Úterý 7. května 2024
Svátek slaví Stanislav, zítra je Den vítězství
Zataženo, déšť 15°C

Z Madlenky nejvlivnější ženou světa. Albrightovou (†84) zbožňoval Havel, Zeman připojil dojemná slova

Autor: ČTK, sova - 
24. března 2022
11:45

Pražská rodačka a první žena na postu ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová proslula jako rázná dáma, nevyhnula se ale ani kritice, hlavně kvůli kosovské otázce. Podle odborníků nebyla vizionářkou zahraniční politiky, ale spíše tvrdou zastánkyní amerických zájmů. Nadšená americká i česká patriotka, kterou pojilo přátelství s Václavem Havlem, se také zasadila o vstup Česka, Polska a Maďarska do NATO. Politička, svého času považovaná za nejvlivnější ženu na světě, i poté, co skončila ve funkci šéfky americké diplomacie (1997 až 2001), své zájmy nijak neomezila. Cestovala, přednášela a podnikala. Ve středu zemřela ve věku 84 let.

Hvězda Albrightové zazářila v lednu 1997, když ji po obhájení svého mandátu Bill Clinton požádal, aby se stala první ženou v čele americké diplomacie. Albrightové se podařila řada věcí, její nekompromisní přístup i břitký jazyk byly ale také často zdrojem kritiky. Za největší úspěch sama považovala řešení kosovského problému. Za to se ale dočkala rozporuplných reakcí. Albrightová byla podle kritiků hlavní strůjkyní a zastáncem řešení kosovského problému silou. Bělehrad trvale Albrightovou obviňoval ze zaujatosti a z nadržování albánské straně.

Myslím, že omezené použití omezené síly podporuje diplomacii. Myslím, že musíme být pružnější v použití síly,“ řekla k událostem, které vedly k bombardování Jugoslávie v roce 1999 silami NATO. Pozornost také vyvolaly zprávy srbského a chorvatského tisku o tom, že se podílela se svou firmou na odprodeji kosovského mobilního operátora.

Bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová byla podle prezidenta Miloše Zemana nejdůležitějším podporovatelem i advokátem České republiky v USA, a to nejen v roli šéfky americké diplomacie. V kondolenčním dopise adresovaném jeho americkému protějšku Joeu Bidenovi Zeman připomněl, že politička narozená v Praze velmi napomohla brzkému vstupu Česka do NATO, a to v době, kdy byl premiérem. Albrightová nadále zůstane velkou, hrdou a příkladnou osobností a spojníkem mezi Českem a Spojenými státy, uvedl Zeman.

Madlenka byla vychována jako katolička

Albrightová výrazně podporovala rozšíření NATO na východ a uvolnění amerických vztahů s Vietnamem a Severní Koreou. Ve vztazích KLDR s USA byla zlomem například její návštěva země v roce 2000, kdy se stala prvním takto vysokým americkým představitelem v KLDR.

Jako svoji prohru pociťovala fakt, že se jí nepodařilo dokončit řešení izraelsko-palestinského problému. Podle ní Clintonova vláda takovému řešení byla blízko, ale administrativa Clintonova nástupce George Bushe začala poté razit strategii ABC (All But Clinton - Vše jen ne Clinton).

V roce 2012 jí prezident Obama udělil Prezidentskou medaili svobody, což je ve Spojených státech nejvyšší civilní vyznamenání. Albrightová byla tvrdou kritičkou války v Iráku, která podle ní byla „horší než Vietnam“. V prezidentských volbách v roce 2016 podporovala Hillary Clintonovou a vůči Donaldu Trumpovi se ostře vymezovala.

Video  Zemřela Madeleine Albrightová: Češka, která se dostala až na vrchol americké diplomacie  - Videohub
Video se připravuje ...

Narodila se 15. května 1937 v Praze jako Marie Jana Körbelová, první ze tří dětí v české židovské rodině diplomata Josefa Korbela (německou přehlásku ze jména vypustila rodina po válce). Po vyhlášení protektorátu emigrovali do Británie. Madlenka, jak jí doma říkali, byla vychována jako katolička a o svém židovském původu neměla tušení až do roku 1996. Tehdy jí novináři odhalili, že se její židovští prarodiče a desítky dalších příbuzných stali oběťmi holokaustu.

Po válce rodina bydlela krátce v Praze, než otec Albrightové začal pracovat na velvyslanectví v Bělehradě. Po komunistickém převratu v roce 1948 byl ale jako nepřítel státu odsouzen k smrti a rodina požádala o politický azyl v USA. Madeleine, jak začala psát své jméno ve škole ve Švýcarsku, vystudovala v USA politologii, veřejné právo a státovědu (magisterský titul v roce 1968, doktorát v roce 1976) a specializovala se na východní Evropu a vztahy Východ-Západ.

Přestávky ve studiu Albrightové zapříčinily mateřské povinnosti. V roce 1959 si vzala novináře ze zámožné rodiny Josepha Albrighta a narodily se jim tři dcery - Katherine a dvojčata Anne a Alice. Pozdější kariérní vzestup však manželství nevydrželo a svazek po 23 letech skončil rozvodem. „Velmi mě to tehdy mrzelo,“ přiznala.

Její „špendlíková diplomacie“ se stala vyhlášenou

V polovině 70. let 20. století se Albrightová zapojila do práce ve volebním štábu Demokratické strany. V roce 1978 přijala nabídku svého profesora z Columbijské univerzity Zbigniewa Brzezinského a působila jako poradkyně v Radě národní bezpečnosti. Pomáhala také demokratům s prezidentskými kampaněmi. Třetí z nich byla úspěšná a vítězný Clinton si ji v roce 1992 vybral jako zástupkyni USA při OSN - jako první ženu a prvního nerodilého Američana.

Politička, která kromě angličtiny a češtiny ovládala i polštinu, ruštinu a francouzštinu, navštěvovala rodné Česko poměrně často. Hned po sametové revoluci v roce 1989 byla poradkyní Havla a v roce 1997 převzala z jeho rukou nejvyšší české státní vyznamenání - Řád bílého lva. Havlovu památku uctila spolu s Clintonovými v prosinci 2011 účastí na pohřbu. Albrightová také několikrát navštívila památník v Terezíně, v roce 2015 zde odhalila pamětní desku své rodině.

Byla známou sběratelkou různých broží, jimiž ráda vyjadřovala svou náladu a záměry. Její „špendlíková diplomacie“ se stala vyhlášenou. O brožích vydala také knihu s názvem Tajná řeč broží s podtitulem Příběhy z mé šperkovnice.

Po odchodu z vysoké politiky cestovala, přednášela a podnikala

Albrightová je autorkou i dalších publikací jako pamětí Nejlepší ze všech možných světů, knihy Mocní a všemohoucí: úvahy o Bohu, Americe a mezinárodních vztazích či vzpomínkové knihy Pražská zima. Albrightová se několika křtů českého vydání osobně účastnila a její autogramiády vždy přilákaly davy čtenářů.

V knize Fašismus varovala před nedemokratickými principy a mimo jiné připomněla, že fašisté se mohou dostat k moci i prostřednictvím demokratických voleb. Knihu osobně tato kritička poměrů v Rusku nebo v Maďarsku představila na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2020 vyšla v češtině i její kniha Peklo a jiné destinace, ve které se věnovala svému „poministerskému životu“ nebo své účasti ve volebních kampaních Baracka Obamy a Hillary Clintonové.

Po odchodu z vysoké politiky cestovala, přednášela a podnikala. Její jméno bylo spjato například s firmou Albright Stonebridge Group. V letech 2003–2005 byla ve vedení newyorské burzy (NYSE). Přednášela na Georgetownské univerzitě, podílela se na činnosti Národního demokratického institutu pro mezinárodní vztahy a byla předsedkyní Komise pro posílení práv chudých.

Video  Fiala o smrti Madeleine Albrightové: Velká světová státnice  - ČTK
Video se připravuje ...

Uživatel_5347357 ( 24. března 2022 16:08 )

A svět si oddechl!!!!!

xxxx678 ( 24. března 2022 13:16 )

Hezky o ní mluvila europoslankyně Dita Charanzová , díky tomu, kde se narodila, nám - pomohla. Článek výše,bez diskuse, summit NATO v Bruselu, foto - stisk, podání ruky presidenta Bidena, našemu premiérovi.. asi tam měl být Zeman...to, je tak, když se neumí včas odejít..

bobbo ( 24. března 2022 12:31 )

Tak už jsou tam spolu.

Zobrazit celou diskusi