrajiny,“ říká Vrecionová. Do Česka se dostává jen sporadicky.
Svěřila se také s tím, že má velice podporující rodinu. Manžel i dospělé děti se o její práci zajímají a navíc jsou podle Vrecionové již zvyklí, že je v roli političky neustále v pohybu. „Jsou samozřejmě rádi, když jsem někdy doma a třeba uvařím oběd,“ dodává se smíchem.
Vrecionová: Čekají nás těžké časy, musíme uvolnit „zelený“ tlak
Vrecionová se nyní v evropském parlamentu věnuje tématům týkajícím se zemědělství. A popsala Blesk Zprávám, co nyní bere jakou svou prioritu, ale i jako výsledek své práce v tak obrovské instituci. „Od té doby, co Rusové vtrhli na Ukrajinu, tak řešíme problémy týkající se vývozu ukrajinské pšenice, potravinovou bezpečnost a řešíme, aby se předešlo hladu na východě Evropy a v Africe, kam Ukrajina dováží potraviny jako obilí či slunečnicový olej,“ uvedla.
Její aktivní činnost tak úzce souvisí například s tím, jak nahradit dopravu přes Černé moře, které nyní hlídají ruské ozbrojené síly. V rozhovoru pro Blesk Zprávy zmínila debaty, které se vedou kolem vývozu pomocí železničního spojení apod.
Oceňuje, že se jí a její frakci povedlo dosáhnout toho, aby se ustoupilo od některých „zelených“ plánů. „Podařilo se vyjednat, že dojde minimálně k ročnímu odkladu některých opatření a tlaků na zelenou politiku, která by v konečném důsledku mohla znamenat komplikace pro zemědělce, což by mohlo v konečném důsledku znamenat i snížení úrody a tomu jsme se snažili vyvarovat. Považuji to za hodně důležité,“ uvádí a upřesňuje, že se jedná konkrétně například o to, že nebude některá půda zůstávat tzv. ladem.
U zelených plánů se Vrecionová pozastavila delší dobu. „Já bych v tuhle chvíli zastavila některé tlaky na ekologická opatření. Neřešíme jen problém s potravinami, ale i s energií. Neměli bychom přijímat teď další. Opravdu si myslím, že nás čekají těžké doby, a všechny tyto kroky, třeba zákaz spalovacích motorů, zbytečně děsí společnost,“ uvádí. „Měli bychom řešit problémy, které trápí lidi teď. Stejně v konečném důsledku, pokud budou mít lidé ekonomické problémy, tak je nějaká zelená politika přestane zajímat, a pokud pro tato opatření ztratíme podporu veřejnosti, tak se nám je povede prosadit,“ konstatovala politička.
Vrecionová vysvětluje, že prosadit nějaká opatření a vyjednat kompromis není v tak velké instituci nic jednoduchého. Ve frakcích, kde se různorodé zákony řeší, je totiž vždy směska politiků z mnoha států EU a z různých stran a hnutí. Navíc je podle ní aktuálně parlament „až moc levicový a příliš zelený bez ohledu na realitu“ alespoň na její vkus.
Vrecionová se vedle zemědělství věnuje v EP také rozvoji venkova a působí také ve vyšetřovacím výboru pro ochranu zvířat během přepravy. Je dlouhodobou zastánkyní toho, aby se omezily evropské dotace pro velké společnosti. Pro Blesk Zprávy uvádí, že se výrazně podílela na redistributivní platbě pro malé zemědělce, což mimo jiné i ukazuje to, že ačkoliv je europoslankyní, nadále se zapojuje do toho, co její strana, tedy ODS, provádí doma.
Co se týče chování ODS doma v Česku, podle Vrecionové odvádí dobrou práci, především pak obecně vláda premiéra Petra Fialy (ODS). „Jsme neustále ve spojení s vedením strany a účastním se řady jednání, protože je potřeba celou situaci v Evropě mapovat a zjišťovat jaké jsou další možnosti. Myslím si, že premiér dělá absolutní maximum a jsou to věci, které se neprojeví hned a je to běh na dlouhou trať,“ komentuje pro Blesk Zprávy současný stav v české kotlině.
Během na dlouhou trať míní opatření k zajištění energetické soběstačnosti a bezpečnosti Česka, o což se současná vláda snaží dosáhnout vyjednáváním o dostavbě Dukovan, jednáním o rozšiřování plynovodů a ropovodů - tyto věci mohou trvat několik let.
Vrecionová dodává, že ji velice mrzí to, že předchozí vláda toto podle ní zanedbala. „Nikdo asi netušil, že přijde válka, ale věděli jsme, že energetická závislost je extrémně nebezpečná a to se teď ukazuje a my to doháníme,“ uzavírá.
Veronika Vrecionová (56) je rodačkou z Českých Budějovic. Vystudovala pražské gymnázium v Michli a později Obchodní fakultu na VŠE. Do občanských demokratů vstoupila v roce 2005 a od roku 2006 do roku 2014 působila jako starostka v obci Přezletice. Vedle toho uspěla v roce 2010 ve volbách do Senátu a v roce 2017 přesedlala do křesla dolní komory. V současnosti je její funkcí místopředsedkyně skupiny Evropských konzervativců a reformistů. Společně s europoslancem Alexandrem Vondrou má syna Jáchyma.
Nevím, proč jste neuvedli europoslankyni za ČSSD paní Radku Maxovou. Odvádí tam spoustu práce.