Úterý 27. září 2022
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Zataženo, déšť 13°C

Muž, který pobodal spisovatele Rushdieho: Jsem překvapený, že přežil! Vinu u soudu odmítl

Aktualizováno -
18. srpna 2022
19:30
Autor: ČTK, simao - 
17. srpna 2022
19:23

„Asi mě překvapilo, když jsem slyšel, že přežil,“ řekl listu New York Post Hadi Matar, 24letý muž, který v pátek během přednášky v New Yorku pobodal britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho. U soudu před velkou porotou odmítl vinu. Matar nechtěl komentovat, zda se k útoku nechal inspirovat bývalým íránským duchovním vůdcem ajatolláhem Rúholláhem Chomejním. „Respektuji ho. Podle mě to byl skvělý člověk, to je všechno, co k tomu řeknu,“ prohlásil Matar o Chomejním, který zemřel v roce 1989.

24letý Hadi Matar je označován za útočníka, který na pódiu během debaty pobodal spisovatele Salmana Rushdieho. Z Rushdieho románu Satanské verše prý „přečetl jen pár stránek“. Právě za tuto knihu řada muslimů Rushdieho kritizuje – a radikálové pronásledují.

V roce 1989 totiž íránský duchovní vůdce Rúholláh Chomejní vydal pokyn – tzv. fatvu – k zabití Rushdieho za Satanské verše. Část muslimů tuto knihu považuje za urážku islámu.

Rushdie se kvůli fatvě léta musel mnohokrát stěhovat z jednoho přísně tajného místa střeženého britskou vládou na druhé. „Respektuji ajatolláha. Myslím, že je to skvělý člověk. To je všechno, co k tomu řeknu,“ uvedl nyní pro NY Post Matar při dotazu, zda vyslyšel právě onu fatvu.

S novináři mluvil prostřednictvím videohovoru z okresní věznice Chautauqua. Před soudem znovu stane v pátek. Ačkoliv Rushdieho knihy důkladně nečetl, sledoval jeho přednášky na YouTube. „Viděl jsem jich hodně. Nemám rád pokrytecké lidi, jako je on,“ prohlásil Matar.

Spisovatelé a politici z celého světa útok na Rushdieho odsoudili. Část íránských médií však útok na Rushdieho chválila. Deník Kajhán například uvedl „tisíckrát bravo“, zatímco list Chorásán napsal, že je „Satan na cestě do pekla“.

„Nelíbí se mi ten člověk. Nemyslím si, že je to dobrý člověk. Nemám ho rád. Nemám ho rád opravdu hodně,“ prohlásil nyní útočník o Rushdiem. A vytkl mu, že zaútočil na islám, na přesvědčení lidí a systém této víry.

Kniha Satanské verše přitom pohoršuje i mnohé neortodoxní muslimy. Hrdinu knihy autor nazývá Mahoundem, jak kdysi anglosaští duchovní hanlivě označovali proroka islámu Mohameda. Mahound navštěvuje veřejný dům „stan u Černého kamene“, což evokuje svatyni Kaba v Mekce, prostitutky se jmenují stejně jako manželky proroka a nejoblíbenější z nich je popsána nahá.

24letý muž na Rushdieho zaútočil během debaty v Chautauque a nejméně 10krát jej bodl. Rushdie utrpěl těžké poranění oka, má poškozená játra či přeťaté nervy v paži. Byl v kritickém stavu, ale přežil.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí v pondělí uvedl, že Rushdie „si spolu se svými podporovateli za napadení může sám“. Zároveň ale odmítl, že by Írán byl do útoku na literáta jakkoli zapojen. Matar v dnešním rozhovoru popřel, že by byl napojen na íránské revoluční gardy, ačkoliv stanice NBC dříve informovala, že na sociálních sítích k nim vyjadřoval sympatie.

Rushdie se po útoku zotavuje v nemocnici, kde jej už v neděli odpojili od ventilátoru a autor „dokázal i říct několik slov“, uvedl na twitteru jeho syn Zafar.

Postěžoval si na věznici

V závěru rozhovoru si Matar postěžoval na podmínky ve věznici. „Hodně jídla, co dostávám, mi má víra neumožňuje jíst,“ řekl, ale dodal, že „je v pohodě“.

Novinářům neodpověděl na dotazy ohledně návštěvy svého otce v Libanonu v roce 2018. Tato cesta jej podle jeho matky změnila tak, že se po návratu jen zavíral v ústraní.

Video  Salman Rushdie napaden přímo na pódiu: Autora Satanských veršů pobodali v USA.  - Reuters
Video se připravuje ...

Skrhola ( 17. srpna 2022 22:21 )

Jó, říct dneska něco proti těmhle mouřenínům je pěkně vošemetný, vono úplně stačí říct něco proti LGBT, projevit souhlas s Babišem nebo nedejbože s Ruskem tak z toho kouká akorát tak Pankrác...🤔

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa