Středa 17. srpna 2022
Svátek slaví Petra, zítra Helena
Polojasno 32°C

V dovolenkovém ráji hrozí uzavření klubů: Podnikům chybí led! Proč má Španělsko problém?

Autor: tsv - 
5. srpna 2022
19:19

Některé španělské noční kluby budou muset dočasně ukončit provoz kvůli celostátnímu nedostatku ledu. Problémům čelí převážně podniky, které nemají vlastní ledovače. V zemi zároveň vstoupilo v platnost nové nařízení, které zakazuje některým společnostem a institucím včetně letišť nastavovat klimatizaci na teploty pod 27 stupňů Celsia.

Španělsko se letos potýká s již třetí vlnou veder a podle meteorologů se minulý měsíc stal druhým nejsušším měsícem od roku 1950. Z tohoto důvodu se v zemi znatelně zvedla poptávka po ledu, kterého ale není dostatek kvůli vyšším cenám za elektřinu. Produkce ledu začala dramaticky klesat už v dubnu a květnu.

Z důvodu nedostatků zavedli výrobci ledu limity objednaných pytlů na zákazníka, majitelé restaurací a barů se tak nemohou dostatečně zásobit předem, informoval server Mirror. Některé noční kluby budou zřejmě muset v příštích týdnech ukončit svůj provoz, bez ledu totiž nemohou prodávat oblíbené koktejly.

„Když nebudeme mít led, nebudeme moct prodávat drinky s lihovinami,“ upřesňoval majitel dvou nočních klubů José Perez. „A pokud k tomu dojde, nebudeme moct otevřít. Posledních deset dní jsme strávili bojem o led.“

Bez ledovače ani ránu

„Led máme, ale méně, než kolik trh požaduje,“ řekl k věci ředitel největšího španělského výrobce ledu Procubitos Europe, Fernando Plazas. Že se jedná o závažný problém, novinářům potvrdil i prezident regionální Valencijské hospitalitní konfederace Manuel Espinar.

„Členové mi říkají, že v tuto chvíli zatím nezaznamenávají žádné velké problémy, ale to se může změnit v srpnu, což je dobrý měsíc pro turismus,“ uvedl Espinar. „A mohl by se z toho stát problém pro podniky, které nemají vlastní stroje na led,“ dodal.

Rozmezí osmi stupňů

Na některé španělské podniky a instituce se nově také vztahuje zákaz ve velké míře používat klimatizaci a chladit místnosti na nižší teplotu než 27 stupňů Celsia. Podobné pravidlo bude platit i v zimě, kdy se naopak prostory nebudou moct vytápět na více než 19 stupňů.

Zákaz se vztahuje na obchody, bary, restaurace, supermarkety i letiště. Výjimku naopak dostaly školy, nemocnice, kadeřnictví a prostředky veřejné dopravy včetně letadel a vlaků.

Speciální podmínky platí pro hotely, v těch je omezeno užívání klimatizace a topení jen ve veřejných prostorách, tedy například na recepci a v jídelnách. Hosté v hotelových místnostech, které jsou považované za soukromé prostory, se pravidly řídit nemusí.

Video  Ekonom Křeček o rostoucí inflaci a cenách za potraviny: Budeme platit stovku za chleba?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa