Čtvrtek 7. července 2022
Svátek slaví Bohuslava, zítra Nora
Zataženo, déšť 19°C

Mezi Švédy roste strach, co obětují kvůli vstupu do NATO. Turecko trvá na svém odporu

Aktualizováno -
29. května 2022
15:10
Autor: ČTK - 
29. května 2022
14:08

Někteří švédští novináři a ochránci lidských práv mají obavy, aby vláda této skandinávské země neudělala příliš velké ústupky Turecku kvůli jeho blokování vstupu Švédska do Severoatlantické aliance. Informovala o tom agentura AFP. Citovala mimo jiné švédskou poslankyni Amineh Kakabavehovou, která je íránsko-kurdského původu. Některé švédské listy tento týden rovněž otiskly otevřený dopis, v němž 17 novinářů a dalších pracovníků vyzývá švédskou vládu, aby nepodlehla tlaku Ankary. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan mezitím znovu řekl, že jednání mezi Tureckem a zástupci Finska a Švédska ohledně členství v Severoatlantické alianci nebyla na očekávané úrovni.

„Za žádných okolností bychom neměli handlovat o svobodě slova. Postavme se za svobodu slova! Postavme se za kurdský jazyk! Nevydávejme lidi, kteří utekli z Turecka před represemi,“ píše se v dopise nadepsaném Nespadněme do Erdoganovy pasti.

Vláda tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana nechce podpořit vstup Švédska a Finska do NATO a jako podmínku si klade mimo jiné vydání tří desítek lidí z těchto dvou zemí do Turecka, většina z nich žije ve Švédsku. Na seznamu jsou podle tureckých opozičních médií kurdští aktivisté, které Ankara viní z napojení na organizaci Strana kurdských pracujících (PKK), ale také Turci, které turecká vláda považuje za spojence hnutí duchovního Fethullaha Gülena, či levicoví aktivisté a novináři.

PKK, která už desítky let vede na jihovýchodě Turecka ozbrojený boj za autonomii Kurdů, považuje za teroristickou organizaci nejen Turecko, ale i Spojené státy a Evropská unie. Gülenovo hnutí označuje za teroristické turecká vláda, která ho viní ze snahy ji svrhnout. Jeho příznivce, i jen domnělé, pak zavírá do vězení. Kurdové, kterých ve Švédsku žije na 100 000 a ve Finsku asi 15 000, jsou v Turecku podle aktivistů za lidská práva dlouhodobě diskriminováni. Erdoganův režim poslal za mříže řadu kurdských aktivistů a politiků včetně poslanců a snaží se u ústavního soudu domoci zákazu prokurdské parlamentní strany.

„Pokud chcete všechno obětovat za členství v NATO, no tak do toho. Je to ale hrozné,“ řekla agentuře AFP poslankyně Kakabavehová, která zasedá ve švédském parlamentu jako nezávislá. Dodala, že by bylo hrozné rychle vstoupit do Severoatlantické aliance za cenu podkopání demokracie.

Agentura AFP uvedla, že hlas této poslankyně byl loni v listopadu rozhodující při schválení sociální demokratky Magdaleny Anderssonové švédskou premiérkou. Podle některých médií, například podle tureckého opozičního serveru Ahval, tak učinila poté, co švédští sociální demokraté slíbili spolupráci se syrskou kurdskou politickou stranou PYD (Sjednocená demokratická strana).

Dřívější prohlášení poslankyně Kakabavehové kritizoval turecký velvyslanec ve Švédsku Hakki Emre Yunt. „PKK má vazby na členy Riksdagu,“ uvedl Yunt s odkazem na švédský parlament. „Mohu zmínit pouze Amineh Kakabavehovou, protože má dohodu se sociálními demokraty, aby je podporovali,“ odpověděl posléze na dotaz švédské tiskové agentury TT, které poslance měl na mysli. Řekl také, že tato poslankyně není na seznamu lidí, jejichž vydání Ankara žádá.

Proti zprávám tureckých médií, že někteří švédští politici podporují PKK, se v pátek ohradila švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová, která je označila za nepodložené. Také premiérka Anderssonová opakovaně zdůraznila, že Švédsko jasně podporuje zařazení PKK na seznam teroristických organizací.

Turecko: Rozhodně nemůžeme souhlasit

„Dokud bude hlavou Turecké republiky Tayyip Erdogan, rozhodně nemůžeme souhlasit, aby do NATO vstoupily země podporující terorismus,“ řekl turecký prezident, který se v sobotu vrátil z Ázerbájdžánu.

Dva zdroje už dříve agentuře Reuters sdělily, že středeční rozhovory příliš nepokročily a že není jasné, kdy se uskuteční další jednání. Plány na rozšíření Severoatlantické aliance musí schválit všech 30 členů.

Video  Expert pro Blesk o námluvách Finska s NATO a ruské chybě: Přesně tohle si Putin nepřál!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

horaIysa ( 29. května 2022 23:36 )

A ty z toho máš druhý Vánoce.....

tom999 ( 29. května 2022 18:04 )

kazda zem ma PRAVO ....

ale Svedove by si nejdrive meli udelat PORADEK DOMA . . . . . Integrace migrantů ve Švédsku selhala, přiznala premiérka. Zvýšilo se násilí

Švédsku se nepodařilo integrovat velké počty migrantů, které v posledních dvou desetiletích přijalo. Došlo tak ke vzniku paralelních společností a násilí vyvolávanému gangy. Ve čtvrtek to řekla švédská premiérka Magdalena Anderssonová, která představila několik iniciativ k boji proti organizovanému zločinu. /28.4.2022/

„Segregace došla tak daleko, že ve Švédsku máme paralelní společnosti. Žijeme ve stejné zemi, ale v naprosto odlišných realitách,“ řekla premiérka.


Počet obyvatel Švédska, kteří se narodili v jiné zemi, se za poslední dvě desítky let zdvojnásobil na dva miliony. Jde o pětinu všech lidí žijících v této skandinávské zemi. Z posledních 40 let byli premiérčini sociální demokraté u moci 28 roků, včetně posledních osmi.

„Integrace byla chabá a zároveň jsme měli silnou imigraci. Společnost byla příliš slabá, peněz na policii a sociální služby moc málo,“ připustila Anderssonov

kralovna-vsech-mori ( 29. května 2022 15:37 )

No co už. Turek má požadavky a má na to právo. Tak proč ne? Bez jejich souhlasu se Švédsku může o NATO jen zdát.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa