Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 21°C

Biden mezi Araby: Korunnímu princi řekl, že je osobně zodpovědný za vraždu Chášukdžího

Aktualizováno -
15. července 2022
22:34
Autor: ĆTK - 
15. července 2022
19:47

Americký prezident Joe Biden dorazil do Saúdské Arábie, kde jej čekala ostře sledovaná jednání s králem Salmánem ibn Abdal Azízem Saúdem a s korunním princem Muhammadem bin Salmánem. Washington má zájem zlepšit vztahy s Rijádem, Biden čelil kritice kvůli tomu, že se vydal jednat se zástupci režimu, který označil kvůli vraždě novináře Džamála Chášukdžího za vyvrhele. Korunnímu princi však dnes řekl, že ho považuje za osobně zodpovědného za vraždu novináře.

Bidenovo letadlo přistálo v přístavním městě Džidda poté, co americký prezident strávil dva dny v Izraeli a Palestině.

Vůbec poprvé tak šéf Bílého domu do Saúdské Arábie přicestoval přímým letem z Izraele, protože saúdskoarabské úřady jen pár hodin předtím rozhodly o tom, že letecký prostor země se otevře všem dopravcům, a tedy i strojům letícím z Izraele.

Saúdská Arábie neuznává Izrael a neudržuje s ním diplomatické vztahy, a otevření vzdušného prostoru se tak považuje za důležitý vstřícný krok a za Bidenův diplomatický úspěch.

Na letišti Bidena přivítal pouze guvernér provincie Mekka a americká velvyslankyně, což bylo v kontrastu s tím, jakého přijetí se Bidenovi dostalo v Izraeli. Tam jej na letišti vítal prezident i premiér.

Saúdskoarabská zastávka Bidenovy blízkovýchodní cesty budí od začátku velké kontroverze, a to zejména s ohledem na stav lidských práv v zemi.

Americký prezident se poprvé bilaterálně setkal s korunním princem Muhammadem bin Salmánem, který podle amerických rozvědek nejspíš měl povědomí o chystané vraždě Chášukdžího.

Biden na tiskové konferenci po setkání s princem uvedl, že saúdskému princi řekl, že je osobně zodpovědný za Chášukdžího vraždu. Člen saúdské dynastie podle prezidenta ale osobní zodpovědnost popřel. Biden jednal v Rijádu také o navýšení těžby ropy, o válce v Jemenu či vztazích s dalšími zeměmi v regionu, napsala agentura Reuters.

Lidská práva jako klíčový prvek

Podle Bidena Muhammad bin Salmán během jednání řekl, že není osobně zodpovědný za Chášukdžího smrt. „Řekl jsem, že si myslím, že je,“ uvedl šéf Bílého domu.

Před setkáním nebylo jasné, zda Biden bude o vraždě novináře z roku 2018 se saúdskoarabskými představiteli jednat. Nakonec jim ale řekl, že lidská práva jsou klíčovým prvkem americké zahraniční politiky společně s bezpečností a ekonomikou.

Kritika od snoubenky zavražděného novináře

Za setkání s Muhammadem bin Salmánem kritizovala prezidenta Bidena Chášukdžího snoubenka Hatice Cengizová, která požaduje vyšetření vraždy svého partnera. Podle ní na Bidenových rukou ulpí krev dalších obětí saúdskoarabského režimu.

Biden s představiteli Saúdské Arábie jednal také o válce v Jemenu, kde si přeje prodloužení a prohloubení příměří. S Rijádem dojednal rovněž dohodu o strategických ostrovech v Rudém moři. Washington také přivítal rozhodnuti Rijádu otevřít svůj letecký prostor všem dopravcům, včetně těch z Izraele, kteří ho dříve až na výjimky nemohly využívat.

Video  Summit NATO v Madridu: Bidenovi, Macronovi i lídři bez manželek. A pohoštění u krále  - Reuters
Video se připravuje ...

viho ( 16. července 2022 02:16 )

Ten Kašogí ale nebyl ledasjaký novinář, nýbrž člověk blízký mocenským kruhům a začal otevřeně psát kritiku. V podstatě někdo jako Edward Snowden. A jak USA respektují lidská práva takových lidí jsme viděli, Biden byl přeci viceprezidentem ve vládě Obamy, která Snowdena honila. Kdyby si Snowden došel na ambasádu USA obnovit pas, nejspíš by skončil podobně jako Kašogí... Takže Biden korunnímu princi nejspíš řekl: "Hochu, máš se od nás ještě co učit...", oba se pousmáli a začali řešit byznys

frantacizek ( 15. července 2022 23:08 )

tak ta cesta je srozumitelná... má snížit cenu ropy zvýšením těžby šejků z OPEC, mají tam brutální rezervu a jen zištně těží ze situace. ztráty z covidu už mají totiž dávno zpět. Teď pomůže i podstatně nižší růst čínské ekonomiky, než tamní soudruzi analytici očekávali, mělo by to zahýbat s cenami ropy směrem dolů protože čajna je silná globální ekonomika, podobně jako USA

frantacizek ( 15. července 2022 23:06 )

Joe je prostě frajer!

Jirik-ta ( 15. července 2022 21:09 )

Do výšky volím pád

Jirik-ta ( 15. července 2022 21:08 )

až na to hořké dno je potřeba klesnout. Pýcha předchází pád.

Zobrazit celou diskusi