Pondělí 4. července 2022
Oblačno, déšť 29°C

Rusko má na východě „dočasný úspěch“, Ukrajinci se ale dobře brání. Kyjev potvrdil dobytí Lymanu

Aktualizováno -
27. května 2022
10:14
Autor: ČTK - 
27. května 2022
07:35

Ruské síly po těžkých bojích na východě Ukrajiny v posledních dnech dosahují územních zisků. Ukrajinská obrana je však celkově stále účinná a ruský postup zůstává pomalý. Ve svém pravidelném hodnocení válečné situace na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW).Ukrajinský generální štáb v ranním hlášení o situaci na bojišti potvrdil ztrátu města Lyman na severu Doněcké oblasti,

Moskva má nyní pod kontrolou více než 95 procent Luhanské oblasti a v nadcházejících dnech bude pravděpodobně pokračovat v úsilí o dokončení obklíčení a dobytí Severodoněcku, uvádí ISW.

Postup pokračuje také jižně a západně od Popasné v Luhanské oblasti směrem na Bachmut v Doněcké oblasti, jeho rychlost se ale pravděpodobně sníží, jakmile se ruské jednotky přiblíží k samotnému městu. Nový pokus postoupit jihovýchodně od Izjumu poblíž hranic Charkovské a Doněcké oblasti ruským vojskům úspěch nepřinesl.

Mluvčí ukrajinského ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk označil ruské územní zisky za „dočasný úspěch“ a uvedl, že ukrajinské síly používají manévrovou obranu, aby vyvinuly tlak na ruský postup v klíčových oblastech, poznamenává ISW. Institut cituje také náměstkyni ministra obrany Hannu Maljarovou, podle níž jsou boje v současné době „maximálně intenzivní“ a pravděpodobně se budou nadále stupňovat.

8:26
Dnes

Ukrajinský štáb poznamenal, že u Doněcka se ruská vojska zaměřují na vytlačení ukrajinských jednotek na linii Siversk-Fedorivka-Bachmut. Přes tyto obce, ležící paralelně s hranicí Doněcké a Luhanské oblasti, vede silnice, připomněla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

U Charkova se ruské síly snaží nedovolit ukrajinským jednotkám přejít do útoku. U obce Prudjanka, ležící mezi Charkovem a hranicí s Ruskem, „ukrajinští vojáci rozhodně potlačili nepřátelský pokus o útočné akce“, hlásí ukrajinský štáb.

8:02
Dnes

Dobytí Lysyčansku, a tím i celé Luhanské oblasti, mezitím potvrdily i americký Institut pro výzkum války (ISW) a britské ministerstvo obrany. To s odvoláním na poznatky vojenské rozvědky uvedlo, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku a pravděpodobně ustoupily do předem připravených obranných postavení. Rusko se nyní podle Londýna téměř jistě soustředí na dobytí Doněcké oblasti, jejíž velká část zůstává pod kontrolou ukrajinských sil. Za „velmi nepravděpodobné“ pokládá, že by se v nadcházejících týdnech změnil dosavadní vyčerpávající způsob bojů o Donbas.

7:45
Dnes

Reuters: Evropská investiční banka si klade za cíl získat pro Ukrajinu 100 miliard eur. Banka  navrhne investici ve výši 104,3 miliardy dolarů na obnovu Ukrajiny na dnešní konferenci o obnově Ukrajiny ve Švýcarsku, uvádí agentura Reuters.

Zobrazit celý online

Cíli zůstávají: Slovjansk, Severodoněck a Lysyčansk

Ruské jednotky ve směru na město Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny ostřelují pozice ukrajinských sil a obnovily ofenzívu, uvádí ukrajinský generální štáb v ranním hlášení o situaci na bojišti. Válka Ruska proti Ukrajině dnes pokračuje 93. dnem. Ruská vojska se podle britské vojenské rozvědky dál snaží obklíčit ukrajinské síly u Severodoněcka a Lysyčanska.

Ruské útočné operace pokračují i na dalších místech v Donbasu, kde ukrajinské jednotky za posledních 24 hodin odrazily dvanáct nepřátelských útoků, tvrdí ukrajinské velení. Na jihu země Rusové posilují své jednotky okupující Chersonskou oblast. V Azovském a Černém moři ruské námořnictvo nadále blokuje plavbu civilních lodí, upozornil štáb.

Město Lyman padlo

Ve svém hlášení potvrdil ztrátu města Lyman na severu Doněcké oblasti, když uvedl, že se tu nyní Rusové za pomoci dělostřelectva pokoušejí upevnit své postavení.

Ruské jednotky pokračují ve snaze obklíčit Severodoněck a Lysyčansk, nově dobyly několik vsí severozápadně od města Popasna v Luhanské oblasti Donbasu. Ruské síly vyvíjejí tlak u Severodoněcku, přestože ukrajinské síly udržují kontrolu nad mnoha úseky obrany a brání Rusku v úplném dobytí Donbasu, uvádí britské ministerstvo obrany s odvoláním na poznatky vojenské rozvědky.

Jižní uskupení ruských sil je podle Britů nadále zaměstnáno udržením okupované části jižní Ukrajiny. Ministerstvo upozornilo, že sem Rusové v posledních dnech zřejmě přesunuli ze skladů tanky T-62, které jsou 50 let staré a nejspíše velice zranitelné současnými protitankovými zbraněmi. Jejich nasazení na bojišti svědčí o tom, že se Rusku nedostává moderní výzbroje schopné nasazení do bojů.

Rusko od útoku na Ukrajinu z 24. února přišlo už o asi 29.750 vojáků, 1322 tanků, 3246 obrněných vozidel, 623 děl, 206 letadel, 170 vrtulníků a 503 dronů, odhadl ukrajinský generální štáb. Ve válečných podmínkách nelze tvrzení jednotlivých stran ověřit z nezávislých zdrojů.

Ruské ministerstvo obrany dnes zveřejnilo první záběry z nasazení nových samohybných houfnic 2S7M Malka ráže 203 milimetrů na Ukrajině. Malka je modernizovanou verzí houfnice Pion stejné ráže, vyvinuté v 80. letech minulého století, poznamenala agentura TASS. Dodala, že tyto houfnice mají dostřel až 50 kilometrů.

Video  Velvyslanec Ukrajiny v ČR pro Blesk o ruské brutalitě a genocidě: Zbraně budeme potřebovat ještě dlouho.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa