Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

Znásilněná dívka (10) šla na potrat v Indianě, potvrdil detektiv. Šokující případ hýbe i politikou v USA

Autor: ČTK - 
15. července 2022
20:48

Desetiletá dívka, která otěhotněla po znásilnění, kvůli potratu cestovala v USA do sousedního státu, kde tyto zákroky zatím nejsou omezovány. Příběh natolik šokující, že se ve Spojených státech setkával s pochybnostmi, zda může být pravdivý. Ve středu ale přišlo potvrzení od policie a zpráva se definitivně stala součástí politického boje necelé čtyři měsíce před volbami do Kongresu. Zatímco demokrati v čele s prezidentem Joem Bidenem na případ upozorňují, republikáni se podle webu Politico obávají reakce voličů.

Vše spustil text regionálního listu Indianapolis Star z 1. července s titulkem: „Pacienti míří za potratovými službami do Indiany při omezování péče v jiných státech“. Článek v úvodu cituje gynekoložku působící v Indianapolisu, která popisuje, jak pomohla ukončit těhotenství desetileté oběti znásilnění ze sousedního Ohia, kde platí zákaz potratů zhruba od šestého týdne.

Detektiv u soudu potvrdil potrat

Informaci převzala média z celého světa. Následovala vlna skeptických reakcí zejména od republikánských politiků a jim nakloněných komentátorů, kteří zprávu zpochybňovali nebo rovnou označili za lež. Ve středu ovšem další regionální list, tentokrát v Ohiu, informoval o zatčení muže, který se podle policie přiznal ke znásilnění desetileté oběti. Detektiv u soudu uvedl, že dívka podstoupila potrat v Indianapolisu.

Kauza ukazuje dopady restrikcí, které zavádějí republikánští politici v některých amerických státech po verdiktu Nejvyššího soudu USA, který jim k tomu otevřel cestu. Tyto zákazy v mnoha případech nemají výjimky pro oběti znásilnění, což platí také v Ohiu.

Místní norma staví mimo zákon interrupce prováděné poté, co lze u embrya detekovat srdeční tep, přičemž zákroky umožňuje pouze v případech, kdy těhotné hrozí smrt nebo „významné a nezvratné“ problémy. Taková opatření jdou proti dlouhodobě pozorovanému pohledu většiny americké společnosti, že potraty by měly být spíše povolené.

Dopad na volební klání

Jakmile byl Nejvyšším soudem zvrácen precedenční verdikt z případu Roeová v. Wade, který potraty umožňoval, „republikáni věděli, že mají politický problém“, píše Politico v dnešním textu o dopadech interrupčního tématu na probíhající volební kampaň.

Případ znásilněné dívky v Ohiu podle něj zvýrazňuje volební úskalí spojená s novou vlnou potratových restrikcí. Mezi republikány prý panují obavy, že vývoj může mobilizovat voliče demokratů a odradit umírněné, kteří nesdílejí radikální pohled republikánské základny. „Tohle je ten druh věcí, které můžou vdechnout nový život nadějím demokratů na zachování jakési koalice,“ řekl John Thomas, který se podílí na kampaních republikánských kandidátů do Kongresu napříč USA.

O medializovaném potratu v Indianě se podle něj mluví nejméně v jednom volebním souboji, na kterém pracuje. Vícero kandidátům prý Thomas doporučil, aby se snažili tématu vyhýbat a odklánět debatu k jiným otázkám.

Biden: Představte si že jste ta holčička

Demokraté volí přesně opačnou strategii. Ještě před publikací zprávy o zatčení údajného pachatele mluvil o znásilněné dívce prezident Biden, když podepisoval dekret týkající se snahy zachovat přístup k interrupcím. „Představte si, že jste ta holčička. Myslím to vážně, jen si to představte,“ řekl šéf Bílého domu minulý pátek.

O několik dní později téma vznesl demokratický kongresman při slyšení výboru Sněmovny reprezentantů, následně na něj upozorňovali další jeho straničtí kolegové. „Je správné, aby bylo ohroženo právo příští desetileté holčičky, dvanáctileté nebo čtrnáctileté na péči, kterou zoufale potřebuje?“ citovala agentura AP senátorku Amy Klobucharovou.

Návrhy na ochranu práva na interrupci

Demokrati dnes v Kongresu předkládají dva návrhy zákonů na ochranu práva na interrupci, jejich prosazení je však vzhledem k pozici republikánů v obou případech vysoce nepravděpodobné.

Někteří komentátoři mezitím varují, že podobných znepokojivých příběhů bude v USA po anulování ústavního práva na potrat přibývat. Přibývat bude pravděpodobně také restrikcí mířících proti právu ukončit těhotenství. Jedním ze států, kde je tato možnost ve hře, je také Indiana, kde republikány ovládaný státní parlament plánuje tento měsíc zahájit mimořádnou schůzi. Jasným cílem je přijmout nová protipotratová opatření, píše Politico.

Video  Šok po novince s potraty: Amerikanista pro Blesk o kontroverzním rozhodnutí v USA  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi