Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno 24°C

Krvavý útok na Rushdieho: Rowlingová i Boris Johnson v šoku, zděšeni jsou politici i literáti

Aktualizováno -
13. srpna 2022
13:13
Autor: ČTK - 
13. srpna 2022
10:14

Britský premiér Boris Johnson je zděšen útokem na britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho. Literát je v nemocnici poté, co ho při vystoupení v americkém státě New York pobodal útočník. Incident odsoudila řada politiků i Rushdieho kolegů ze spisovatelské branže.

„Jsem zděšen, že Salman Rushdie byl pobodán při výkonu práva, které bychom nikdy neměli přestat bránit. V tuto chvíli jsem v myšlenkách s jeho blízkými. Všichni doufáme, že je v pořádku,“ napsal premiér Johnson na twitteru. Rushdie za své dílo dlouho čelil výhrůžkám smrtí, kritika z muslimských kruhů autorovi vyčítala urážení koránu a proroka.

Šokováni útokem byli i další britští politici. Kandidát na lídra Konzervativní strany Rishi Sunak spisovatele označil za „zastánce svobody slova a umělecké svobody“.

Ministryně kultury Nadine Dorriesová odsoudila „děsivý“ útok na „literárního velikána a jednoho z velkých obránců svobody projevu“.

„Jsem šokován hrůzným útokem na Salmana Rushdieho. Modlím se za jeho uzdravení, zatímco čekáme na další zprávy. Musíme se postavit za svobodu projevu,“ napsal na twitteru český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Otřesený King

Spisovateli, který podle policie při útoku utrpěl bodnou ránu do krku, vyjádřili podporu přátelé a významné osobnosti z literárního světa.

Patří mezi ně i autor řady hororů Stephen King, který stál při Rushdiem, když dostával výhrůžky smrtí za svůj román Satanské verše, a jeden z amerických řetězců chtěl knihu stáhnout z prodeje. „Když nebudete prodávat Satanské verše, tak ani Kinga,“ řekl jim na to podle BBC King. „Doufám, že Salman Rushdie je v pořádku,“ napsal na twitteru.

Identifikovaný útočník

Lékař Martin Haskell, jenž byl mezi prvními, kteří přispěchali spisovateli na pomoc, Rushdieho zranění popsal jako vážná, ale dodal, že se z nich lze zotavit.

Reportér agentury AP, který byl svědkem útoku řekl, že pachatel Rushdieho bodl nebo udeřil desetkrát až patnáctkrát. Policie útočníka identifikovala jako 24letého Hadiho Matara z Fairview v New Jersey. Zatčen byl na místě a bude předveden k soudu. Motiv útoku je zatím nejasný.

Autorka Harryho Pottera: Cítím se velmi špatně

„Jsem šokován a rozrušen, když vidím, že můj přítel Salman Rushdie byl napaden před přednáškou. Je to dobrý a skvělý člověk a doufám, že je v pořádku,“ uvedl britský autor Neil Gailman, známý i do češtiny přeloženým románem Nikdykde či komiksem Sandman.

Autorka ságy o kouzelnickém učni Harrym Potterovi J. K. Rowlingová označila zprávy o útoku za „děsivé“. „Cítím se teď velmi špatně. Ať je v pořádku,“ napsala na twitteru.

„Salman Rushdie byl za svá slova terčem útoků po celá desetiletí, ale nikdy se nezalekl ani nezakolísal. Neúnavně věnoval energii pomoci ostatním, kteří jsou zranitelní a ohrožení,“ uvedla šéfka amerického svazu spisovatelů PEN America Suzanne Nosselová. „Ačkoli neznáme příčinu ani motivy tohoto útoku, všichni ti na celém světě, kteří k násilí slovně nebo přímo vyzývali, nesou vinu za to, že legitimizovali tento útok na spisovatele v době, kdy se věnoval své zásadní práci - navazování kontaktů se čtenáři,“ stojí v jejím prohlášení.

Odměnu vypsali i na spisovatelku Nasrínovou. Má strach

Útok odsoudila i bangladéšská spisovatelka Taslima Nasrínová, která musela prchnout z rodné země poté, co její román odsoudil islámský duchovní, který za její smrt vypsal peněžitou odměnu.

„Právě jsem se dozvěděla, že Salman Rushdie byl napaden v New Yorku. Jsem opravdu v šoku. Nikdy jsem si nemyslela, že se to stane. Žije na Západě a od roku 1989 je pod ochranou. Pokud byl napaden on, může být napaden každý, kdo kritizuje islám. Mám strach,“ řekla Nasrínová.

„Rushdie zaplatil vysokou cenu. Je to významný autor, který pro literaturu hodně znamená, a ve Spojených státech si našel dobrý život,“ uvedl William Nygaard, norský vydavatel Rushdieho Satanských veršů. Nygaard byl kvůli vydání románu v roce 1993 postřelen a utrpěl těžká zranění.

„Čím je člověk, jehož jedinou zbraní jsou slova, tak nebezpečný pro mocné muže vyzbrojené zbraněmi, že ho chtějí doslova zlikvidovat?“ napsala na twitteru k útoku íránská spisovatelka žijící v USA Ázar Nafísíová.

Útok odsoudil Bílý dům i šéf OSN

"Útok na Salmana Rushdieho je otřesný," uvedl poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan na twitteru. "Všichni se modlíme, aby se rychle zotavil, a jsme vděčni dobrým občanům a záchranářům za to, že mu tak rychle pomohli," dodal.

OSN vydalo prohlášení vyjadřující zděšení generálního tajemníka Antónia Guterrese a zdůrazňující, že na svobodu ať už psaného či mluveného slova nesmí nikdy být odpovědí násilí.

 

Video  Salman Rushdie napaden přímo na pódiu: Autora Satanských veršů pobodali v USA  - Reuters
Video se připravuje ...

Hamiro ( 13. srpna 2022 14:00 )

Ano, souhlasím s Vámi. Oni se diví, co způsobili? Nneuvěřitelné!!!

sosacek ( 13. srpna 2022 11:22 )

Politický a novinářský xindl je zděšen a v šoku, ale že je to jejich práce, to už lidem neříkají. Tu slimáckou vraždící pakáž do dnes podporovali a podporují na úkor vlastních spořádaných občanů.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud