Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Zemřela Ivana Trumpová (†73). Exmanželka bývalého prezidenta USA měla zástavu srdce

Aktualizováno -
15. července 2022
08:00
Autor: mav, simao, ČTK - 
14. července 2022
21:52

Ivana Trumpová zemřela, uvedl server ABC News. Česká rodačka pocházela z Gottwaldova, Donalda Trumpa za manžela pojala v roce 1977, rozvedli se v roce 1992. Záchranáři ji našli v jejím bytě v New Yorku po zástavě srdce. Její úmrtí potvrdila rodina v prohlášení.

Ivana Trumpová, za svobodna Zelníčková, se narodila 20. února 1949 ve Zlíně. S pozdějším americkým prezidentem se setkala v roce 1976, když pracovala jako modelka, svatba se konala o rok později. Sňatek ukončil rozvod v roce 1992 po Trumpově románku s bývalou miss státu Georgia Marlou Maplesovou.

„Naše matka byla neuvěřitelná žena - síla v byznysu, sportovkyně světové úrovně, zářící kráska, oddaná matka a přítelkyně,“ uvedla rodina pro ABC News. „Prchla z komunismu a přijala za svou tuto zemi. Naučila své děti odvaze a tvrdosti, soucitu i odhodlání,“ píše se dále v prohlášení.

„Úžasná, krásná, báječná žena, jež vedla skvělý a inspirativní život,“ zavzpomínal na ni exmanžel Trump. „Nejvíc hrdá byla na své tři děti, tak jako jsme my byli hrdí na ni,“ napsal exprezident na své sociální síti Truth Social.

Zpravodajský web ABC News s odkazem na newyorský hasičský sbor uvedl, že manhattanští záchranáři byli přivoláni na pomoc kvůli zástavě srdce. V bytě na Upper East Side, kde Trumpová bydlela, ve 12:30 místního času (18:30 SELČ) našli 73letou ženu. Web s odkazem na newyorskou policii píše, že byla na místě prohlášena za mrtvou. V prohlášení Trumpovy rodiny ani v příspěvku bývalého prezidenta příčina úmrtí Ivany Trumpové uvedena není.

Úspěšná lyžařka a Trumpova exmanželka

Ivanu Trumpovou vedl od mládí její otec k lyžování. Dotáhla to do československé juniorské reprezentace, díky sportu se podívala na Západ. Poprvé si vzala rakouského lyžaře Alfreda Winkelmeiera, vydrželo jim to jen dva roky. Získala ale rakouské občanství a mohla dál do světa.

Roku 1977 už se provdala za Trumpa - tehdy podnikatele v nemovitostech. Měli spolu tři děti: Donalda juniora, Erika a Ivanku. Všichni tři jsou činní v rodinném byznysu, Ivanku otec zaměstnal i v Bílém domě, když byl prezidentem. Díky početným rodinám všech dětí byla Ivana desetinásobnou babičkou.

S Donaldem se Ivana rozvedla roku 1992, to už se osamostatnila i coby podnikatelka - rovněž v nemovitostech, respektive v hotelech. Od roku 1988 měla občanství USA. Vedle podnikání napsala (či alespoň podepsala) několik knih, mj. paměti s názvem Jak vychovat Trumpa (2017).

Třetím manželem byl Ital Riccardo Mazzucchelli (1995-97), čtvrtým model Rossano Rubicondi rovněž z Itálie. Brala si ho v 59 letech, roku 2008. Rozvedli se za necelý rok, ale střídavě se k sobě zase vraceli.

Video  Zesnulá Ivana Trumpová (†73): Úspěchy a skandály jejího života  - Videohub
Video se připravuje ...

Ivana Trumpová: Emigrantka, exmanželka prezidenta, modelka, podnikatelka

  • Ivana Trumpová v mládí závodně lyžovala, byla modelkou, poté emigrovala na Západ a dobře se provdala. Zlínská rodačka se díky sňatku s druhým manželem Donaldem Trumpem vyšvihla mezi smetánku, po rozvodu se ale sama stala úspěšnou podnikatelkou. Čtyřikrát rozvedená žena a desetinásobná babička dnes zemřela ve věku 73 let.
  • Po zvolení Trumpa do Bílého domu na podzim 2016 se spekulovalo o tom, že jeho exmanželka by mohla zastávat post velvyslankyně v Česku. Trumpová pro The New York Post řekla, že má pro tuto funkci dobré předpoklady, neboť čeština je její mateřský jazyk a v zemi je známá, a to nejen díky příjmení Trumpová. Tato myšlenka měla zastání i na Hradě, vyslání podnikatelky podporoval prezident Miloš Zeman. Nakonec ale Trumpová možnost stát se diplomatkou odmítla.
  • Trumpová tvrdila, že podstatou jejího úspěchu je sebevědomí a především chuť pracovat. „Vstanu o šesté a celý den tvrdě pracuji. Spím jen čtyři hodiny denně,“ uvedla před časem. Aktivit měla Trumpová celou řadu - vlastnila síť hotelů, stavěla mrakodrapy, pomocí teleshoppingu prodávala vlastní kosmetiku, oblečení, módní doplňky nebo šperky. O byznysu či o vztazích mezi ženami a muži také pořádala přednášky, psala knihy a sloupky do magazínu a měla i vlastní reality show.
  • „Donald nebyl bohatý, když jsme se brali. Úspěch byl náš společný. Po rozvodu jsem sice dostala peníze, ale ty jsem rozmnožila nejmíň tisíckrát,“ řekla Trumpová. Manželé spolu podnikali, stavěli hotely a casina. I největší Ivanini kritici uznávají, že Donald za své miliardy hodně vděčí právě obchodnímu nadání své exmanželky. Rodinnou idylku ukončil až Trumpův románek s bývalou Miss Georgia Marlou Maplesovou - za dva měsíce šli manželé od sebe.
  • Ivana po bouřlivém rozvodu vysoudila 25 milionů dolarů, několik domů a roční apanáž šest milionů. Svazek Trumpových trval 14 let, po jeho oficiálním konci vyhlásil Trump bankrot. Majetek Trumpové se před několika lety počítal v miliardách dolarů, vlastnila mimo jiné síť hotelů a stavěla mrakodrapy po celém světě - v Dubaji, Kataru, Kostarice či v Austrálii. V roce 1990 byla v USA vyhlášena hoteliérkou roku (manžel jí přitom platil symbolický dolar ročně).
  • S Trumpem měla Ivana v posledních letech korektní vztahy. Jak přiznala, v prezidentských volbách jej volila a pravidelně spolu hovořili. V roce 2018 pro internetový magazín Page Six ale řekla, že nechce, aby její exmanžel v roce 2020 znovu kandidoval. Trumpovi měli deset vnoučat. Dcera Ivanka je provdaná za realitního podnikatele Jareda Kushnera; oba fungují jako Trumpovi poradci. Mají tři děti. Donald junior má celkem pět potomků a je rozvedený. Nejmladší Eric je ženatý od roku 2014, má dvě děti.
  • Podnikatelka napsala několik knih, které byly podle ní přeloženy do více než 20 jazyků. Kvůli románu For Love Alone (Sama na lásku) se s ní Trump dokonce v roce 1992 soudil o 25 milionů dolarů; spor ale skončil vzájemným urovnáním. Poslední knihou Trumpové je publikace s názvem Raising Trump (2017, Jak vychovat Trumpa), v níž odhaluje svůj život v komunistickém Československu, manželství a bouřlivý rozvod s Trumpem i výchovu společných dětí.

Video  Ivana a Donald v reklamě na pizzu  - youtube.com_ Las Vegas Time Machine /BPŽ
Video se připravuje ...

hahans ( 15. července 2022 07:45 )

No a ? Jak se zasloužila o naší zem nebo naše občany ? Kolik v té době zemřelo na světě užitečných lidí ?

Kadel Bombas ( 15. července 2022 07:26 )

Vzdyť Donald uz trest dostal...celej život vypadal jako prasopes a chcipne jako šerednej hnus prachy mu nepomůžou

Kadel Bombas ( 15. července 2022 07:24 )

Joo vona si to přečte Ty č.ku

Kadel Bombas ( 15. července 2022 07:24 )

A koho Ta stará zlatokopecká ku....wa zajímá?Tak chcipla no co?Chleba levnějši nebude a vypadala jako troska..

pajato73 ( 15. července 2022 07:03 )

o, to me ted prekvapilo... odpocivejte v pokoji pani

Zobrazit celou diskusi