Ostré urážky Babiše v Bruselu: Hokynář a zločinec! A „zrádci“ čelí výhrůžkám smrtí
Údajný střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) se ve středu opět dostal na přetřes na plénum Evropského parlamentu. A padala tvrdá slova o hokynáři, zločinci, populistovi či podvodech. „EU není samoobsluha. Není to ani kráva, kterou je třeba podojit,“ zaznělo během vyhrocené debaty, při které řada europoslanců z mnoha zemí poukazovala na údajné zneužívání peněz evropských občanů oligarchou, který je u moci v Česku. Hlasů na obhajobu Babiše zaznělo minimum, kritika byla naopak velmi tvrdá.
„Evropská komise neříká střet zájmů ČR, střet zájmů má premiér Andrej Babiš, který si bere naši zemi jako rukojmí,“ uvedla europoslankyně Michaela Šojdrová. Premiér Andrej Babiš (ANO) nedávno střet zájmů opět odmítl, konkrétně po jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Mluvil při tom o předvolebním „džihádu proti Babišovi“.
Během debaty v europarlamentu mu však muselo nejednou pořádně zazvonit v uších. Europoslanci z řady zemí Babiše kritizovali pořádně zostra. Portugalec Paulo Rangel k situaci v Česku uvedl: „Hovoříme tady o zcela jasném střetu zájmů premiéra ČR. To je něco, co je neudržitelné.“ Během rozpravy padala slova o zločincích a podvodech.
Hohlmeierová: Drzost a neomalenost oligarchy
Německá europoslanyně z CSU Monica Hohlmeierová, kterou Babiš v minulosti sám několikrát kritizoval, se pořádně rozohnila. „Je naprosto nepřijatelné, jak silně se v Česku rozmáhají oligarchní struktury, jak se upevnily, jak s velkou drzostí a neomaleností pracují na tom, jak se dál obohacovat na evropských či národních dotacích,“ uvedla.
„Pro mě není pochopitelné, že na Evropské radě tato problematika, kterou máme u několika členských států a která se nám neustále objevuje, není dořešena jasnými právními pravidly, aby nebylo možné, že ti, kteří sami vyjednávají pro oblast zemědělství a koheze, byli ti samí, kdo dostávají nejvíc peněz, protože oni sami vlastní ty největší podniky. Nebo jejich rodina či přátelé,“ vzkázala Hohlmeierová, šéfka výboru pro rozpočtovou kontrolu.
Heide: Tohle prostě není možné!
Rakouský europoslanec Hannes Heide si postěžoval: „EU není samoobsluha. Není to ani kráva, kterou je třeba podojit.“ Český případ Andreje Babiše podle něj jasně ukazuje, jak se některé osoby pokouší obohacovat na úkor ostatních a budovat svou moc a svůj vliv. „Šetření netransparentní sítě kolem Agrofertu jsou jasné. Tento podnik Agrofert a také Babiš dostali neřádným způsobem evropské dotace a to je jen část příběhu. I nadále Babišův podnik dostává milionové dotace do zemědělství a zároveň Babiš rozhoduje o milionech z evropské zemědělské politiky. To není možné!“ čílil se Heide.
Přidala se k nim i nizozemská europoslankyně Lara Woltersová. „Je nyní zjištěno, že český premiér Andrej Babiš je schopen financovat svůj vlastní byznys veřejnými penězi, což podkopává evropské hodnoty a bere peníze z kapes daňových poplatníků,“ míní. „České orgány musí vzít zpátky peníze, které byly Andreji Babišovi vyplaceny,“ apelovala. Babiš sám se podle ní může rozhodnout – buď přestane pobírat evropské dotace do svých podniků, nebo odstoupí z pozice premiéra, vzkázala Woltersová. I další europoslanci mluvili o „pravděpodobném dotačním podvodu v ČR“.
Španělský europoslanec: Česká vláda Babiše stále kryje
Španělský europoslanec Estéban Gonzáles Pons uvedl, že Babiš nepatří mezi politiky, kteří pracují ve prospěch své země, ale pracuje jen ve svůj vlastní prospěch. „Už velmi dlouho slýcháme o jeho byznysu a už velmi dlouho doufáme, že jde pouze o chybu. Ale už nemůžeme dále čekat. Tyto důkazy o střetu zájmů jsou velmi početné a zcela jasné. A česká vláda se stále snaží zakrývat problémy premiéra, místo toho aby opravdu bojovala proti korupci, pandemii a ekonomické krizi,“ míní.
„Být nejbohatším byznysmenem v ČR samozřejmě není zločin, ale využívat veřejnou funkci pro to, abyste posílili svůj vlastní byznys a používat k tomu ještě evropské dotace, to je zločin. Pane Babiši, to je opravdu zločin. Tentokrát vám vaše populistická rétorika nepomůže, protože tentokrát nejde o to zda jste proevropský, nebo protievropský, tentokrát jde o to, jestli jste podvodník, nebo opravdu poctivý muž,“ vzkázal Pons.
Rumunský poslanec: Babiš zneužívá eurofondy
Rumunský europoslanec Siegfried Muresan uvedl: „Premiér ČR je největším příjemcem dotací z EU v celé ČR. Premiér Babiš zneužívá tyto fondy pro to, aby se obohacoval.“ Babiš se stále účastní jednání na půdě Evropské rady a spolurozhoduje o alokaci evropských peněz, podotkl. „To je zcela jasný střet zájmů. Je neuvěřitelné, že k něčemu takovému dochází v EU v roce 2021. To je prostě neuvěřitelné,“ podivoval se.
Babiš dle něj nemůže být zároveň premiérem, oligarchou a obmyšleným příjemcem evropských fondů, bouřil. „Hovoříme o penězích, které jsou pro lidi a ne pro oligarchy. To jsou peníze, které mají jít českým podnikům, studentům, zemědělcům, výzkumníkům a nemají končit v kapse jednoho oligarchy,“ dodal.
Europoslanec za ANO Ondřej Knotek kritikům oponoval: „Jsou to silná slova ze strany některých europoslanců v posledních dnech nejen na půdě Evropského parlamentu.“ Upozorňoval na to, že ČR implementuje doporučená opatření z auditní zprávy EK a „posiluje mechanismus prevence střetu zájmů“. Podle něj riziko pro evropský rozpočet nehrozí, někteří europoslanci to však cíleně přehlíží. Evropské komisi děkoval za spolupráci s ČR. Upozornil na rozdílné výklady práva, které budou řešeny soudní cestou.
Peksa: Babiš jako hokynář
Pirát Mikuláš Peksa v debatě uvedl: „Je rozhodnuto, Andrej Babiš je ve střetu zájmů a žádné množství výmluv to nemůže změnit. Premiér ČR je zároveň vlastníkem velkého chemického podniku a zároveň předsedou vlády, která mu přiděluje dotace (…) Děsivá je přitom ta kolektivní slepota, protože český stát se stále tváří, že je všechno v pořádku a hledá další cesty, jak měnit veřejné prostředky na Babišovo soukromé vlastnictví.“ Evropská komise podle něj zaspala a audit protahovala do poslední chvíle, což dle něj není vizitkou „řádného správce svěřených prostředků“. Vytkl jí pomalost a spolupráci s oligarchou.
„V největší zdravotní krizi tak stál v čele Česka a v Evropské radě místo státníka hokynář, který se orientoval podle toho, jak má na nemoci vydělat, takže podle toho to také dopadlo v Česku s počtem obětí, který je rekordní,“ tepal Babiše český europoslanec. Peníze nesmí vracet český daňový poplatník, ale Babiš a firma Agrofert, vyzval Peksa.
Zdechovský zmínil výhrůžky smrtí
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) kritizoval zavírání očí „před jasným střetem zájmů člověka, který se neštítí opakovaně vyzývat k tomu, aby ostatní lidi se stali rukojmím jeho soukromého byznysu“. „Mně, Mikulášovi Peksovi, teďka mojí rodině chodí výhrůžky smrtí. Takhle se politický boj nevede. My a moje rodina se nebojíme a nebudeme se bát srabů, kteří se schovávají za klávesnici počítače,“ uvedl s tím, že tento boj není o tom, ale o podstatě demokracie a tom, jestli má nějaký premiér či ministr rozhodovat o dotacích a následně je čerpat.
„Pan Babiš řekl, že pan Peksa a pan Zdechovský jsou vlastizrádci, protože to jsou čeští občané, kteří sedí v Evropském parlamentu a měli by bojovat za české zájmy na půdě europarlamentu. Ve chvíli, kdy se snažíte řešit problémy ve své zemi, tak nejste zrádci, ale jste spojenci všech Evropanů, protože ty problémy chcete řešit a my nemůžeme akceptovat takové útoky na naše kolegy,“ upozornila Italka Sabrina Pignedoliová.
„My v Maďarsku máme Orbána, v České republice máte Babiše a oni opravdu jsou velkou hrozbou pro demokracii a to je přesně to, co zažíváme, když jezdíme do ČR a když nasloucháme lidem, kteří tam žijí,“ uvedl maďarský europoslanec Sándor Rónai, který mluvil o zločincích.
Charanzová: Hazardní hra bez vítěze
„Jsem ráda, že tu jasně zaznělo že nakládání s evropskými penězi v Česku není ohroženo, tzn. že probíhá podle pravidel. A také že probíhá dialog mezi oběma stranami,“ ujišťovala europoslankyně za ANO Dita Charanzová. A mluvila o politické hře.
„Považuji za krajně nešťastné, že někteří kolegové vyzývají ke spuštění mechanismu, který by ve svém důsledku vedl až k zastavení čerpání veškerých evropských peněz pro celé Česko. V politické hře by se tak stali rukojmími všichni příjemci,“ poznamenala. „Je to hazardní hra, která by neměla vítěze, jen poražené,“ varovala.
Němka Katarina Barleyová uvedla, že na případu Andreje Babiše je jasné, že peníze, které mají podporovat lidi, „dál končí v kapsách politiků a jejich klanů“. Poslance za ANO Knotka a Charanzovou kritizovala za to, že neprokázali respekt závěrečné auditní zprávě Evropské komise.
Maxová: Spravedlnost musí platit pro všechny
Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) se připojil k jednání po telemostu z Prahy. Uvedl, že kauza poškozuje obraz ČR. „Tato kauza se týká evropských peněz, evropských daňových poplatníků. Musíme hájit zájmy evropských daňových poplatníků včetně těch českých. Čeští daňoví poplatníci přispěli na podnikání svého premiéra nedobrovolně částkou více než 150 milionů korun,“ tvrdí. Babiše zkritizoval Pospíšil za to, jak se k celé kauze staví, odmítá závěry auditu, pomlouvá opozici a novináře a „mlží“. „Andrej Babiš a jeho vláda se chovají jako tým advokátů Agrofertu,“ dodal.
Taktéž z Prahy se k jednání připojila europoslankyně, která opustila řady ANO – Radka Maxová. Babišovi také vytkla útoky na opozici a média, uvedla, že jí mrzí, že se střet zájmů premiéra ČR opět stalo tématem jednání europarlamentu. „Spravedlnost musí platit pro všechny stejně,“ vyzvala.
„Rád bych podtrhl, že tady nemluvíme o případě, kdy zlý Brusel vyčítá našim českým partnerům něco nesmyslného. Naopak. Hovoříme o velice konkrétním problému,“ podotkl slovenský europoslanec Vladimír Bilčík ze strany SPOLU – občianska demokracie. „Je tady zřejmý přímý střet zájmů, jediným důvodem jsou neférové praktiky byznysové praktiky českého premiéra,“ dodal.
Eurokomisař Hahn: Přistupujeme k tomu velmi seriózně
Eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn uvedl, že každý střet zájmů podkopává rovněž i unijní důvěryhodnost. „Střet zájmů, který se dotýká evropských fondů v ČR, je stále mediálně velmi atraktivním tématem a Komise k tomu přistupuje opravdu velmi seriózně, protože jakýkoliv střet zájmů je samozřejmě střetem zájmů v souvislosti s penězi daňových poplatníků,“ uvedl Hahn.
„Čekají nás další kroky, které budou záviset na dalších krocích národních úřadů podle toho, jak se postaví k doporučením Evropské komise. V tuto chvíli se nerozhodlo o žádném dalším vyplácení peněz. Evropský rozpočet zůstává i nadále chráněn,“ podotkl s tím, že vyplácení peněz na konkrétní zemědělské projekty bylo pozastaveno.
Za Evropskou radu se ujal slova portugalský ministr zahraničí Augusto Santos Silva, který upozorňoval na to, že je nutné chránit společný rozpočet a vynakládání peněz řádným způsobem. „Musíme udělat všechno pro to, abychom zabránili podvodům na této úrovni,“ apeloval.
„Evropská rada opravdu klade velký důraz a důležitost na to, aby evropské fondy byly využívány v souladu s existujícími pravidly. Vše musí probíhat zdravým a správným způsobem. Máme tady údajný střet zájmů ze strany premiéra ČR v souvislosti s přijetím dotací ze strukturálních fondů EU a máme zde také závěrečnou auditní zprávu, kterou zveřejnila Evropská komise. Já tomu rozumím tak, že české úřady ještě dále tento případ vyšetřují,“ podotkl.
Hohlmeierová, intrikánka z Bavor, velká přítelkyně Peksy, Zdechovského mluví tak, jak ji to napsali. Samá nemá patřičný duševní potenciál a v Bruselu nemá co dělat.
Střet zájmů je ve své podstatě nesmysl. Systém má být nastaven tak, aby byla jasná pravidla a kriteria pro jejich veřejné hodnocení nezávislým orgánem. Dotace i zakázky mají dostat ti, co stanovené podmínky splnili. Mnoho povyku pro nic!
Na politickou objednávku dochází k pokusu politicky zlikvidovat hlavně Babiše. Politické útoky na českého premiéra ale postrádají jakýkoli právní základ. Případ by řešit soud, ne laici europoslanci, co nejsou odborníci