Neděle 26. června 2022
Svátek slaví Adriana, zítra Ladislav
Polojasno, déšť 29°C

Kuřecí maso zdražuje po celém světě, lidé jsou zoufalí. Ceny tlačí ptačí chřipka i pšenice

Autor: ČTK - 
27. května 2022
14:26

Kuřecí maso v poslední době zdražuje po celém světě, vliv má více faktorů – válka na Ukrajině, ptačí chřipka a obecně vysoká inflace. Kuřecí je nejčastěji konzumovaným masem na světě, spotřebitelé od New Yorku přes Prahu až po Singapur ale zjišťují, že je dražší, než bývalo. Informuje o tom dnes agentura Bloomberg.

Ruská invaze narušila vývoz kuřecího masa z Ukrajiny do Evropy a na Blízký východ. Větší šok ale způsobil dopad konfliktu na export obilovin. Ukrajina je významným producentem kukuřice a pšenice, které jsou součástí krmiva pro kuřata. Přerušení klíčového zdroje globálních dodávek zvyšuje náklady pěstitelů drůbeže, problém ale prohlubují i rostoucí náklady na energie a dopravu. Evropské sdružení výrobců krmiv (FEFAC) odhaduje, že se výroba krmení letos v Evropské unii bude dál snižovat, přičemž produkce krmiv pro kuřata se může snížit až o tři procenta.

Dalším faktorem, který se promítá do ceny drůbežího masa, je ptačí chřipka. Když se zemědělci snaží zamezit jejímu šíření, jsou nuceni provádět hromadné porážky. Jen ve Spojených státech bylo od začátku února kvůli epidemii ptačí chřipky utraceno více než 38 milionů kuřat a krůt. Británie čelila největšímu ohnisku ptačí chřipky v historii loni v říjnu, ve Francii byl utracen každý dvacátý pták.

K růstu cen kuřecího masa přispívá také inflace. Například v Malajsii ceny potravin vystoupaly v dubnu na své maximum od roku 2017. Tamní vláda ve snaze zajistit domácí dodávky a zamezit dalšímu růstu cen plánuje od 1. června zakázat vývoz 3,6 milionu kuřat měsíčně.

Před zavedením zákazu vývozu vláda vyzkoušela několik způsobů, jak dostat cenu kuřecího masa pod kontrolu. Po zavedení cenového stropu v únoru slíbila subvence výrobcům potravin, kteří se potýkají s vyššími náklady. Vyplacen byl ale jen zlomek, a to spíše menším chovatelům.

Některé velké společnosti v Malajsii nemají o dotace zájem a chtějí, aby ceny určoval trh, uvedl premiér Ismail Sabri Yaakob. Malajsijská komise pro hospodářskou soutěž zároveň prošetřuje zprávy, že mezi velkými společnostmi existují kartely, které ceny a produkci kuřecího masa ovlivňují.

Video  Jednoduchý těstovinový salát s kuřecím masem za pár minut  - Videohub/recepty
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 27. května 2022 18:42 )

Na Ukrajině půjde hlavně o emise - splodiny z těch spalin a výbuchů. Hrozí ozónová díra. Pokud zbraně dovážené na Ukrajinu západem, nebudou splňovat emisní limity, je potřeba ukončit jejich výrobu. A všechen bordel ekologicky zlikvidovat. Kontaminované potraviny nedovážet. Soudruzi bděte.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa